Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык

EXSULTATE DEO

KrajPoland
MiastoBydgoszcz
Kod
Adresul. ks. Jerzego Popiełuszki 3
Telefon
Skype
WWWhttp://www.nowi-meczennicy.pl
Email
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowa----
Istnieje od1987
Języki komunikacji Polish, Russian,
Wpisano 2009-05-28
Zaktualizowano 2013-02-21
Moderator Adam Melkowski
Profesjonalnynie
Dyrygent
dr inż. Romuald Rajs

Dni, godziny i miejsce prób chóru
Do uzupełnienia
Opis
Chór „Exsultate Deo” działa w parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy od listopada 1987 roku. Powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Prałata Romualda Biniaka, który przez cały okres trwania chóru jest niestrudzonym opiekunem i ojcem opatrznościowym tego szczególnego, związanego z kościelnym śpiewem duszpasterstwa. Współzałożycielem oraz dyrygentem chóru nieprzerwanie od początku istnienia zespołu jest dr Romuald Rajs, który pełni jednocześnie funkcję pierwszego organisty parafii.
Z chórem od wielu lat współpracuje Beata Falęcka-Gaj, która pomaga dyrygentowi w przygotowaniu partii głosowych oraz towarzyszy zespołowi na organach, a także swym sopranem uczestniczy w śpiewie. Przez dwa lata w czasie urlopu macierzyńskiego pani Beaty chórowi akompaniowała na organach Ewa Polska, absolwentka klasy organów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która piastuje obecnie funkcję organisty w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy. Okresowo chór wspierali – organista Krzysztof Ciałkowski, pianistka mgr Katarzyna Rajs oraz organista mgr Damian Zawaliński. Obecnie współpracę akompaniatorską nawiązała z naszym chórem Aleksandra Walecka.
Chór uczestniczy śpiewem we Mszach św. w swojej parafii (najczęściej na Sumie co drugą niedzielę), a także podczas liturgii w większości świąt i uroczystości Roku Kościelnego. Śpiewamy także w innych kościołach bydgoskich oraz poza Bydgoszczą – zarówno w ramach naszych pielgrzymek i wycieczek jak i na specjalne zaproszenie organizatorów uroczystości religijnych i patriotycznych. Corocznie zapraszani jesteśmy do śpiewu na Mszach św. w intencji Polaków wywiezionych na Sybir, w intencji polskich żołnierzy pomordowanych w Katyniu, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz w czasie trwania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Śpiewaliśmy na Mszach św. w ramach obchodów jubileuszu naszej parafii oraz innych parafii bydgoskich. Uczestniczyliśmy też dwukrotnie w „Bydgoskim Kolędowaniu” i zgłaszamy swoją gotowość w przypadku reaktywowania i kontynuacji tej pięknej imprezy śpiewaczej. Od kilku lat bierzemy udział w Chełmińskich Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych organizowanych przez Stowarzyszenie „Chorus Culmiensis” oraz władze miejskie Chełmna, a w roku 2007 zdobyliśmy tam zaszczytne wyróżnienie za szerzenie kultury muzycznej.
Nasz zespół należy do Związku Chórów Kościelnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczestniczyliśmy w trzech przeglądach chóralnych organizowanych przez ten związek, a od kilku lat bierzemy udział w uroczystych obchodach Świętej Cecylii – patronki muzyki kościelnej, przy współudziale zespołów zrzeszonych w Polskim Związku Chórów i Orkiestr, poprzez udział w Mszy św. oraz we wspólnym koncercie.
Na całe życie pozostanie w pamięci chórzystów uczestnictwo w śpiewie połączonych chórów podczas liturgii w trakcie spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Gnieźnie w roku 1997 oraz w Bydgoszczy w roku 1999. Najpierw atmosfera panująca podczas przygotowań, a szczególnie w czasie wspólnych prób, wreszcie podniosły nastrój gdy witaliśmy przybywającego Ojca Świętego, gdy słuchaliśmy Jego homilii i gdy mogliśmy zaśpiewać mu „Tu es Petrus” i radosne „Alleluja” oraz wiele innych wybitnych utworów muzycznych, a także zwyczajnych, bliskich sercu pieśni kościelnych – na zawsze będą przywoływane w naszej pamięci, powodując dumę i wzruszenie.
Urozmaiceniem i wytchnieniem po intensywnej pracy w trakcie prób oraz po śpiewie na liturgii i koncertach, któremu zawsze towarzyszy trema i stres, są nasze pielgrzymki i wycieczki w okresie wakacyjnym. Przeciętnie co dwa lata bierzemy udział w parafialnej autokarowej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Pielgrzymowaliśmy też do Sanktuariów Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie, Matki Boskiej Krajeńskiej w Byszewie. Byliśmy w Sanktuariach Matki Boskiej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Stoczku Warmińskim, Zakopanem, Tarnobrzegu i Leżajsku oraz Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Niewiele jest regionów w Polsce, których nie zwiedziliśmy. Byliśmy na Warmii i Mazurach, na Ziemi Elbląskiej, na Lubelszczyźnie, na Ziemi Sandomierskiej, w Małopolsce, Wielkopolsce, na Podkarpaciu i w Tatrach, na Dolnym Śląsku i w Sudetach oraz na Mazowszu i w Warszawie. Niezatarte wrażenia pozostawiły wycieczki do Wilna i na Litwę, do Lwowa, Pragi Czeskiej, Wiednia, a nade wszystko do Paryża. Tę ostatnią zorganizował dla członków chóru dyrygent Romuald Rajs z okazji XV-lecia naszego zespołu.
Osiągnięcia
j.w.
Repertuar
„Exsultate Deo” jest chórem mieszanym 4-głosowym. Swoją nazwę przybrał od tytułu pierwszego trudniejszego utworu - „Exsultate Deo” A. Scarlattiego, który po ciężkich, lecz wytrwałych próbach udało się opanować w zadowalającym stopniu .
W stosunkowo szybkim czasie po rozpoczęciu swej działalności chór przygotował kilka kolęd na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia 1997/1998, w których partie solowe śpiewała solistka Opery Bydgoskiej Irena Kobusińska – sopran. Pierwsze prasowe wzmianki o zespole zanotowano w r. 1988 w „Słowie Powszechnym” z okazji poświęcenia Kaplicy Męczeństwa w naszym kościele. Intensywna praca zespołu dwa razy w tygodniu po dwie godziny prób oraz doskonalenie emisji pod fachowym okiem współpracującej wówczas z nami ś.p. prof. Reginy Stacewicz daje efekty i coraz liczniejszy chór sięga sukcesywnie po coraz bardziej ambitny repertuar. W większości są to utwory z towarzyszeniem organów, ale śpiewamy także a capella. Repertuar w dużej mierze stanowią utwory w języku łacińskim, jak np. „Missa Dominicalis” kompozycji ks. A. Chlondowskiego śpiewana na mszy św. w naszej parafii sprawowanej w ostatnią niedzielę każdego miesiąca w jęz. łacińskim oraz cztery „Responsoria na Boże Ciało” ks. E. Gruberskiego, które śpiewamy rokrocznie podczas procesji na Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, a także na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Do bardziej znanych utworów w języku łacińskim wykonywanych przez nasz chór należą także: „Cor Jesu” (anonim), „Benedictus” (N.W.Gade), „Miserere” (A. Lotti), „Sanctissima” (opr. R. Rajs), „Adeste Fideles” (D. Willkock), “Ave Verum” (W.A. Mozart), “Panis Angelicus” (C. Franck) oraz “Ave Maria” (Fr. Schubert). Cennym zwyczajem jest dokładne tłumaczenie przez dyrygenta podczas prób łacińskiego tekstu śpiewanych utworów, co pozwala na pełne zrozumienie słów i wierne oddanie ducha pieśni przez wykonawców.
Chór śpiewa także utwory, w których są partie solowe wykonywane zazwyczaj przez chórzystów. W dwudziestoletniej historii chóru solistami byli: Mieczysława Karska (sopran), Maria Piotrowska (sopran), Małgorzata Szubarga (sopran), Anita Furgol (sopran), Eugeniusz Łoś (baryton), Rafał Kobyliński (baryton), Joanna Krasulak (sopran), Joanna Czarnecka (sopran), Adam Krasiński (tenor), Adam Melkowski (tenor), Agnieszka Sadowska (sopran), Natalia Lenckowska (sopran), Marta Gawlak (sopran). Z „Exsultate Deo” występowali również wybitni muzycy: wspomniana już sopranistka bydgoska Irena Kobusińska, tenor Paweł Skołuba z Gdańska, baryton Piotr Stępowski z Opery Bydgoskiej oraz tenor Wiesław Raczkowski i sopranistka Agnieszka Olszewska. Pani Agnieszka i pan Wiesław brali udział w nagraniu naszych płyt i są żelaznymi uczestnikami i podporami organizowanych przez dyrygenta majowych koncertów charytatywnych „Ave Maryja”. Od kilku ostatnich lat Agnieszka Olszewska często i chętnie koncertuje z towarzyszeniem chóru „Exsultate Deo” z okazji różnych świąt religijnych i patriotycznych. Wspólpracujących z nami solistów otaczamy sympatią, podziwem i uwiel-bieniem.
W listopadzie roku 1993 śpiewaliśmy w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej na mszy św. w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy z okazji jubileuszu 50-lecia pracy i twórczości wileńskiego i bydgoskiego organisty i kompozytora Mieczysława Kowalskiego. Od tego czasu zawiązała się między panem Kowalskim i naszym zespołem nić sympatii i przyjaźni. Powierzył on chórowi prawykonanie utworu swojej kompozycji „Pieśń ku czci śp. ks. Jerzego Popiełuszki”. O jego znaczeniu i wartości niech świadczy fakt, że był on wielokrotnie przyjmowany z wielkim uznaniem przez słuchaczy. Mieczysław Kowalski tuż przed śmiercią (listopad 1995 r.) opracował na cztery głosy dla naszego chóru pieśń „Ja wiem w kogo ja wierzę”, będącą jego testamentem życiowym. W naszym repertuarze są także jego wspaniałe opracowania na chór czterogłosowy takich kompozycji jak „Pieta Signore” Luisa Abrahama Nidermayera oraz „Modlitwa do Bogarodzicy” ks. Jana Żukowskiego do słów Juliusza Słowackiego
Partnerzy
SOLIŚCI:
Agnieszka Olszewska - sopran, Anna Wilk - sopran, Beata Bobińska - sopran, Jolanta Wagner - sopran, Wiesław Raczkowski - tenor
CHÓRY:
Chór "Fordonia" przy parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, chór "Cantus Cordis" przy parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Fajna prezentacja. Tylko niech Pan Panie Adamie mp3 wrzuci z nagraniem chóru jak się da
Autor: Marcin Mierzwa, Data : 2009-09-28 21:45
Panie też oglądały ;) ale że nie wypada, to siedziały cicho ;))))
Autor: Justyna Dziuma, Data : 2009-06-13 22:58
Przepraszam Panów, którzy odwiedzili tę stronę i zawiedli się brakiem informacji. Przygotowuję dość obszerne dane. Proszę o cierpliwość.
Autor: Adam Melkowski, Data : 2009-06-13 19:13
Facet skromny jest to pisze jw. :) Po Twojej zachęcie każdy z ciekawości zajrzy i posłucha. Rekomendacja dźwignią popularności.
Autor: Dariusz Dzida, Data : 2009-06-09 12:18
Wszedłem na stronę www z tym chórem i ... zdębiałem. Wysłuchałem zamieszczonych tam nagrań - coś pięknego! Warto, by więcej osób tam zajrzało - a tymczasem moderator w opisie chóru, osiągnięciach itd. wpisał tylko wyraz "j.w.".Co - jak wyżej? Kto tam zaglądnie?
Autor: Jerzy Dziuk, Data : 2009-06-04 11:23
Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·