Sprawozdanie z działalności fundacji Chórtownia za rok 2017
Jak co roku o tej porze przedstawiamy Wam raport z naszej działalności i prosimy o informację zwrotną, co możemy zrobić lepiej.W roku 2017 w ramach fundacji były zrealizowane następujące działania:
- Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
- Wieczór z Komitasem w Gliwicach
- Zbiórka crowdfundingowa na płytę „Treasures of Music: Armenia”
- Udział w Tbilisi Choral Music Festival i spotkanie projektowe „Treasures of Music: Armenia” w Erywaniu
- Współorganizacja trasy koncertowej chóru „Rapsodia” z Kiszyniowa
- Udział w Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kamczii (Bułgaria, 15-30 lipca 2017)
- Wywiady z chórzystami i dyrygentami – akcja Chórtowni
- Zamknięcie naboru do projektu „Treasures of Music: Armenia”
- Wspieranie Chóru Mieszanego KLASTER
- Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce.
- Współpraca z czasopismem Śpiewak Śląski
- Konkursy
- Patronaty
1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
Jest to działalność stała fundacji. Statystyki portalu za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2017 to:
- 60708 odwiedzin wykonanych przez 42562 użytkowników, którzy obejrzeli 197018 podstron
- Odwiedzający byli ze 103 krajów, z czego Top20 to: Polska (90%), następnie w kolejności: Niemcy, USA, UK, Białoruś, Ukraina, Rosja, Litwa, Czechy, Włochy, Francja, Hiszpania, Armenia, Holandia, Gruzja, Mołdawia, Szwecja, Norwegia, Belgia i inne.
- Na koniec 2017 roku w portalu było: 6606 użytkowników z 25 krajów, 1000 chórów (w tym 92 chóry zaktualizowały swoje dane profilowe w ostatnim roku, a w pięciu ostatnich latach zrobiło to 407 chórów) 624 festiwale (w tym 94 nowe), 2013 partytur chóralnych (w tym 18 nowych), 1522 koncertów chóralnych (w tym 158 nowych), 1080 aktualności (w tym 129 nowych)
Oprócz tego są regularnie redagowane i wysyłane wszystkim użytkownikom portalu comiesięczne biuletyny pod tytułem „Chórtownik” w języku polskim i okazjonalnie w języku angielskim i rosyjskim.
W listopadzie 2017 został zmieniony oficjalny adres portalu na https://chortownia.org
2. Wieczór z Komitasem w Gliwicach
W ramach projektu „Treasures of Music: Armenia” Chórtownia wraz z Petrosem Tovmasyan zorganizowała w dniu 6 marca 2017 w Gliwicach „Wieczór z Komitasem”, na którym została zaprezentowana sylwetka tego wielkiego kompozytora, muzykologa i etnografa oraz niektóre z jego utworów.
3. Zbiórka crowdfundingowa na płytę „Treasures of Music: Armenia”
Ponieważ wszystkie wnioski na dofinansowanie płyty składane zostały odrzucone, byliśmy zmuszeni ogłosić zbiórkę, podczas której 42 osoby wsparły projekt łączną kwotą 2017 zł, z czego po odliczeniu prowizji dla plaftormy crowdfundingowej zostało ok. 1700zł. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom!
4. Udział w Tbilisi Choral Music Festival i w spotkaniu roboczym projektu „Treasures of Music: Armenia” w Erywaniu
W tym roku uczestniczyliśmy jako obserwatorzy w fantastycznym Tbilisi Choral State Festival (https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6618&jezyk=1000), na którym mieliśmy okazję posłuchać w pięknych wnętrzach tbiliskiego konserwatorium świetnych chórów gruzińskich (m.in. naszego ulubionego Chóru Chłopięco-Męskiego Mdzlevari), ale także genialnego Chóru Żeńskiego z Gori pod dyrekcją Teony Tsiramua oraz chórów z Estonii i Mołdawii – na festiwal (na którym gościł już w 2015 roku Kameralny Chór Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania) został zaproszony zaprzyjaźniony z nami Młodzieżowy Chór Kameralny Rapsodia Moldova, któremy towarzyszyliśmy w trasie. Udział w festiwalu był etapem podróży chóralnej wiodącej również przez Armenię, z którą łączy nas owocna współpraca. W Erywaniu pracowaliśmy nad realizacją projektu "Treasures of Music: Armenia". Zapoczątkowana przez nas wymiana chórów z tymi krajami zatacza coraz szersze kręgi - w lipcu w Gruzji gościł Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który koncertował w Tbilisi i Lagodechi.
5. Współorganizacja trasy koncertowej chóru „Rapsodia” z Kiszyniowa
W czerwcu 2017 z okazji uczestnictwa w festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku Polskę odwiedził stały gość – Młodzieżowy Chór Kameralny "Rapsodia Moldova" z Kiszyniowa. Dalej trasa koncertowa prowadziła przez Garwolin, gdzie chór był przyjmowany przez Chór Miasta Garwolina pod dyrekcją Radosława Mitury. Następnym punktem był Kraków i Trzebinia, gdzie chór występował dzięki zaangażowaniu Agnieszki Jochymek-Trela oraz Chóru Kameralnego Lege Artis i Chóru „Echo” z Trzebini. Potem trafił do Zabrza, gdzie był przyjmowany przez rodziny i dał koncert w kościele pw. Św. Andrzeja wspólnie z Chórem Mieszanym „Klaster” oraz Chórem „Risonanza Continua”. W pobliskich Tarnowskich Górach odbył się również koncert Rapsodii na zamku w Tarnowicach Starych. Stamtąd Rapsodia trafiła w ręce Chóru Mieszanego im. Czesława Niemiena we Włocłaku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego. Wszystkim goszczącym chórom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w organizację tego przedsięwzięcia! Wędrówki Rapsodii po Polsce przywracają ideę bezpośrednich wymian chóralnych, obecnie słabo wykorzystywanych przez inne chóry.
6. Udział w Festiwalu (13-18 września 2016)
Chórtownia brała udział w festiwalu „Razem w XXI wieku” w bułgarskiej Kamczii, m.in. koordynując pobyty polskich chórów oraz przeprowadzając indywidualne prezentacje i szkolenia portalu Chórtownia dla dyrygentów chórów zagranicznych, m.in. z Rumunii, Gruzji i Rosji.
7. Wywiady z chórzystami i dyrygentami – akcja Chórtowni
Akcja miała na celu przedstawienie sylwetek dyrygentów oraz aktywnych chórzystów. Osoby z zacięciem dziennikarskim zaproszone były do przygotowania wywiadu ze swoim dyrygentem lub z innymi chórzystami, którzy często są kopalnią opowieści. W ramach akcji powstało pięć wywiadów:
- Wywiad z Moniką Bachowską z Krakowa, prowadzącą m.in. chór Insieme oraz Fresco Sonare autorstwa Anny Górskiej-Micorek
- Wywiad z chórzystami Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza i jego dyrygentem, Barbarą Gajek-Kraską
- Wywiad z dyrygentem Towarzystwa Śpiewu "Halka" w Inowrocławiu Waldemarem Szafrańskim autostwa Elżbiety Jasińskiej
- Wywiad z Prezesem Towarzystwa Śpiewu "Halka" w Inowrocławiu Eugeniuszem Kubskim autorstwa Elżbiety Jasińskiej
- WARS CANTANDI czyli wywiady w pociągu z chózystami Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Akcja będzie kontynuowana w następnych latach.
8. Zamknięcie naboru do projektu „Treasures of Music: Armenia”
W grudniu 2017 została dokonana ostateczna kwalifikacja utworów na płytę „Treasures of Music: Armenia” oraz przekazanie materiału do produkcji. Na płytę trafiło 26 utworów wykonywanych przez 14 chórów, w tym 9 z Armenii, 2 z Polski i po jednym z Niemiec, Mołdawii i Ukrainy. Na potrzeby konkursu zostały przygotowane materiały pomocnicze dla dyrygentów (linki do biblioteki utworów i nagrań) oraz zapewnione konsultacje z koordynatorem projektu po stronie ormiańskiej, Christiną Sheroyan.
Link do materiałów: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6419&jezyk=1
Informacje prasowe: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6430&jezyk=1
9. Wspieranie działalności Chóru Mieszanego KLASTER
18 listopada 2016 w Gliwicach odbyła się pierwsza próba Chóru Mieszanego KLASTER. Założeniem było zgromadzenie byłych chórzystów z różnych chórów i szkół muzycznych z aglomeracji śląskiej w celu prowadzenia amatorskiej działalności muzycznej. Dyrygentem chóru została dr Barbara Gajek-Kraska, funkcję asystenta dyrygenta pełni Michalina Kraska. W roku 2017 odbywały się próby z udziałem ok. 25 osób (część osób, które zgłosiły się na przesłuchania, nie została przyjęta) oraz koncerty w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Gliwicach. Klaster brał czynny udział w przyjęciu chóru Rapsodia z Kiszyniowa oraz organizacji koncertu w kościele pw. Św. Andrzeja z udziałem gości, wziął również udział w ormiańskim projekcie płytowym. Chór ma próby w Zabrzu, w piątki od godziny 18:30 do 21:00 w budynku firmy DEMEX, która udostępnia salę do prób.
10. Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce
Światowy Dzień Chóralny do roku 2014 w Polsce nie był obchodzony. Fundacja za zgodą International Federation of Choral Music przeprowadziła ogólnopolską akcję informacyjną, w wyniku której do obchodów Światowego Dnia Chóralnego zgłaszano koncerty. Niestety obecnie lista zgłoszonych koncertów nie jest dostępna.
11. Współpraca z czasopismem „Śpiewak Śląski”
W roku 2017 na mocy porozumienia pomiędzy Chórtownią a Śpiewakiem Śląskim zostały udostępnione trzy numery czasopisma:
12. Konkursy
W roku 2017 Chórtownia przeprowadziła dwa konkursy internetowe:
1. VRC na dobranoc , w którym nagrodą była płyta Chóru VRC pod tym samym tytułem.
2. Konkurs z płytami Marka Raczyńskiego
13. Patronaty
Chórtownia udzieliła w 2017 roku patronatów m.in. następującym przedsięwzięciom:
- Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
- Koncerty festiwalowe Musica Vera w Toruniu
- IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży
- XX Łódzki Festiwal Chóralny "Cantio Lodziensis"
- Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
- Międzynarodowy Festiwal „Per Musicam ad Astra” w Toruniu