Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2020-05-17
Dostępne tłumaczenia:

I Festiwal Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim @wirtualnie

I Festiwal Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim @wirtualnie
Muzyczna zapowiedź gospodarza Festiwalu - Chór "Polonia" (Bieruń)

Rozpoczynamy Festiwal Pieśni Radosnej w wersji @wirtualnej. Na pierwszy ogień idą sprawcy całego zamieszania, czyli Chór "Polonia" wraz z dyrygentem Małgorzata Kalinowska-Przybylska.
Poniżej znajdują się link do nagrań zespołu oraz krótka informacja o nich i dyrygencie wraz ze zdjęciami.

https://www.youtube.com/watch?v=Qo9viiJWAuc&list=PLmU-xWo9gRZZz0dbSTbXKtbKlayJamlu4

https://www.facebook.com/festiwal.piesni.radosnej.pbl/

Życzymy miłego odbioru 


Chór "Polonia" (Bieruń)
 

Towarzystwo Śpiewacze „Polonia”, bo tak pierwotnie nazywał się chór „Polonia”, powstało 18 grudnia 1918 roku. Prezesem został pan Klemens Latocha, który później zginął w I Powstaniu Śląskim, zaś dyrygentem Jan Lubecki. Początki chóru wg Jana Fojcika, sięgają 1905 roku, kiedy nie był sformalizowany i działał konspiracyjnie. Chór występował, tworzył zgrany, przyjacielsko- koleżeński zespół, w 1938 roku odegrał „Wesele Śląskie”, autorstwa Stanisława Ligonia.

Z nastaniem wojny, chór „Polonia” zawiesił swoją działalność, którą wznowiono w 1946 roku z inicjatywy Franciszka Bratka. W roku 1963 opiekę nad, jako kościelnym, przejął ks. Jan Trocha. Po śmierci dyrygenta, chórzyści skupili się wokół pani Agnieszki Lubeckiej, która przechowywała nuty i dokumenty chóru. Zostało tylko 10 członków zespołu, ale mimo to, występowali, nie tracąc nadziei na odrodzenie grupy. W 1987 roku prof. Jan Czempas opublikował esej „Był chór, czyli epitafium dla Polonii”.

Rok 1991 to odrodzenie Bierunia, powrót miasta na mapę administracyjną Polski, a także data reaktywacji chóru. Ówczesna pani dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury – Irena Grabowska, powierzyła prowadzenie chóru panu Januszowi Muszyńskiemu, znakomitemu muzykowi, zaś prezesem został pan Leon Gretka, a po jego śmierci Małgorzata Wilk.

W 1994 roku Chór pojechał w trasę koncertową do miasta partnerskiego Bierunia – Moravský Beroun, natomiast w 2008 roku otrzymał status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.

Od 2013 r. dyrygentem jest mgr Małgorzata Kalinowska-Przybylska, absolwentka Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rok później Polonia otrzymała Złotą Odznakę z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na krótki okres czasu, od listopada 2017 r. do czerwca 2018 r., chór w zastępstwie prowadził utalentowany młody student i przyjaciel - Łukasz Łoboda.

W roku 2018 chór obchodził uroczystość 100-lecia swojego istnienia. Z tej okazji stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski wydało folder pamiątkowy autorstwa pana Zbigniewa Piksy „Bieruńskie głosy - Sto lat Chóru Polonia 1918-2018”. Dodatkowo Chór otrzymał Odznakę Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym ŚZCHiO, Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury Clemens Pro Cultura 2017 oraz tytuł Zasłużony dla Miasta Bierunia w 2018 roku.

Chór śpiewa muzykę sakralną, gospel, świecką, ludową oraz rozrywkową. Występował na licznych przeglądach i festiwalach: Przegląd Zespołów Kolędowych w Bojszowach Nowych, Tyskie Wieczory Kolędowe, Festiwal Pieśni Eucharystycznej „O, Salutaris Hostia”, Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, regularnie uświetnia uroczystości kościelne oraz państwowe w Bieruniu. W lutym tego roku został zaproszony do TVP Katowice w celu nagrania materiału muzycznego do programy na walentynki.

Chór „Polonia” jest współorganizatorem I Festiwalu Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędziskim.

 

Małgorzata Kalinowska-Przybylska

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat siedmiu. Uczęszczając do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, koncertowała jako członek Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. W latach 2007-2012 studiowała na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach dyrygenturę chóralną początkowo pod kierunkiem prof. Czesława Freunda, następnie prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

Od 2009 roku jest członkiem Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, w którym pełniła czasowo funkcje asystenta dyrygenta, pierwszego skrzypka, korepetytora głosowego oraz pisze aranżacje na chór i zespół instrumentalny. Grała w orkiestrze Gliwickiego Teatru Muzycznego, śpiewała w Zespole Śpiewaków miasta Katowice „Camerata Silesia” w projekcie „Pasja wg św. Łukasza” K. Pendereckiego, Chórze Opery Śląskiej oraz Filharmonii Śląskiej. Brała udział w Seminariach dla dyrygentów organizowanych przy Akademii Chóralnej.

Obecnie od 2013 roku prowadzi chóry „Polonia” i „Harmonia” Bieruńskiego Ośrodka Kultury oraz jest dyrektorem artystycznym I Festiwalu Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·