Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2017-04-13
Dostępne tłumaczenia:
"ŚPIEWAK ŚLĄSKI" 2017 nr 1
"Śpiewa(cze)k” pierwszy tegoroczny, wiosenny już jest, w obu wersjach – drukowanej i elektronicznej, w charakterze świątecznej lektury polecanej wszystkim ChórtownikomGdybyś z wiosny pierwszym tchnieniem
wielkiej wiedzy miał pragnienie,
by pożywić się jej treścią –
zamiast waczka bierz…
„Śpiewa(cz)ka”!
"Śpiewa(cze)k” pierwszy tegoroczny, wiosenny już jest, w obu wersjach – drukowanej i elektronicznej, w charakterze świątecznej lektury polecanej wszystkim „chórtownikom”.wielkiej wiedzy miał pragnienie,
by pożywić się jej treścią –
zamiast waczka bierz…
„Śpiewa(cz)ka”!
W przytoczonym powyżej reklamowym wierszyku błędu nijakiego niema. Znaczenie tajemniczego słówka „waczek” objaśnione jest wewnątrz polecanego numeru.
Choć wiosna na dobre rozgościła się nad naszą polską ziemią, mimo Wielkanocy właśnie przeżywanej, w piśmie zajmujemy się m. in. wielkim kolędowaniem. Taki anachronizm jest cechą kwartalników, do jakich zalicza się „Śpiewak Śląski”, z opóźnieniem opisujący wydarzenia czasu przeszłego.
Od kolędowania jednak droga krótka do poważniejszych tematów. W ich krąg wprowadza nas wspomnienie o błogosławionym księdzu Emilu Szramku, męczenniku KL Dachau. W tym strasznym miejscu - choć trudno w to uwierzyć - pielęgnowany był chóralny śpiew polskich kolęd i innych pieśni! Pisze o tym ks. prof. A. Reginek w stanowiącym temat numeru artykule o zbiorach religijnych śpiewów wolności.
Uwadze czytelników polecamy również teksty z działu Forum Młodych Chórmistrzów i pozostałe materiały składające się na treść bieżącego wydania. I – co najważniejsze –prosimy o przyjęcie świątecznych życzeń błogosławionych, pełnych radości i nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jako też obfitości stołu zdobnego w wiosenną zieleń i tęczowe barwy kroszonek/pisanek oraz czasu sposobnego na załączoną lekturę.
(red.)