• Language / язык

Chór "Pro Musica" im. Józefa Czypka - PRO MUSICA

Choir "Pro Musica" name Józefa Czypka

KrajPoland
MiastoOborniki Wlkp
Kod64-600
Adres
Telefon609778316
Skype
WWWhttp://
Emailmagdalena.smela@gmail.com
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowadorośli
Istnieje od1983
Języki komunikacji English, Polish,
Wpisano 2017-07-27
Zaktualizowano 2017-11-21
Moderator Magdalena Smela
Profesjonalnynie
Dyrygent
mgr Renata Wrzeszcz

Chór „Pro Musica” jest chórem z długoletnimi tradycjami. Powstał jesienią 1983 roku z inicjatywy dyrygenta Józefa Czypka i młodzieży Obornickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zdobywał główne nagrody w Ogólnopolskich Konkursach Chórów i Przeglądach Zespołów a nawet Międzynarodowych Festiwalach organizowanych w Polsce jak i w krajach Europejskich. Dzięki perfekcji dyrygenta i zdolnym chórzystom nasz amatorski chór często mógł konkurować z profesjonalistami. Uczestniczył w spotkaniach pielgrzymkowych z Janem Pawłem II w Polsce i we Włoszech. Po śmierci dyrygenta– założyciela w 2014 roku my, śpiewacy żyliśmy nadzieją, że uda się kontynuować jego dzieło.
Mgr Józef Czypek wiele lat był adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w Uczelni, którą sam ukończył w klasie prof. Stefana Stuligrosza. Poprzez swoją wieloletnią działalność muzyczną potrafił zaszczepić miłość do muzyki zarówno wielu uczniom obornickich szkół jak i dorosłym mieszkańcom naszego miasta. Za upowszechnianie kultury i liczne wysokie osiągnięcia artystyczne otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Kolejnym jego sukcesem jest także fakt, że kilku chórzystów podjęło regularne studia wokalno- aktorskie lub pedagogiczne na wyższych uczelniach. Jedną z absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest solistka chóru i nauczyciel muzyki pani Renata Wrzeszcz, która po śmierci dyrygenta Józefa Czypka, podjęła się poprowadzenia chóru „Pro Musica”.


Osiągnięcia
HISTORIA OSIĄGNIĘĆ ARTYSTYCZNYCH CHÓRU „PRO MUSICA” im. prof. Józefa Czypka

• IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Częstochowie w 1986r.
• I miejsce i nagrody główne „Harfy Eola” oraz Grand Prix w IX i XII Ogólnopolskich Konkursach Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM w Kaliszu w 1987 i 1990r.
• I miejsca i nagrody główne „Złote Kamertony” oraz Puchary Prezesa Zarządu Głównego PZCHiO i Ministra Oświaty i Wychowania w VII, IX i XII w Ogólnopolskich Konkursach Chórów Szkolnych w Kaliszu i Bydgoszczy w 1987, 1989 i 1992r.
• I miejsce i nagroda główna „Złota Struna” w X Międzynarodowym Konkursie Bydgoskie Impresje Muzyczne w Bydgoszczy w 1987r., w którym chór „Pro Musica” oficjalnie reprezentował Polskę w kategorii chórów kameralnych.
• Udział chóru „Pro Musica” na zaproszenie Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu w Ogólnopolskiej Konferencji nauczycieli muzyki oraz przedstawicieli wszystkich Akademii Muzycznych w Kraju w 1988r.
• Udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Laureatów w Szczecinie „Gryfiada” w 1987 i 1989r.
• II miejsce w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych w Weertpelt w Belgii w 1988r.
• Wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Bruchsal w Niemczech w 1992r.
• I miejsce z wyróżnieniem „Summa cum Lande” za uzyskanie najwyższej punktacji w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Veldhoven w Holadii w 1992r.
• I miejsce i „Złota Maska Orfeusza” w XVII Regionalnym Konkursie Chóralnym p. w. Wielkopolskie Dni Muzyki w Dusznikach w 1994r.
• Powołanie Józefa Czypka przez Ministerstwo Oświaty i powierzenie funkcji dyrygenta Międzynarodowego Chóru Festiwalowego w XIII Międzynarodowym Konkursie Bydgoskie Impresje Muzyczne w Bydgoszczy w 1990r.
• Udział w Radiowych Mszach Świętych w Kościele Św. Krzyża w Warszawie w 1984, 1988, 1991 i 1993 roku.
• Udział chóru ‘Pro Musica” jako zespołu warsztatowego w Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu w 1992, 1994 i 1996r.
• Koncerty przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Castel Gandolfo i w Rzymie w 1995r.
• Udział w Przeglądzie Chórów w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu w 2011r.
• IV miejsce w VII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat w 2011r.
• Udział w Verba Sacra „Bogurodzica albo pacierz staropolski” czytała Anna Seniuk w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Obornikach i „Modlitewnik adwentowy” czytała Maria Rybarczyk w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu w 2011r.
• zdobycie „Srebrnego Pasma” w VII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2012r.
• udział w Przeglądzie Chórów Cecilianum w Kościele Świętej Trójcy w Poznaniu w 2013r.
• Udział w Dniach Papieskich w Akademii Muzycznej w Poznaniu w 2010r. kolejny udział w Dniach Papieskich i partnerowanie chórowi akademickiemu „Motet et Madrigal” pod batutą prof. Leszka Bajona, przy akompaniamencie prof. Elżbiety Karolak. Śpiewamy cztery części mszy Feliksa Nowowiejskiego ,,Missa pro pace" w 2013r.
• udział w XI Festiwalu Muzyki Sakralnej w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie w 2017r.
* zajęcie III miejsca na Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w 2017r.

Repertuar
W repertuarze naszego chóru znajdują się dzieła różnych epok od renesansu po współczesność; utwory muzyki poważnej i rozrywkowej, sakralne oraz świeckie.
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze