Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2020-05-10
Dostępne tłumaczenia:

Trochę o kulisach projektu #calapolskaspiewawdomu

Trochę o kulisach projektu #calapolskaspiewawdomu
Dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowują polskie piosenki rozpisane na 3 głosy, które są publikowane w postaci filmików instruktażowych na kanale YT. Akcja trwa w najlepsze, oto relacja z jej realizacji

Filmiki z materiałem dźwiękowym i nutowym każdego utworu umieszczane są na kanale YouTube. Dyrygenci prezentują głosy po kolei, by na końcu zabrzmiały wspólnie w pełnej harmonii. Najpierw śpiewany jest pierwszy głos, potem drugi, potem trzeci, a na końcu słychać, jak brzmią wszystkie trzy głosy razem. Na to wszystko nałożone są nuty z tekstem.

Obecnie na kanale jest już 16 utworów, które przygotowali (w kolejności publikowania): Krzysztof Dudzik, Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Agnieszka Dobrakowska, Aleksandra Redziak, Agnieszka Franków-Żelazny, Tomasz Jamrozik, Krzysztof Hrycyszyn, Joanna Nowicka, Izabela Lysik-Różańska, Katarzyna Brzozowska, Edyta Sulimska, Magdalena Wojtas oraz Joanna Gutowska-Kuźmicz. W kolejce czekają już utwory do publikowania od kolejnych znakomitych dyrygentów z całej Polski. Od ostatniego tygodnia wprowadziliśmy stały harmonogram publikacji filmów: kolejne utwory emitujemy we wtorki, czwartki i soboty o godzinie 19:00. 

Kanał ma już sto subskrybcji, prawie 9 tysięcy wyświetleń, a łączny czas oglądania filmów to ponad 250 godzin, co przeliczamy sobie dość nietypowo: to tak, jakby 250 osób przyszło na godzinny koncert ;) Oczywiście takie przeliczenia są w ogóle niemiarodajne, ale podoba nam się sama myśl, że można to tak interpretować ;)) 

Na zdjęciu widzicie ludzi, którzy prowadzą cały ten spontaniczny projekt. Pierwsza od lewej stoi Justyna Dziuma, która tę zabawę wymyśliła i koordynuje całość, a także jest odpowiedzialna za synchronizację listy zarezerwowanych utworów, publikację gotowych filmów na YT oraz za posty na FB. 

Obok niej stoi Małgorzata Kalinowska-Przybylska, która wykonuje mix i mastering większości utworów (niektóre utwory dostajemy już zmasterowane). - "Jestem dyrygentem dwóch chórów w Bieruniu, Chóru "Polonia" i Chóru "Harmonia". - mówi Małgorzata Kalinowska-Przybylska, która jako ostania dołączyła do ekipy projektowej  - “Na początek nagrałam dla swoich chórzystów jedną piosenkę "Serce w plecaku". Pomysł całego projektu spodobał im się tak bardzo, że poprosili o więcej, a ponieważ zaplanowany przez nas I Festiwal Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim został przesunięty na późniejszy termin, postanowiłam się nieco zaangażować. Nagrałam jeszcze dwie piosenki i zaproponowałam Chórtowni, że chętnie zrobiłabym mix i mastering kolejnych nagrań, którego metodą prób i błędów zaczęłam się samodzielnie uczyć, tak aby wszystkie instruktaże mogły zawierać prezentację utworu w trzygłosie".

Za Gosią stoi Joanna Purszke-Kuropka, która montuje filmy i jest autorką ich schematu graficznego: “Do projektu „Cała Polska śpiewa w domu” przystąpiłam z entuzjazmem. Moja rola bowiem miała łączyć dwie bliskie mi gałęzie sztuki: muzykę i grafikę. Muszę zaznaczyć, że żadnej z nich nie wykonuję profesjonalnie – obydwie jedynie hobbystycznie. Montowania filmów również wciąż się uczę, zatem z góry dziękuje drogim Widzom za wyrozumiałość. Zresztą to nie warstwa filmowa jest tu najważniejsza. Główną rolę w naszych filmach gra Piosenka. Piosenka ludowa,  harcerska, żołnierska – wiele z nich znam - część ze szkoły, część z rodzinnych biesiad, jeszcze inne z biwaków przy ognisku, a pomysł, żeby odświeżyć je i przywrócić społeczeństwu uważam za fantastyczny, tym bardziej w wersji trzygłosowej". 

Krzysztof Dudzik przyjmuje zgłoszenia dyrygentów, koordynuje rezerwację utworów oraz prowadzi z nimi korespondencję i tak mówi o akcji: “Smuci mnie, że w naszej kulturze śpiewa się co raz mniej. Dlatego z radością przyjąłem zaproszenie Chórtowni do współpracy nad projektem Cała Polska śpiewa w domu. Wraz z Justyną szybko doszliśmy do wniosku, że zależy nam na tym samym - rozśpiewaniu społeczeństwa: mnie poprzez organizację Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej, gdzie muzyka chóralna wychodzi do ludzi, a Justynie m.in. poprzez projekt, który ostatecznie genialnie wpisał się w okoliczności epidemii. Zachęcając ludzi do domowego muzykowania chcemy finalnie (choć i tak intuicyjnie czujemy, że to nie będzie koniec a dopiero początek czegoś wielkiego) wyjść ze śpiewem "na ulice". Plan jest następujący - podczas III Nocy Chórów w 2021 wykonamy wszystkie nagrane przez dyrygentów pieśni na Rynku Nowego Bytomia. Będzie pięknie!”

Efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom - od przedszkolaków do seniorów, tak w miastach jak i we wsiach, a także za granicą, ponieważ wieść rozchodzi się wśród Polonii w różnych krajach.

Dziękujemy Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu za zgodę na wykorzystanie zbioru. Sprawdźcie w swoich biblioteczkach, na strychach i w piwnicach - jest całkiem prawdopodobne, że “Płynie pieśń nasza” znajduje się w Waszych zbiorach bibliotecznych i zawiera skarby, które tylko czekają na odkrycie. 

Prosimy Was o udostępnienia filmików - niech materiał ten trafi również do ludzi nie śpiewających w chórach, aby mogli samodzielnie pośpiewać u siebie w domach.

Aktualizacja na 5 czerwca 2020: na kanale jest już 25 filmów i nie widać końca! 

Zobacz także


Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·