Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Kraj: Germany
Data rozpoczęcia: 2021-02-12
Dostępne tłumaczenia:
English
Russian

Nowe podejście do wydarzeń chóralnych

Nowe podejście do wydarzeń chóralnych
Z Gentem Lazri, założycielem nowej Międzynarodowej Akademii Sztuk Chóralnych CHORALSPACE i dyrektorem CHORALSPACE Winter Festival rozmawia Justyna Dziuma z Międzynarodowego Portalu Chóralnego CHÓRTOWNIA.

Justyna: Zacznijmy od festiwalu CHORALSPACE Winter Festival planowanego na 9-19 grudnia 2021 na żywo, w Berlinie. Nie boisz się, że wielki wysiłek włożony w organizację pójdzie na marne z powodu pandemii?

Gent: Z pewnością jest to trudny czas na zakładanie nowej organizacji chóralnej, ale z drugiej strony żaden czas nie jest zły na dobre pomysły! The CHORALSPACE Winter Festival jest pomyślany jako współpraca między zespołami z różnych krajów. Współpraca ta ma pomóc chórom stworzyć intrygujące plany i programy powrotu na sceny koncertowe. Pandemia może to opóźnić, ale nic w tym procesie nie zostanie utracone.

Justyna: CHORALSPACE Winter Festiwal jest czymś świeżym i innowacyjnym, używa też nowych technologii i angażuje uczestników we współpracę zarówno przed, jak i po festiwalu. Możesz rozwinąć ten temat?

Gent: Wszyscy nauczyliśmy się bardzo wiele w tych trudnych czasach. Fascynuje mnie, że mogę śledzić chóry tworzące wspólne wirtualne projekty ignorujące granice geograficzne i strefy czasowe. Umiemy już korzystać z tych nowych możliwości i wiele z nich będziemy wykorzystywać w naszej pracy również w przyszłości. Włączyliśmy do struktury festiwalu dwa nowe czynniki: nauczanie na odległość (online learning) i spotkania. Będziemy tworzyć współpracujące grupy trzech chórów – nazywany je Klastrami Chóralnymi – które będą spotykać się online i układać wspólny program uczestnictwa. Będzie to kompletnie nowe doznanie, ponieważ chóry te spotkają się po raz pierwszy na żywo dopiero w Berlinie. Wierzę, że to na stałe zmieni oczekiwania dotyczące udziału w międzynarodowych wydarzeniach chóralnych.

Justyna: Jestem zachwycona Twoim pomysłem Klastrów Chóralnych – sama mam obsesję na punkcie współpracy międzynarodowej, otwartości i zrozumienia. Czy wiesz, że chór, w którym śpiewam, nazywa się Klaster (śmiech)?

Gent: To faktycznie zdumiewający zbieg okoliczności. Musimy koniecznie porozmawiać na temat chóru Klaster jako o ambasadorze tej innowacyjnej idei - może mógłby wystąpić podczas naszego premierowego festiwalu? Festiwal ma otwartą strukturę i jest otwarty na nowe pomysły artystyczne.

Justyna: Ha, dzięki za zaproszenie! Ono jest już publiczne i wszystko może się wydarzyć w tej materii! Ale wróćmy do innowacji: moje doświadczenia z uczestnictwa w wielu zachodnich festiwalach są nieco rozczarowujące, ponieważ nie ma możliwości lepszego poznania innych chórów poza krótkimi momentami podczas koncertów i ceremonii rozdania nagród, chociaż podczas konkursów klimat do poznawania nowych przyjaciół nie jest dobry, bo chóry są skoncentrowane na sobie. Moim zdaniem rozszerzenie formuły o okres przed festiwalem i motywowanie chórów do współpracy otwiera nową erę festiwali chóralnych. Jak będzie wyglądała praca festiwalowych Klastrów Chóralnych?

Gent: Sesje robocze online Klastrów Chóralnych będą poświęcone przedstawieniu chórów sobie nawzajem i przygotowaniu wspólnego programu uczestnictwa w festiwalu. Będziemy pracować z chórami, aby uzgodniły ze sobą program i wspólnie opracowały dramaturgię koncertu na swoje występy. Ten proces nie jest spontaniczny, potrzebuje kreatywności artystycznej, zrozumienia na poziomie międzynarodowym oraz doświadczenia w programowaniu koncertów. Szukaliśmy osobowości chóralnej, która wspomogłaby to innowacyjne podejście i jesteśmy szczęśliwi że Timothy Wayne-Wright, były członek zespołu King’s Singers, z doświadczeniem 1500 koncertów na całym świecie przyjął rolę Dyrektora Artystycznego CHORALSPACE Winter Festival. Tim poprowadzi procesy robocze w Klastrach Chóralnych i pomoże uczestniczącym chórom stworzyć wyjątkowe występy na festiwalu.

Justyna: Brzmi to naprawdę dobrze – chciałabym również być częścią tego wydarzenia. I oczywiście życzę, żeby ono odbyło się w zaplanowanym czasie i jestem optymistką w tym temacie. Czy mogę zapytać jeszcze o samą CHORALSPACE? Co to jest?

Gent: CHORALSPACE jest organizacją pozarządową non-profit, której celem jest rozwój projektów w trzech głównych obszarach, z jedną globalną misją: dać indywidualnym głosom oraz chórom przestrzeń do nauki (#learn), tworzenia (#create) i koncertowania (#perform): Działania pedagogiczne realizować będzie CHORALSPACE Academy – uniwersytet online, który startuje we wrześniu 2021, w ramach którego odbędzie się 38 warsztatowych sesji weekendowych na różne tematy związane z muzyką chóralną. Obszar kreatywny CHORALSPACE obejmuje warsztaty poszerzające zakres muzyki chóralnej. Będzie to inspiracja dla muzyków chóralnych do rozwijania interesujących, nowych idei, które będą docierać do nowej, szerszej publiczności. Program koncertów zawiera m.in. CHORALSPACE Winter Festival w grudniu 2021 i serię trzech koncertów w Filharmonii Berlińskiej, które rozpoczną się w marcu 2022.

Justyna: Dziękuję za rozmowę, bardzo się cieszę, że w tym trudnym czasie rodzi się coś nowego i tak dobrego. Dodatkowe informacje na temat tych znakomitych planów są dostępne na stronie Choralspace: www.choralspace.org. Powodzenia, Gent, wraz z całym zespołem Choralspace!



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·