• Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2017-11-20
Dostępne tłumaczenia:
English

Nagrania na płytę "Treasures of Music: Armenia"

Nagrania na płytę
Trwający od zeszłego roku międzynarodowy projekt "Treasures of Music: Armenia" już wkrótce się zakończy. Chór Klaster z Zabrza właśnie zrealizował nagrania audio

“Treasures of Music: Armenia” to nazwa międzynarodowego projektu kulturalnego - płyty CD pod powyższym tytułem, zawierającej muzykę ormiańską wykonywaną przez chóry z wielu krajów w ramach poznawania kultur.

Jest to nasz skromny wkład w popularyzację praktycznie nieznanej muzyki kraju, który jest kolebką cywilizacji chrześcijańskiej.

Do projektu mógł się zgłosić każdy chór, który opracuje i nagra przynajmniej jeden utwór z repertuaru kompozytorów ormiańskich. Lista wykonawców jest właśnie wyłaniana przez międzynarodowe jury, a chóry, które znajdą się na płycie otrzymają płyty do własnej, bezpłatnej dystrybucji.

Większość stanowią nagrania chórów z Armenii, jednak jest też chór z Niemiec, z Ukrainy i z Mołdawii. Polskę na płycie reprezentować będą trzy chóry - jednym z nich jest Chór Mieszany Klaster z Zabrza, istniejący od roku i prowadzony przez dr Barbarę Gajek-Kraskę. Nagrania na płytę zostały zrealizowane przez Studio B1 w pięknej sali Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (na zdjęciu). 

Pani dyrygent wraz z chórzystami przyznają, że opracowanie utworów na tę płytę było sporym wyzwaniem - począwszy od doboru repertuaru, poprzez przetłumaczenie tekstu i opanowanie wymowy. Język ormiański zapisywany jest osobnym alfabetem opracowanym okolo 405 r. przez Mesropa Masztoca, tego samego, który opracował również alfabet gruziński. W ormiańskim istnieją głoski nieistniejące w języku polskim, które przysparzają chórowi trudności z wymową.

Projekt organizuje Fundacja Chórtownia, prowadząca znany w środowisku chóralnym międzynarodowy portal dla chórów, który współtworzą miłośnicy muzyki chóralnej. Chórtownia przyjmuje też chóry zza granicy, organizuje seminaria IT oraz warsztaty z chóralną muzyką polską na Wschodzie, m.in. w ramach polsko-ormiańsko-mołdawskiego projektu “In terra pax”. Wydała też płytę „The Sound of Europe II” zawierającą muzykę chóralną z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Węgier, Mołdawii, Bułgarii, Gruzji i Armenii. Adres portalu, zawierającego prawie tysiąc chórów, kilkaset festiwali oraz partytury nut to https://chortownia.org.

Współorganizatorem tego projektu jest Armenian Choral Conductors’ Association a koordynatorką po stronie Armenii - pani Christina Sheroyan. Partnerem projektu jest Związek Ormian w Polsce, który współfinansuje realizację projektu. Pozostałe fundusze pochodzą z kampanii crowdfundingowej przeprowadzonej na wiosnę tego roku oraz sponsorów.Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Summer festival in Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · Lux CRM - easy CRM for NGO & companies