• Language / язык
 
Kraj: Poland
Dostępne tłumaczenia:

Sławomir Czarnecki Choral Works

Sławomir Czarnecki Choral Works
Muzyka chóralna Sławomira Czarneckiego napisana do tekstów modlitw Papieża Jana Pawła II w wykonaniu Schola Cantorum Thorunensis pod dyrekcją Pawła Głowińskiego.

„Modlitwy papieskie” op.48 to cykl kompozycji do słów Ojca Św.Jana Pawła II. Są to modlitwy Papieża do Matki Bożej wypowiadane podczas kolejnych wizyt w Polsce, przy okazji pobytu w różnych sanktuariach maryjnych. Te z pozoru proste modlitwy zawierają niezwykle głęboką i bogatą treść znaczeniową. Piękno tych modlitw urzekło kompozytora, który ubrał je w prostą, homofoniczną formę pieśni chóralnej.
W formie homofonicznej pieśni jest także  maryjna Antyfona „Bądź pozdrowiona Królowo niebieska” z op.47, napisana do starego tekstu  z XIX wiecznego modlitewnika.
 
„Hymn ku czci Świętego Jana Pawła” powstał w 2014 roku z okazji kanonizacji   wielkiego Polaka, natomiast „Hymny  ku czci Matki Bożej z cyklu Corona Mariae op.45  powstawały w latach 2005- 2010. Są to kompozycje o fakturze 6-8 głosowej. W utworach tych kompozytor nawiązuje do estetyk minionych epok, do chorału gregoriańskiego, techniki organum, motetu, czy wielobarwnej i bogatej harmonicznie muzyki końca renesansu, i  przetwarza typowe dla nich elementy, łącząc  w jednorodną całość charakterystyczną dla epoki po-modernistycznej. Kompozycje te napisane zostały do łacińskich wierszy współczesnego poety, profesora Jerzego Wojtczaka- Szyszkowskiego, które także w swej budowie i rytmice nawiązują do najchlubniejszych tradycji średniowiecznej poezji religijnej.

"Sławomir Czarnecki Choral Works", mimo że jest debiutancką płytą zespołu Schola Cantorum Thorunensis, w bardzo krótkim czasie zyskała uznanie publiczności polskiej i międzynarodowej, otrzymując bardzo przychylne recenzje m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji. 

Zobacz także
Pliki do pobrania:


Komentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze