Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2020-06-20
Dostępne tłumaczenia:
English

Podsumowanie projektu #calapolskaspiewawdomu

Podsumowanie projektu #calapolskaspiewawdomu
23 czerwca 2020 r. zamknęliśmy przyjmowanie nagrań do projektu i kończymy już publikację wszystkich filmów, ale to dopiero początek drugiego życia tego projektu!

Akcja #calapolskaspiewawdomu została wymyślona spontanicznie w czasie lockdownu, ale jej efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom - od przedszkolaków do seniorów, tak w miastach jak i we wsiach, a także za granicą, ponieważ akcja przekroczyła już Atlantyk z jednej strony i Kaukaz z drugiej.
 
W ramach akcji dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali utwory ze śpiewnika zawierającego ponad 100 piosenek, które teoretycznie zna każdy Polak. W praktyce z tym jest różnie i mamy wrażenie, że wszystkie te piosenki znał tylko sam autor opracowań, ale akcja #calapolskaspiewawdomu jest właśnie po to, żeby je spopularyzować, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Wiele osób nie zna tych utworów i spotka się z nimi po raz pierwszy w formie, która umożliwi ich łatwą naukę - utwory te zostały opublikowane w formie filmików na kanale Youtube.

Oto lista wykonawców w kolejności alfabetycznej:

Michał Jan Barański, Michał Brożek, Katarzyna Brzozowska, Kateryna Ciszak, Agnieszka Dobrakowska, Dianna Domagała, Katarzyna Drucker, Krzysztof Dudzik, Agnieszka Franków-Żelazny, Magdalena Gruziel, Joanna Gutowska-Kuźmicz, Nina Guzy, Krzysztof Hrycyszyn, Tomasz Jamrozik, Lila Jędrzejczak, Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Jan Krutul, Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, Małgorzata Langer-Król, Izabela Lysik-Różańska, Monika Mielko-Remiszewska, Krystyna Misiukiewicz, Joanna Nowicka, Natasza Nowosadko, Małgorzata Paluch, Natalia Pochwała, Henryk Pogorzelski, Marek Puszczało, Michał Rajewski, Aleksandra Redziak, Iwona Wiśniewska-Salamon, Ludmiła Wocial-Zawadzka, Magdalena Wojtas, Rafał Wróblewski, Edyta Sulimska, Katarzyna Śmiałkowska, Filip Świątkowski i Oskar Zgoła.

Trochę statystyk

W projekcie wzięło udział łącznie 38 dyrygentów (i nie tylko), którzy przygotowali 57 utworów, co stanowi ponad połowę śpiewnika.

Projekt okazał się wydarzeniem międzynarodowym. 27 reprezentowanych przez dyrygentów miast to: Białystok, Bieruń, Chełm, Chorzów, Czeski Cieszyn, Gliwice, Głuchołazy, Gorlice, Katowice, Kraków, Koszalin, Lublin, Łódź, Niemcz pod Bydgoszczą, Nowy Jork, Opole, Piekary Śląskie, Połczyn-Zdrój, Poznań, Ruda Śląska, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tychy, Warszawa, Wrocław, Wysowa i Zabrze. Jest też uczestniczka z Sycylii.
 
Od 5 kwietnia do 14 lipca kanał na YouTube miał prawie 23 tysiące wyświetleń, zasubskrybowało go 168 osób, a łączny czas odtwarzania filmów wyniósł ponad 650 godzin. 
 
Dotarły do nas również nagrania dwóch utworów będących odpowiedzią na nasze zaproszenie do domowego muzykowania. Pieśń “Idzie Maciek, idzie” przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Z kolei melodię “Serce w plecaku” możemy posłuchać w interpretacji grupy przyjaciół określających się mianem “Cardio singers”. 

Gala projektu

26 czerwca 2020 r. odbyła się Uroczysta Gala Online, na którą zaprosiliśmy również gości, którzy powiedzeli kilka słów od siebie. Byli to: Agnieszka Franków-Żelazny - dyrektor programowy Akademii Chóralnej, Daniel Cichy - prezes Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Daniel Cichy oraz Andrzej Wójcik, redaktor naczelny Śpiewaka Śląskiego, jedynego w Polsce czasopisma poświęconego chórom amatorskim. Pan Andrzej reprezentował też naszego partnera, Śląski Związek Chórów i Orkiestr.  Poniżej można obejrzeć to wydarzenie.

Coś do śmiechu

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie utrzymywali do siebie zdrowego dystansu. Pośmiejcie się razem z nami, oglądając "Making of" - koniecznie do końca!


 

Co dalej?

Jednym z powodów naszej akcji był temat, który kiedyś pojawił się w Chórtowni pod hasłem “Pieśni chóralne masowego rażenia”, a wywołany był przez spotkanie 12 chórów z Polski na festiwalu w Lloret de Mar, które poza Gaude Mater nie umiały nic razem zaśpiewać. Teraz nareszcie mamy ustalony żelazny repertuar na różne chóralne spotkania i imprezy! Chcielibyśmy poprosić Was o pomoc w promocji projektu i zachęcanie swoich chórów do uczenia się tych piosenek. 
 
Bardzo ważne jest także zarażanie śpiewaniem osób spoza chórów - jeżeli znacie instruktorów, którzy mogliby zachęcić swoich podopiecznych do śpiewania, prześlijcie im linka do wybranego przez siebie filmiku z kilkoma słowami zachęty. W ten sposób wychowacie sobie przyszłych chórzystów! ;)  Można też skontaktować się z wydziałem promocji miasta, którego reprezentant przygotował filmik.

I na koniec

Do dzisiaj nie mogę otrząsnąć się z osłupienia, że tak wiele osób przystąpiło do akcji. Sama nie zdawałam sobie sprawy, co się z tego urodzi. Gdyby nie pomoc Małgorzaty-Kalinowskiej-Przybylskiej, która przygotowywała mix i mastering ścieżek dźwiękowych, Joanny Purszke-Kuropka, która zrobiła wszystkie filmiki oraz Krzysztofa Dudzika, który był odpowiedzialny za korespondencję, byłabym bezradna. I jeszcze podziękowania dla Agnieszki Franków- Żelazny, która wspierała mnie dobrym słowem od początku do końca, dla Bożeny Mrozek ze Śpiewającej Polski oraz festiwalowi Legnica Cantat, którzy regularnie udostępniali nasze posty, oraz dla wszystkich Was, którzy pisaliście bardzo miłe rzeczy w różnych komentarzach (wszystko czytałam! ;) ) Dziękuję Wam, kochani! Do zobaczenia na koncertach i festiwalach!

 

Zobacz także


Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·