We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык
 
Choir: Fundacja Chórtownia
Country: Poland
Starting date: 2021-07-11
Available translations:

"Z Bogurodzicą przez wieki" - podsumowanie projektu

Od 15 lipca można podziwiać efekt pracy Wirtualnego Chóru Chórtowni - Bogurodzicę

Na 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem Wirtualny Chór Chórtowni w 33-osobowym składzie przygotował nagranie najstarszej polskiej pieśni - Bogurodzicy. Osoby te w większości się nie znają i nigdy się nie widziały, a utwór nagrały w domach przy pomocy telefonów komórkowych. 

Jest to opracowana specjalnie dla Chórtowni przez współpracującą z nami Małgorzatę Kalinowską-Przybylską aranżacja na chór mieszany. I to jaka - to historia muzyki polskiej w jednym utworze: oparta na oryginalnym średniowiecznym chorale harmonia przechodzi przez kolejne style w muzyce - renesans, barok, romantyzm i modernizm aż do sześciogłosowych współczesnych klastrów na zakończenie. W przebieg melodii są dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne znanych i lubianych arcydzieł polskiej literatury chóralnej. Wszystko to sprawia, że Bogurodzica jest trudna do wykonania - dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim Wykonawcom perfekcyjnego wykonania postawionego przez nas zadania. Dziękujemy też Łukaszowi Łobodzie za profesjonalne przygotowanie rozśpiewania online, które z pewnością przyda się nam w wielu następnych projektach.

Bogurodzica to projekt interdyscyplinarny - w wyreżyserowanym przez Joannę Purszke-Kuropkę i Justynę Dziumę teledysku obok obrazów batalistycznych dzięki współpracy z Kapitułą Bitwy Pod Grunwaldem organizującej rekonstrukcje na grunwaldzkich polach pojawiają się bardzo malownicze fragmenty filmów, a w drugiej części utworu temat "przez wieki" jest pokazany poprzez wybrane obiekty architektoniczne. Komplet z projektem stanowi obraz Bogurodzicy, namalowany przez Dorotę Leszczyńską-Danek, artystkę mieszkającą obecnie w Norwegii.

W projekcie wzięli udział chórzyści z następujących miejscowości: Bytom, Gliwice, Kalisz, Katowice, Knurów, Kraków, Ligota, Łomża, Łódź, Miłomłyn, Nakło Śląskie, Oleśnica, Opole, Oslo, Ruda Śląska, Siemianowice, Stolno, Świętajno, Tarnowskie Góry, Uścimów, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze.

Budżet projektu składał się z cegiełek od uczestników oraz darowizn od sponsorów wyniósł równo 3000zł i został w całości przeznaczony na koszty związane z  projektem, czyli: przygotowanie opracowania, nut, nagrań pilotowych, nagrania rozśpiewania, zmiksowania utworu audio, montażu video oraz ogólnej organizacji i koordynacji całego projektu. Część osób zaangażowanych do produkcji filmu pracowała wolontaryjnie, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe, bez tego - i tak bardzo skromnego  -budżetu nie bylibyśmy w stanie nic zrobić. 

Gdzie zobaczyć?

Utwór wraz z teledyskiem można podziwiać na kanale YT Chórtowni pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=90lCDso6VEk
 


Czym jest Chórtownia?

Celem Chórtowni jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np.

- #calapolskaspiewawdomu - dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT

- "Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z naszej działalności za 2020 rok pod adresem: https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&nid=7425&jezyk=1

Jak nas wesprzeć

Prosimy o datki na rzecz Fundacji Chórtownia. Mamy mnóstwo pomysłów, ale brakuje nam pieniędzy, a nie wszystko da się zrobić metodą gospodarczą. Już zaczynamy zbierać fundusze na kontynuację projektu #całaPolskaŚpiewawDomu.

Nasze dane to:

Fundacja Chórtownia, ul.Łużycka 6/8, 44-100 Gliwice
KRS: 0000507967, NIP: 6312653175, REGON: 243545547
Bank BNP Paribas Bank Polska S.A, 72 2030 0045 1110 0000 0384 6120

Plany na przyszłość

Jak można się spodziewać, to nie jest nasze ostatnie słowo w kwestii Wirtualnego Chóru Chórtowni, ale obiecujemy,  ze następne utwory będą łatwiejsze. Myślimy o rozszerzeniu zasięgu i opracowaniu cyklu utworów z różnych krajów. Co Wy na to?
 

 Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·