• Language / язык

Zaslużona Kapela Chórowa Ukrainy “Boyan” im. Jewhena Wachniaka / Заслужена хорова капела України "Боян" ім. Євгена Вахняка - CHóR “BOYAN”

Honoured Choir of Ukraine "Boyan" named by Eugene Vakhnyak

KrajUkraine
MiastoLwów
Kod
Adresul. Japońska, 9
Telefon
Skype
WWWhttp://boyanchoir.org.ua
Emailboyanchoir@yahoo.com
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowa----
Istnieje od1946
Języki komunikacji English, French, Polish, Russian, Ukrainian,
Wpisano 2014-01-19
Moderator Vasyl Chuchman
Profesjonalnynie
Dyrygent
Vasyl Chuchman / Василь Чучман

Chór “Boyan” został założony w 1946 roku przez dyrygenta Wołodymyra Panasiuka. Nieprzerwanie od 1947 do 1996 roku dyrygentem chóru był Jewhen Wachniak – znakomity mistrz sprawy chóralnej, twórca wieloletnich sukcesów artystycznych zespołu. Śpiew “Boyanu” pod batutą prof. Wachniaka został utrwalony na wielu płytach, nagraniach radiowych i telewizijnych realizowanych we Lwowie, Kijowie i innych miastach byłego ZSRR.
Od 1996 do 2003 roku chórem dyrygują Jarosław Baziw, Jarosław Hnatowski, Oleh Cyhyłyk, którzy kontynują najlepsze tradycje artystyczne zespołu. Od listopada 2003 roku chór prowadzi dyrygent Wasyl Czuczman, który w 1998 roku zdobył nagrodę na Ogólnoukraińskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Kijowie, a w 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studja dyrygentury chóralnej oraz operowo-symfonicznej w Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki (prof.: Z. Demciuch, R. Mazepa, A. Jurkiewycz, J. Łuciw).
Od czasu założenia chór “Boyan” działa w Domu Kultury Pracowników Komunikacji Lwowskiej Filii “Ukrtelekom”. Chór jest zespołem amatorskim i oprócz pracowników “Ukrtelekomu” spiewają w nim ludzie pracujący w różnych zawodach: nauczyciele, studenci, lekarzy, inżynierowie... Wszystkich (ponad 50 chorzystów) lączy wielka miłośc do pieśni i radośc wspólnego śpiewania.
Osiągnięcia
“Boyan” aktywnie koncertuje w Ukrainie oraz za granicą. Jego wysoki poziom artystyczny został wielokrotnie odznaczony krytyką. Chór jest uczestnikiem i laureatem wielu poważnych festiwalów i konkursów muzycznych w Ukrainie, Estonii, Serbii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, Niemcech, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii.
W 1996 roku “Boyan” uczęstniczy w odznaczeniu 400-lecia Unii Brześćskiej w Rzymie.
Koncertował “Boyan” także i w Polsce: w 2000 roku – udział w Międzynarodowym Festiwalu “Łemkowska Watra” w Żdynie, na początku 2004 roku wielokrotnie występował z programem muzyki cerkiewnej w kościele Św.Katarzyny w Krakowie. W 2005 roku w ramach międzynarodowej wymiany chórów “Boyan” współpracuje z Chórem Nauczyciele Miasta Lublina “Fermata”, w 2006 – z Chórem Kameralnym oraz z chorem “Cantus” MDK w Stalowej Woli, w 2008 – z Chórem “Ars Cantandi” Akademii Ekonomicznej im. Oskara Łangego we Wrocławiu.
Repertuar
Repertuar “Boyanu” obejmuje utwory muzyki cerkiewnej i świeckiej kompozytorów ukraińskich i zagranicznych. Chór wykonuje także pieśni ludowe ukraińskie w różnych opracowaniach.
Partnerzy
Chór Nauczycieli Miasta Lublina “Fermata” ,
Chór Kameralny MDK w Stalowej Woli,
Chór “Cantus” MDK w Stalowej Woli,
Chór “Ars Cantandi” Akademii Ekonomicznej im. Oskara Łangego we Wrocławiu.
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj sięKomentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze