Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык

Chór mieszany parafii św. Katarzyny

KrajPoland
MiastoCzechowice-Dziedzice
Kod43-502
Adres
Telefon
Skype
WWWhttp://chor.swkatarzyna.org/pl
Emaildjkuboszek@o2.pl
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowadorośli
Istnieje od1934
Języki komunikacji Polish,
Wpisano 2009-12-30
Zaktualizowano 2015-02-23
Moderator Jan Kuboszek
Profesjonalnynie
Dyrygent
Agnieszka Gregorczyk-Sinkowska

Dni, godziny i miejsce prób chóru
Do uzupełnienia
Opis
Chór mieszany parafii św. Katarzyny został zawiązany 4 lutego 1934 roku, a 15 lutego pierwszą próbą zapoczątkował swoją działalność. Współtwórcą chóru był ks. kanonik Jan Barabasz, a głównym założycielem dyrygent Józef Borgieł. W latach 1934-1939 chór liczył 50-60 osób, a próby odbywały się dwa razy w tygodniu. Pomyślnie rozwijającą się pracę przerwała w latach 1939-1945 II wojna światowa.
12 sierpnia 1945 roku, z inicjatywy Józefa Borgła, przy wsparciu ks. Prof. Józefa Skudrzyka i Czesława Wojciechowskiego.Od 1947 roku do czasu odejścia na emeryturę w 1976 roku opiekę nad chórem sprawował ks. Proboszcz Juliusz Pustelnik. W latach 60-70 XX w polityka państwa doprowadziła do ograniczenia działalności chóru. W latach 1979-1982 za sprawą ks. Proboszcza Rudolfa Jeziorskiego i dyrygenta Marcina Wilczka, nastąpił ponowny rozkwit działalności chóru.
Od 1982 roku przez okres 25 lat dyrygowała i prowadziła prace w chórze Pani Krystyna Borgieł.Od 2001 roku opiekę nad chórem sprawuje ks. Proboszcz Andrzej Zelek. W 2007 roku ze względów na stan zdrowia, po 25 latach pracy w chórze odeszła dyrygent Krystyna Borgieł. Od lipca 2007 roku do stycznia 2008 roku chórem dyrygowała Dorota Pollak.
Od czerwca 2008 roku chórem dyryguje Agnieszka Gregorczyk-Sinkowska. Obecnie chór liczy 27 stałych członków. Od 2014 roku należymy do PZChiO oddział Bielsko-Biała.
Osiągnięcia
Za największe osiągnięcie uważane jest wykonanie przez chór w kościele św. Katarzyny Mszy Koronacyjnej Mozarta z towarzyszeniem orkiestry oraz koncert z okazji poświęcenia nowych organów w 1955 roku.
Chór koncertował w kościołach czechowickiego dekanatu, Bielska-Białej, Hałcnowa, Milówki, Istebnej, Ustronia, Polany, Żywca, Katowic, Rudy Śląskiej, Zakopanego oraz innych miejscowościach diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji śląskiej.
Repertuar
W powojennym okresie chór dopracował się bogatego programu, obejmującego zestaw pieśni na wszystkie okresy liturgiczne roku kościelnego oraz mszy polskich i łacińskich takich kompozytorów jak: S. Moniuszko, J. Maklakiewicz, K. Kurpiński, A. Chlondowski, O.M. Żukowski, K. Klein, J.Grimm, Gruber, 2 Msze Pasterskie J. Gabzdyla i msza ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy skomponowana przez J. Świdra.

Partnerzy
Nawiązane zostały kontakty z chórami: kościoła pw. Matki Boskiej Uśmiechnięte w Pszowie, PZKO „Zaolzie” w Orlovej-Lutyni, „Moniuszko” z Czechowic-Dziedzic, Chór Parafialny "Cantata" z Łodygowic.
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·