• Language / язык

Towarzystwo Śpiewu HALKA - HALKA

"HALKA" Singing Company

KrajPoland
MiastoInowrocław
Kod88-100
Adresul. Fabryczna 4
Telefon
Skype
WWWhttp://www.halkainowroclaw.pl
Emailhalkainowroclaw@interia.pl
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowa----
Istnieje od1923
Języki komunikacji English, Polish, Russian,
Wpisano 2008-09-22
Zaktualizowano 2013-03-03
Moderator Justyna Dziuma
Genek Kubski
Elzbieta Jasinska
Profesjonalnynie
Dyrygent
Waldemar Szafrański

HISTORIA CHÓRU

Towarzystwo Śpiewu „Halka” powstało 3 czerwca 1923 roku i działa pod patronatem „Sody Polskiej” Ciech w Inowrocławiu.
Pierwszym prezesem chóru został Franciszek Klaus. Do dyrygentów Towarzystwa z wieloletnim stażem należeli: Franciszek Emmons i Witold Kocikowski. Od 1987 roku dyrygentem jest Waldemar Szafrański, a funkcję prezesa chóru niezmiennie od przeszło 25 lat sprawuje Eugeniusz Kubski.
Chór na stałe wpisał się w życie kulturalne Kujaw, a przede wszystkim Inowrocławia. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Członkowie „Halki” byli odznaczani wieloma prestiżowymi nagrodami. Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Ponad 86-letnia działalność zespołu obfituje w niezapomniane, doniosłe wydarzenia. Niewątpliwie jednym z najważniejszych było osobiste spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Watykanie 29 czerwca 1995 roku.
Swoim śpiewem „Halka” dodaje splendoru wielu wydarzeniom kulturalnym, patriotycznym i religijnym. Do tradycji chóru należą występy w okresie Bożego Narodzenia w inowrocławskich świątyniach i zakładach pracy z repertuarem kolęd i pastorałek.
Wielokrotnie o zespole pisano na łamach prasy lokalnej, zakładowej, a także na kartach publikacji o charakterze informacyjnym. Nie zabrakło także chóru „Halka” na ekranach telewizyjnych, m.in. kilkakrotnie w Telewizji Polonia i w rozgłośniach radiowych.
Grupa osób z Towarzystwa Śpiewu „Halka”, ludzi rozmiłowanych w muzyce i sztuce potrafi niejako zarażać siłą przyjaźni i wzajemnej sympatii. Dowodem tego są corocznie organizowane przez chór Bale Śpiewaka oraz wojaże zagraniczne, połączone z koncertami. Chórzyści odwiedzili Niemcy, Francję, Włochy, Austrię, Czechy, Danię, Szwecję, Chorwację, Litwę i grecką wyspę Korfu, prezentując własny program artystyczny, bowiem „Halka” śpiewa nie tylko po polsku, ale również po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, czesku, słowacku i po łacinie.
Z całą pewnością Towarzystwo Śpiewu „Halka” na stałe wpisało się w dzieje Inowrocławia, regionu i wielu zakątków Europy.
Osiągnięcia
Rok 1989, 1993, 1995 i 1996 I miejsce i Puchar Wojewody na Przeglądach Chórów w Bydgoszczy (kategoria chórów mieszanych).
Rok 1999 - I miejsce w Przeglądzie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rok 2005 - II miejsce w Przeglądzie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rok 2007 - wyróżnienie na IV Chełmińskich Spotkaniach Chóralnych.
Rok 2009 - II miejsce w Przeglądzie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rok 2010 - udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Alta Pusteria" we Włoszech.
Rok 2011 - udział w 45. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Koszalinie.
Rok 2011 - (grudzień) - I miejsce i puchar w kategorii chórów mieszanych na Wojewódzkim Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rok 2012 -(lipiec) - udział w III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej „Laudate Dominum” w Wilnie.
Rok 2012 - (listopad) - II miejsce i Puchar Marszałka w XIV Konkursie Amatorskich Chórów Województwa Kujawsko - Pomorskiego "O Puchar Marszałka Województwa" - Grudziądz 2012.
Repertuar
Nasz repertuar jest bardzo różnorodny. Począwszy od pieśni dawnych, średniowiecznych poprzez romantyków do muzyki współczesnej i popularnej, musicalowej (z podkładami).
Śpiewamy również muzykę ludową oraz religijną.
Nasze utwory śpiewamy po polsku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku, czesku, słowacku i po łacinie. A ostatnio nawet po zulusku :)
Partnerzy
Od 1958 do 1974 r. współpraca z Chórem Polonijnym św. Elżbiety z Gelsenkirchen-Schalke (Niemcy);
1990 - 1991r. Chór Mieszany "Porta Westfalica" z Vennebeck (Niemcy);
1992 - 1999 r. Chór Męski z Kristianstad (Szwecja).
2008 r. - do chwili obecnej - Quartett-Verein z Bad Oyenhausen (Niemcy)
2010 r. - do chwili obecnej - Pevecy sbor Karla Nemecka z Moravskeho Krumlova (Czechy).
2011 r. - do chwili obecnej - chór Liedertafel ze Steinbach oraz chóry zaprzyjaźnione prowadzone przez dyrygenta Karla-Heinza Schotta (Niemcy).
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze