• Language / язык

III Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA - "Muzyka Nowych Świątyń"

Starting date2018-10-05
Ending date2018-10-27
Country, CityPoland, Toruń
WWWhttp://www.musicavera.pl
Entered 2018-03-09 by Musica Vera
Description

W dniach 5 – 27 października br. w Toruniu czeka nas trzecia już edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA, odbywającego się pod hasłem „Muzyka Nowych Świątyń”. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie MUSICA VERA, zaś jego dyrektorem Paweł Głowiński.

Tegoroczna edycja to kolejne, także niecodzienne odsłony muzyki sakralnej, po to, by przybliżyć słuchaczom jej naturę i piękno, by podkreślić, że muzyka sakralna to nie tylko relikt przeszłości, ale także żywa sztuka znajdująca ujście we współczesności.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w piątek 5 października koncertem polifonii późnego średniowiecza. Koncert ten, zatytułowany „Bogurodzica” to ukłon w stronę muzycznej tradycji. Wystąpi zespół JERYCHO posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Oprócz śpiewu, zespół posługuje się oryginalnymi instrumentami epoki średniowiecza, takimi jak lira korbowa, fidel, portatyw, fisharmonia. Program ukazuje maryjną pobożność późnego średniowiecza wyrażoną w motetach, sekwencjach i pieśniach, w muzyce jednogłosowej i polifonii. Klamrą spinającą materiał koncertu jest Bogurodzica – pieśń konstytutywna dla polskiej religijności aż po dzień dzisiejszy. Koncert odbędzie się w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na I Rubinkowie w Toruniu. Świątynia ta nie tylko koresponduje z tematyką koncertu poprzez swoje zaszczytne wezwanie, ale także dysponuje niezwykłymi warunkami akustycznymi, które znakomicie podkreślą walory tych niebywałych śpiewów.

Kolejne wydarzenie festiwalowe odbędzie się w sobotę 6 października. Będzie to zupełna nowość w kontekście dotychczasowych edycji MUSICA VERA, a także pierwszy z trzech nowych punktów na festiwalowej mapie toruńskich świątyń. Tym razem „sceną” muzyczną stanie się Kościół pw. Świętego Józefa w Toruniu na Bielanach. Ojcowie Redemptoryści zapraszają na niecodzienne widowisko muzyczne łączące elementy dźwięku, ruchu, obrazu, światła i modlitwy – w interpretacji dzieci. Wystąpi bowiem schola dziecięca Armia Pana działająca przy Parafii pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, pod kierownictwem Elżbiety Mućki. W cieniu… to spektakl muzyczny w charakterze teatru cieni. Jednak niechaj nie myli tytuł, który nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać.

W sobotę tydzień później, na Wrzosach w Kościele pw. Świętego Antoniego usłyszymy niebanalny koncert zatytułowany Bach z PASJĄ. Pasję wg Świętego Mateusza Jana Sebastiana Bacha zna niemal każdy – choćby z nazwy. Tym razem oryginalna rozbudowana forma instrumentalno-chóralna ustąpi miejsca transkrypcji fortepianowej na 4 ręce. Koncert wykonają dwaj znakomici pianiści związani z toruńskim Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego: Robert Matusiak oraz Kamil Węgorek.

Między tradycją a nowoczesnością – to tytuł kolejnej pozycji programu tegorocznego Festiwalu MUSICA VERA. Ewa Fabiańska-Jelińska – odnosząca sukcesy na całym świecie toruńska kompozytorka, stworzyła eksperymentalny utwór łączący brzmienie zespołu barokowego wykonującego muzykę na instrumentach historycznych, ze współczesnymi metodami i narzędziami kompozytorskimi. „Stabat Mater” na sopran solo, flet traverso, skrzypce, wiolonczelę i klawesyn, obok dzieł takich mistrzów baroku jak Bach czy Buxtehude, zabrzmi 20 października o godz. 19:30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Koniuchach w Toruniu.

Koncert finałowy MUSICA VERA 2018 to bezprecedensowe wydarzenie łączące tradycyjny śpiew gregoriański z improwizacjami jazzowymi na saksofon i organy. Jazzowo Chorałowo Organowo to muzyczne MISTERIUM, którego premiery w sierpniu 2017 roku wysłuchała gdańska publiczność zgromadzona na jednym z koncertów 40. Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej. Wystąpili: Maciej Sikała - saksofonista-improwizator, Bogusław Grabowski (improwizacje organowe) oraz Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, znany w Toruniu z wykonawstwa muzyki sakralnej, w tym chorału gregoriańskiego. Projekt połączył tradycyjny chorał gregoriański z muzyką jazzową (saksofon) oraz muzyką organową. Entuzjastyczne przyjęcie projektu przez gdańską publiczność sprawiło, że artyści postanowili odbyć z projektem trasę koncertową, zaś na pierwszy koncert tej trasy wybrano toruński Festiwal Muzyki Sakralnej. Ta muzyczna uczta już 27 października o godz. 19:30 na toruńskich Rybakach, w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła u Ojców Michalitów.

Stowarzyszenie MUSICA VERA wraz z dyrektorem Festiwalu Pawłem Głowińskim serdecznie zapraszają na trzecią edycję święta muzyki sakralnej w Toruniu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest niezmiennie wolny.
 
Festiwal został objęty patronatem honorowym Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z budżetu Gminy Miasta Toruń.

 
www.musicavera.pl
fb/festival.musicavera
*****************************************
 
Program:
 
5 października 2018 (piątek), godz. 19:30
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu
ul. Ludwika Rydygiera 15 (Rubinkowo I)
 
Koncert Inauguracyjny BOGURODZICA
Polifonia późnego średniowiecza
 
Maryjna pobożność późnego średniowiecza wyrażona
w motetach, sekwencjach i pieśniach w wykonaniu zespołu posługującego się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego.
 
 
Zespół Jerycho:
Paweł Szczyciński
Rafał Grozdew
Maciej Królikowski
Wawrzyniec Dąbrowski
Mateusz Grzyb
Leszek Kubiak
Łukasz Kalisz
Stanisław Szczyciński
Rafał Kanowski

Bartosz Izbicki – dyrygent
lira korbowa, fidel, portatyw, fisharmonia
 
 ***
6 października 2018 (sobota), godz. 19:30
Kościół pw. Świętego Józefa w Toruniu
ul. Św. Józefa 23 (Bielany)
 
Spektakl muzyczny W CIENIU…
 
Niecodzienne widowisko muzyczne łączące elementy dźwięku,
ruchu, obrazu, światła i MODLITWY w interpretacji dzieci.
 
Schola dziecięca Armia Pana
Elżbieta Mućka – kierownictwo
 
 *** 
13 października 2018 (sobota), godz. 19:30
Kościół pw. Świętego Antoniego w Toruniu
ul. Świętego Antoniego 4 (Wrzosy)
 
Bach z PASJĄ
 
Pasja według Świętego Mateusza – jedno z największych
i najbardziej znanych dzieł mistrza muzyki baroku
w transkrypcji fortepianowej na 4 ręce.
 
Robert Matusiak – fortepian
Kamil Węgorek – fortepian
 
 
 ***
20 października 2018 (sobota), godz. 19:30
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu
ul. Św. Faustyny w Toruniu (Koniuchy)
 
Między tradycją a nowoczesnością
Ewa Fabiańska-Jelińska & Ensemble Toccante
 
Koncert uwydatniający korelację pomiędzy muzyką dawną i współczesną.
Wśród wykonywanych dzieł. Obok Bacha i Buxtehudego, znajdzie się „Stabat Mater”
autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, będący efektem współpracy toruńskiej kompozytorki
z zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki dawnej.
 
Ensemble Toccante:
 
Anna Budzyńska – sopran
Olga Musiał-Kurzawska – flet traverso
Katarzyna Cendlak – skrzypce
Martyna Jankowska – wiolonczela
Dagmara Tyrcha – klawesyn
 
 *** 
27 października 2018 (sobota), godz. 19:30
Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Toruniu
ul. Rybaki 5 (Rybaki)
 
Koncert finałowy JAZZOWO CHORAŁOWO ORGANOWO
 
Bezprecedensowe wydarzenie łączące tradycyjny śpiew gregoriański z improwizacjami jazzowymi na saksofon i organy.
Muzyczne MISTERIUM, które po zeszłorocznej premierze w gdańskiej Bazylice Mariackiej, doczekało się regularnej trasy
koncertowej z pierwszą stacją w Toruniu.
 
Maciej Sikała – saksofon
Bogusław Grabowski – organy
Ks. Piotr Mizera – kantor
Ks. Mariusz Klimek – kantor
Karol Bartosiński – kantor
Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis
Paweł Głowiński – dyrygent
 

Location

Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Summer festival in Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www ·