• Language / язык

Chór Cantores Minores Gedanenses

KrajPoland
MiastoGdańsk
Kod80-287
AdresParafia p.w. Bożego Ciała, ul.Piecewska 9
Telefon+48698868922
Skype
WWWhttp://
Emailchor.cmg@wp.pl
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowa----
Istnieje od1981
Języki komunikacji English, Polish,
Wpisano 2008-10-28
Zaktualizowano 2011-05-29
Moderator Eva
Profesjonalnynie
Dyrygent
Ewa Mazur

Mieszany Chór Kościelny „ Cantores Minores Gedanenses ” jest chórem parafialnym, działa przy przy kościele Bożego Ciała w Gdańsku – Morenie.
Chór powstał w 1981 r. - od początku działalności chóru funkcję dyrygenta pełnił pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. Joachim Gudel.

Chór wielokrotnie występował w różnych miastach Polski
( m.in:Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Toruniu ) dając koncerty, bądź uczestnicząc w liturgii mszalnej; uczestniczył także w mszy radiowej emitowanej z kościoła św. Krzyża w Warszawie i wielokrotnie w mszach dla ludzi morza, emitowanych z kościoła św. Elżbiety
w Gdańsku.
Zespół brał udział w nagraniach na zaproszenie Telewizji Gdańsk
( koncert kolęd, pieśni wielkopostne, chorał gregoriański ) .

W swoich podróżach zagranicznych chór koncertował min:w Niemczech ( Hanower, Brema, Duseldorf, Monachium ) , w Austrii, Włoszech.
W drodze do Rzymu dał koncert w Lublanie, a także w Loreto . W 1992 roku chór gościł w Kaliningradzie na zaproszenie tamtejszej Filharmonii.
W trakcie pobytu chóru w Rzymie ( w 1991 i w 1994 r.) powierzono mu dwukrotnie oprawę papieskich Mszy św. w Castel Gandolfo i raz ( w 1988 r. ) w Sali Ośmiu Błogosławieństw
w Watykanie.Podstawową działalność chóru stanowi czynny udział
w coniedzielnych Mszach Świętych i wszystkich Świętach Roku Liturgicznego parafii.
W ciągu 25 lat działalności chóru tradycją stały się koncerty w parafii
i poza nią, związane z konkretnymi okresami Roku Liturgicznego
( koncerty kolęd, pieśni wielkopostnych, wielkanocnych, maryjnych , czy z okazji święta patronki śpiewu kościelnego – św. Cecylii ).
Od śmierci ś.p. prof.Joachima Gudela w 2002 roku, funkcję dyrygenta zespołu pełni Ewa Mazur.

Osiągnięcia
Chór „Cantores Minores Gedanenses” brał udział w wielu festiwalach i konkursach muzycznych. W kolejnych międzydiecezjalnych konkursach pieśni kościelnej „Maria Cantat ” odbywających się
w Gdańsku, zespół ten był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, przy
czym dwukrotnie – w 1991 i w 1993 roku - otrzymał I nagrodę.
W Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni im. ks. Ormińskiego w Rumii w 1992 roku uzyskał III nagrodę, w tym samym konkursie chór żeński otrzymał wyróżnienie za wykonanie chorału gregoriańskiego.
W 2010 roku zespół zajął II miejsce na Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie.
Repertuar
W swoim repertuarze chór posiada przeszło 400 pieśni a capella, a także utwory wokalno – instrumentalne. Są to dzieła kompozytorów polskich (G. G. Gorczyckiego,Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Mikołaja z Radomia, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Koszewskiego, Józefa Świdra ) oraz kompozytorów obcych
( m.in.:G.F. Haendla, J.S. Bacha, A.Gabriellego, T. L. de Victoria,
A. Lottiego, G. P. da Palestriny, W. A. Mozarta ).
Na szczególne podkreślenie zasługuje prezentacja chorału gregoriańskiego, zarówno w trakcie uczestnictwa w liturgii Mszy św.
( każda II niedziela m-ca :Msza św. o godz.10.30 ) jak i na koncertach
( m.in.: w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej
i Chóralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w 1994 roku ).Partnerzy
W listopadzie 2011 roku chór nasz obchodzić będzie XXX-lecie swojej działalności.Aktualnie trwają przygotowania na nagrań płyty CD z okazji naszego jubileuszu.
Już dzisiaj zachęcamy wszystkie osoby, które śpiewały w naszym chórze do kontaktu z nami-chcemy Was zaprosić do uczestnictwa w okolicznościowym koncercie !Szczegóły u p.dyrygent - Ewy :)
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze