• Language / язык

Chór Beati Cantores - CHBC

Beati Cantores Choir

KrajPoland
MiastoGłogów
Kod67-200
Adrespl. Prymasa Polski St. Wyszyńskiego 1
Telefon
Skype
WWWhttp://www.beati-cantores.pl
Emailchor.beaticantores@gmail.com
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowadzieci
Istnieje od1985
Języki komunikacji English, Polish,
Wpisano 2008-10-26
Zaktualizowano 2017-10-09
Moderator Przemysław Walendzik
Profesjonalnynie
Dyrygent
Barbara Walendzik

Chór "Beati Cantores", co znaczy "Szczęśliwi śpiewaniem" powstał we wrześniu 1985 r. z inicjatywy księdza prałata Ryszarda Dobrołowicza przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik w Głogowie. Początkowo zespół posługiwał się nazwą "Beati Cantores Glogoviensis".

Pierwszym dyrygentem był Paweł Smorawiński. W trzecim miesiącu działalności, pałeczkę przejęła Barbara Walendzik, która kieruje zespołem do dnia dzisiejszego. Od 1990 r. w pracy z zespołem pomaga Kazimierz Walendzik.

W początkowym okresie chór liczył 80 osób a obecnie w chórze śpiewa 37 osób. Jego członkami są mieszkańcy Głogowa i okolic, reprezentujący różne grupy zawodowe i społeczne. Od 1990 r. chór jest członkiem dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Ważną rolę w działalności chóru spełnia zarząd, którego zadaniem jest nawiązywanie kontaktów, pozyskiwanie sponsorów i ogólna koordynacja wszelkich poczynań zespołu. Na czele zarządu stoi prezes. Na początku funkcję tę sprawował Czesław Sokołowski, a następnie Tadeusz Zabłocki i Tadeusz Perczyński. Obecnie prezesem chóru jest Tadeusz Kolańczyk, a członkami zarządu Urszula Stupak, Elżbieta Wasielewska, Mirosław Wawrzyniak i Lech Mąkosa.

Od lipca 2000 r. chór działa jako Stowarzyszenie Chór Beati Cantores.

W latach 1998-2005 Stowarzyszenie było organizatorem Zamkowych Spotkań Chóralnych, które od roku 2006 zostały przekształcone na Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Od 2008 roku festiwal odbywa się pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT.
Osiągnięcia
Chór "Beati Cantores" bierze udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia:
* Diecezjalny Konkurs Kolęd w 1989 r. – I miejsce,
* Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi w 1990 i 1992 r. zdobywając odpowiednio III miejsce i wyróżnienie,
* V Festiwal Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie w 2001 r. – III miejsce,
* XXX Międzynarodowy Festiwal Olomouc - Czechy w 2002 r., zdobywając brązowy medal,
* XIII Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach w 2004 r. zajmując II miejsce,
* I Ogólnopolski Festiwal Chórów ARS LITURGICA w Toruniu w 2004 roku - III miejsce w kategorii chórów kościelnych,
* II Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT w Głogowie w 2007 roku - II miejsce,
* I Festiwal Pieśni Patriotycznej VIVAT POLONIA w Głogowie w 2008 roku - I miejsce,
* III Ogólnopolski Festiwal Chórów ARS LITURGICA w Gnieźnie w 2008 roku - III miejsce w kategorii chórów kościelnych,
* II Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej w 2015 roku - Srebrne Pasmo w kategorii chórów kościelnych,
* IX Ogólnopolski Przegląd Chórów Amatorskich - I Edycja Pieśni Maryjnych "MATER MISERICORDIAE" w Olesznej - II miejsce.

Z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 r., członkowie chóru, którzy śpiewają od momentu powstania chóru zostali odznaczeni Srebrną Odznaką PZCHiO, a dyrygent Barbara Walendzik Złotą Odznaką PZCHiO.
W listopadzie 2010 r., z okazji 25-lecia działalności, chórzyści zostali odznaczeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi odznakami honorowymi PZChiO, natomiast Chór dostał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Barbara Walendzik została natomiast uhonorowana wyróżnieniem ministerialnym - Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Złotą Odznaką Honorową z Laurem PZChiO.

We wrześniu 2010 r. z okazji obchodów 25-lecia zespołu, chór Beati Cantores został uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej", które zostało przyznane przez ks. biskupa Stefana Regmunta.

Chór Beati Cantores nagrał dwie płyty. Pierwszą z kolędami w 2004 r. oraz drugą, wydaną z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 roku.

Ważnymi wydarzeniami medialnymi, w których brał udział chór "Beati Cantores", były: dwukrotna oprawa muzyczna mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie transmitowanej przez I program Polskiego Radia, oprawa muzyczna liturgii odprawionej w sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu transmitowanej przez Telewizję Polonia oraz udział w nagraniach do filmu o Głogowie w 1996 r.

Zespół odbył wiele podróży zagranicznych. Ośmiokrotnie koncertował w Niemczech: w Langenhagen, Eisenhuttenstadt oraz w Riesie, które są miastami partnerskimi Głogowa, w Hanowerze oraz w Kronach w Bawarii, a także w Austrii, Czechach i we Włoszech, gdzie koncertował w Rzymie (w Bazylice św. Piotra podczas audiencji generalnej), Wenecji, Loretto i Asyżu.

W 2004 r. chór odbył trasę koncertową po Litwie, dając koncerty w Wilnie, Kownie i Ejszyszkach.

Wydarzeniami, które zapadły głęboko w pamięć członkom chóru były śpiewy liturgiczne podczas pobytu Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. w 1997 r., udział w International Kulturfestival w Langenhagen w 1995 i 2000 r., występ w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie Expo 2000 w Hanowerze, udział w Europejskich Dniach Muzyki z okazji 1000-lecia miasta Kronach w 2003 r.

Poza tym, Chór występuje w różnych miastach Polski, uświetniając wydarzenia zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim.
Repertuar
"Beati Cantores" zgodnie z najstarszą tradycją wykonuje utwory muzyki sakralnej różnych epok, kompozytorów klasycznych i współczesnych, a także muzykę rozrywkową, ludową i patriotyczną. Zespół uczestniczy w wielu uroczystościach religijnych i świeckich, ważnych w życiu parafii, naszego miasta i kraju. Występuje średnio 25 razy do roku, co w przeciągu 20 lat działalności dało ok. 500 występów.

Chór wykonuje głównie utwory a cappella. Od kilku lat w repertuarze zespołu znajdują się dzieła wokalno-instrumentalne. Występował m.in. z takimi zespołami jak: Zakładową Orkiestrą Dętą "Huty Miedzi Głogów", zespołem instrumentalnym PSM w Głogowie, Głogowskim Kwartetem Smyczkowym "Ad libitum" oraz z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną. Chór w swojej historii uświetniał obchody m.in:
* Dnia Niepodległości,
* święta 3 Maja,
* uroczystości wręczenia nagrody im. Andreasa Gryphiusa,
* inauguracje roku akademickiego w Wyższej Szkole Technicznej, Uniwersytetu Ekonomicznego im. Oskara Langego, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie oraz w Uniwersytecie III Wieku w Głogowie.

Chór koncertował wielokrotnie w głogowskich kościołach oraz w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie, z których dwa były transmitowane przez Radio Głogów.

www.beati-cantores.pl
www.facebook.com/Beati.Cantores
Partnerzy
Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT

Idea Festiwalu zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych (2005), odbywających się nieprzerwanie od 1996 roku. Po 10 latach organizatorzy postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs.
Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się corocznie (2006, 2007 i 2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata.

Inicjatorem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Chór Beati Cantores. Współorganizatorami są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gmina Miejska Głogów oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Dolnośląski, a od 2012 r. również Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie.

Festiwal odbywał się dwukrotnie w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim (2006 i 2007) oraz dwukrotnie w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na osiedlu Kopernika (2008 i 2010). 5. edycja Festiwalu odbędzie się natomiast w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

W dotychczasowych czterech edycjach konkursu uczestniczyło 47 chórów z całego kraju, w tym m.in. z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Bielska-Białej, Krakowa, Szczecina, Legnicy, Leszna, Mogilna, Raciborza i Kłodzka. W I Festiwalu uczestniczył także chór z Mińska na Białorusi.
Gościem specjalnym II Dolnośląskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2007 był Międzynarodowy Chór „Silesia Cantat”.

Członkami Jury podczas dotychczasowych edycji Festiwalu byli: prof. Halina Bobrowicz i prof. Helena Tomaszek-Plewa (Akademia Muzyczna im. K. Lipieńskiego we Wrocławiu), dr Grażyna Rogala-Szczerek (Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Dolnośląski), prof. Janusz Dzięcioł i prof. Przemysław Pałka (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu) oraz Barbara Walendzik (dyrygent głogowskich chórów).

www.beati-cantores.pl/ogolnopolski-festiwal-chorow
www.facebook.com/SilesiaCantat
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze