Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Dostępne tłumaczenia:
English

Płyta "Treasures of Music: Armenia" wreszcie gotowa!

Płyta
To był bardzo długi i trudny projekt, ale efekt jest! Płyta "Treasures of Music: Armenia" zawiera 26 utworów z repertuarem ormiańskim wykonywanym przez 14 chórów z Polski, Armenii, Ukrainy, Niemiec i Mołdawii.

 Są to utwory w większości ludowe, opracowane lub skomponowane przez największego ormiańskiego kompozytora i muzykologa Komitasa, ale również kompozycje współczesne. Wśród wykonawców znalazły się zarówno duże chóry, jak i zespoły wokalne, z przekrojem wiekowym od chórów dziecięcych, przez młodzieżowe do dorosłych.

Płyta ta powstawała w ramach otwartego projektu ogłoszonego przez Chórtownię - każdy chór mógł wziąć w nim udział nagrywając dowolny ormiański utwór i przesyłając go organizatorom. W zamian za nagrane utwory chóry otrzymają część nakładu do celów promocyjnych (płyta nie jest przeznaczona na sprzedaż), dzięki czemu spodziewamy się błyskawicznej dystrybucji wśród zainteresowanych osób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu - to prawie 500 osób, wykonujących piękną muzykę na bardzo dobrym poziomie. Każdy utwór był nagrywany gdzie indziej i przez innych realizatorów, więc mamy tu prawdziwe pot-pourri, nie tylko muzyczne, ale również geograficzne. Polskę reprezentują na tej płycie Chór Mieszany Klaster z Zabrza pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraski oraz Chór Kameralny "Lege Artis" z Krakowa pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek. Jest tu również Chór Szkoły Muzycznej im. P. Stolarskiego z Odessy (dyrygent - Tatiana Jakowczuk) oraz Zespół Wokalny "Mrawałżamieri" przy Studiu Chóralnym Rapsodia z Kiszyniowa (dyrygent - Natalia Barabanszczikowa), a także Chór Shogher z niemieckiego Munich (dyrygent - Armine Babayan). Wszystkim uczestnikom spoza Armenii składamy wyrazy uznania za opanowanie repertuaru w mało popularnym języku - to nie to samo, co śpiewanie po łacinie, angielsku czy rosyjsku ;)

Pozostałe chóry pochodzą z Armenii, głównie z Erywania, ale jest też duży chór dziecięcy - Tavush Children Choir pod dyrekcją Christiny Sheroyan, który w ramach przygotowywania utworu na niniejszą płytę nagrał piękny teledysk (link). Co ciekawe, na nagraniu można usłyszeć głos biskupa prowincji Tavush, śpiewającego razem z dziećmi! Na płycie znajduje się także jeden utwór chóru Paros, znanego na świecie z tego, że śpiewają w nim w większości osoby niepełnosprawne. W projekcie uczestniczyli też zarówno młodzi i obiecujący, jak i znani już szerokiej publiczności dyrygenci: Artaszes Baburyan (Chór "Ave Maria"), Gor Melkumyan (Chór ARAR), Ani Navasardyan (Chór KHAZER), Mamikon Andreasyan (Chór Szkoły Muzycznej im. A. Ter-Gevondyana), Gayane Sahakyan (Chór KOMITAS), Tatiana Minasyan (Chór ARAHET) oraz Arno Barkhudaryan (Art Vocal Ensemble).

Projekt ze strony ormiańskiej był koordynowany przez ACCA - Armenian Choral Conductors' Association. Mieliśmy też silne wsparcie Związku Ormian w Polsce im. ks. abpa Józefa Teodorowicza, dzięki któremu udało się współfinansować jej wydanie ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziękujemy również sponsorom: People to People Europe, Diecezjalnemu Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznemu ARKA z Siedlec oraz (uwaga, uwaga) wszystkim osobom, które wsparły realizację projektu podczas zbiórki crowdfundingowej.

Wszystkim chórzystom, dyrygentom, realizatorom nagrań oraz gospodarzom obiektów, w których nagrywane były utwory składamy serdeczne podziękowania za udział w projekcie i zapraszamy do posłuchania płyty (w celu jej otrzymania prosimy o bezpośredni kontakt na adres chortownia at 3w.gliwice.pl).

Mastering wykonała Gabriela Blacha ze StudioB1, a płyty wyprodukowała firma DigiRec z Gliwic. 



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·