Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2020-11-15
Dostępne tłumaczenia:

Wirtualny Chór Chórtowni

Wirtualny Chór Chórtowni
Zapraszamy chórzystów i instrumentalistów do wspólnego nagrania najstarszej polskiej kolędy "Anioł pasterzom mówił"

Kochani!

Artur Andrus napisał kiedyś utwór, w którym zachęcał do zakładania chórów wszędzie, gdzie się tylko da. Wśród różnych propozycji (np. chór budowy autostrady) znalazł sie też "chór hurtowni i detalu". Wygląda na to, że utwór ten to była bomba z opóźnionym zapłonem i to lekko wadliwa, bo raz, że od napisania tego utworu upłynęło kilka dobrych lat, to i hurtownia jest zepsuta, bo ma dwa błędy ortograficzne w nazwie ;)

Niniejszym powołujemy "Wirtualny Chór Chórtowni", który nagra najstarszą polską kolędę "Anioł pasterzom mówił" we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. 

Do wykonania utworu zapraszamy Was - Chórtowników - naszych użytkowników. Zapraszamy także chórzystów ze wszystkich polskich chórów oraz instrumentalistów, którzy chcieliby sobie pograć coś niezobowiązująco ;). Przysyłajcie nam nagrane przez siebie ścieżki dźwiękowe i filmy video - materiały te zostaną opracowane i zmontowane w filmik, który udostępnimy w sieci. 

Naszym gościem specjalnym jest Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewa wraz z nami partie chóralne oraz solo Anioła!
 

Co chcemy osiągnąć dzięki tej akcji?

  1. Chcemy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVIDa większość chórów zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip będzie namiastką występowania przed publicznością.
  2. Chórzyści statystycznie reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Chcemy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami - proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych. Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać czegoś, co nas łączy, a nie dzieli.
  3. Oprócz celów niematerialnych w późniejszym czasie chcemy ogłosić zbiórkę publiczną na cele działalności statutowej fundacji - potrzebne nam są środki finansowe, obecnie mamy wydatek w postaci pilnej aktualizacji oprogramowania, które się niestety zestarzało i bez aktualizacji wkrótce przestanie działać. Nagrany utwór ma być ilustracją działań, jakie podejmuje Chórtownia.

Dla uczestników projektu

  • Chórzyści nagrywają swoją partię, ale jeżeli chcą, to mogą nagrać dwie (np. tenorową i basową) - osobno. Prosimy nie robić samodzielnie żadnych miksów.
  • Instrumentaliści - kwartet smyczkowy ma swoje partie, inne instrumenty dobierają sobie partie z dostępnych: flet - skrzypce I, obój - skrzypce II, klarnet - altówka, fagot - wiolonczela.

Nuty, buty, strój

  • Komplet nut oraz wyciągi głosowe są dostępne pod adresem https://drive.google.com/drive/folders/1KD1vQpaZTJ6zYmy2Frdk6kYq5_TkrWjc?usp=sharing lub poniżej w plikach do pobrania. 

    Aby było łatwiej,  w nutach pojawiły się wyciągi głosowe dla chóru w poziomie - mieszczą sie na jednym ekranie i nie trzeba ich nawet drukować!

     
  • Buty dowolne, może być nawet bez ;)
  • Strój czarny z długim rękawem, z czerwonymi dodatkami (lub bez). Panowie czarne koszule i np. czerwone muszki jak ktoś ma, panie czarne bluzki i czerwone korale, kolczyki, broszki w kształcie gwiazdy betlejemskiej etc. Czapeczki Św. Mikołaja nie, chyba że ktoś ma koniecznie taką potrzebę. 

Nagrywanie audio i video

  1. Prosimy o nagrania osobno audio i osobno video.
     
  2. Audio mogą być dwa lub więcej - minimum jedno dobre, nagrywane w ciszy i w jak najmniej pogłosowym pomieszczeniu (lub np do otwartej szafy). nagrywanie dźwięku (jeśli ktoś ma opcję ustawić) w próbkowaniu 44.1 kHz, 24-bit (lub 32-bit jeśli ktoś może). Ale nagranie się telefonem też da radę. Do nagrywania audio telefonem konieczne jest odtwarzanie podkładu z drugiego urządzenia, na słuchawkach (nie da się naraz odtwarzać na słuchawkach podkładu i w tym samym czasie nagrywać audio na jednym urządzeniu - musi być drugie, np. laptop).
     
  3. Video - dźwięk będzie wyciszony więc można być bez słuchawek i słuchać podkładu przez głośnik. Wytyczne do kadru video: POZIOMO, proporcja ekranu 16:9 "popiersie". Tło musi być koniecznie jednolite, jasne.

Nagrania instruktażowe są z metronomem i z pianinem lub z głosem.
Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii muzycznych: +48 509 833 071 - Gosia
Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii technicznych: +48 691 713 060 - Paweł
Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii organizacynych i finansowych: +48 507075679 - Justyna


Certyfikaty / napisy końcowe

Wszystkie osoby otrzymają imienne certyfikaty udziału w projekcie i zostaną wymienione w napisach końcowych.
Jeżeli chcecie, aby Wasz chór został również wymieniony, poproście, aby dyrygent(ka) napisał(a) nam maila, że nie ma nic przeciwko temu, z podaniem pełnej nazy zespołu. 

Termin przysyłania nagrań

Nagrania można przysyłać na maila wirtualnychorchortowni@gmail.com do 30 listopada 6 grudnia 2020 do północy.
Preferujemy linki do Google Drive, We Transfer itp., aby nie zapchała się nam skrzynka.

Wpisowe

Ponieważ Chórtownia jest biedna jak mysz kościelna, a musimy zapłacić za mix i mastering oraz produkcję filmu, udział w projekcie nie jest darmowy - prosimy o wpłaty cegiełek. Standardowa cegiełka to 30zł, chyba że ktoś chciałby nabyć dużą cegłę za 50zł lub wielką płytę za 100zł. Możliwe jest także dołożenie kamyczka za 10zł. 

Wpłaty prosimy przelewać na nasze konto bankowe:

Numer rachunku bankowego: 72 2030 0045 1110 0000 0384 6120
Nazwa banku: BNP Paribas Bank Polska S.A
SWIFT: GOPZPLPW


lub przez Paypal

https://www.paypal.com/donate?token=x67aKZiRlP_fGpc5IAh2fkdUP23c4byvowMHr03LoVZZHk9OGg4DeTo7ANptA26xRKR_FeIvqmTVhAv7

RODO

Wszystkie osoby, które chcą być na filmie proszone są o wypełnienie odpowiedniej zgody - bez tego nie będziemy mogli umieścić Waszych nagrań video na filmie, ponieważ będzie to niezgodne z prawem. Wiemy, to uciążliwe, ale niestety musimy stosować przepisy... Dokument RODO do wypełnienia jest na dole niniejszego artykułu do pobrania. Wstępnie można przysyłać skan lub foto podpisanej zgody, docelowo prosimy o przysłanie jej na adres:

Fundacja Chórtownia, ul. Łużycka 6/8, 44-100 Gliwice

Jeszcze wielka prośba do Dyrygentów - prosimy o zachęcanie Waszych chórzystów do udziału w tym projekcie. To będzie super pamiątka, a gotowy film będzie można wysyłać rodzinie i przyjaciołom na Boże Narodzenie!,

Nie traktujcie tego projektu jak "podbieranie chórzystów" - nie planujemy często wykorzystywać tej formuły, to raczej jednorazowa akcja.

RODO w przypadku niepełnoletnich - prosimy o dopisanie na formularzu, że podpisujecie zgodę za Wasze niepełnoletnie dziecko.
 

Czym jest Chórtownia?

Celem Chórtowni jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką.

Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np.

-  #calapolskaspiewawdomu - dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT

- "Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów

 

 

Zobacz także
Pliki do pobrania:


Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·