Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2023-05-29
Dostępne tłumaczenia:
Podsumowanie IV Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej
27 maja 2023 odbył się Międzynarodowy Festiwal IV Noc Chórów w Rudzie Śląskiej. 19 chórów z Polski i Węgier zaśpiewało w 8 miejscach koncertowych łącznie 35 koncertów! Wszystko w ciągu jednego wieczoru!Bohaterami IV Nocy Chórów byli:
- AZM - Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej - dyr. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
- Bytomski Kolektyw Śpiewaczy - dyr. art. Marlena Hermanowicz
- Canticum Novum - dyr. Szymon Cichoń
- Cheeky Chamber Choir (Cheeky Kórus) - dyr. Anna Zalavari i Rita Kardos
- Chór Carmina Silesia - dyr. Wiktor Salamon
- Chór Cantate Deo - dyr. Michał Brożek
- Chór Gaudete Świętochłowice - dyr. Karolina Ryczek-Zgoła
- Chór Modus Vivendi Towarzystwo Śpiewacze - dyr. Oskar Zgoła
- Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - dyr. Marta Zielińska
- Krakofonia - dyr. Lew Galaksy
- Kuczeryki - dyr. art. Joanna Kustwan
- Kyndryl Corporate Choir - dyr. Michał Klyszcz
- In Tempore - Kameralny Zespół Wokalny - dyr. Bartłomiej Kwiatkowski
- Warszawski Międzynarodowy Chór W Akcji - dyr. Luiza Chrzanowska
- Młodzieżowy Chór Rozrywkowy "Dafne" - dyr. Oliwia Bentkowska
- Muzealny Chór Społeczny - dyr. Krzysztof Dudzik
- Santarello - dyr. Iwona Bańska
- Zespół Śpiewaczy Apertum Cor - dyr. Kamil Gojowy
- Zespół Wokalny Luna Plena - dyr. Barbara Gajek Kraska
Organizatorem tegorocznej edycji było Stowarzyszenie Artifices Artificibus, natomiast współorganizatorami Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja Chórtownia.
Patronat Honorowy nad IV Nocą Chorów objęli: Pani Dorota Tobiszowska - Senator RP oraz Pan Michał Pierończyk - Prezydent Rudy Śląskiej. Dziękujemy za okazane wsparcie!
Partnerami Festiwalu byli: Miasto RUDA Śląska, Stowarzyszenie Artystów Euforis, Ogólnopolska Konferencja MAM GŁOS, Akademia Chóralna i Program Śpiewająca Polska, Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, Fundacja ŚWID, Stacja Biblioteka, MOSiR Ruda Śląska, Węglokoks S.A., Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza, Pub Druid, Panaceum Kawiarnia, KUŚ - Jakość i Tradycja, Piekarnia rzemieślnicza Śląsko Pajda.
Patronat Medialny nad IV Nocą Chórów objęli: TVP3 Katowice, Wiadomości Rudzkie, Gość Niedzielny, TVP Kultura, Telewizja TVS, Kulturaisztuka.pl, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, ProAnima.pl Portal Promocji Kultury, Śpiewak Śląski.
Dziękujemy Partnerom i Partnerom Medialnym za wszelką życzliwość i pomoc w organizacji i promocji Festiwalu.
Największe podziękowania kierujemy jednak w stronę 39 wspaniałych wolontariuszy - osób otwartych, zaangażowanych i pełnych pasji, którzy mając wiele obowiązków zechcieli poświecić dodatkowe godziny na pracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu Festiwalu. Jesteśmy z nich dumni i wdzięczni!
Na koniec dziękujemy wspaniałej publiczności!
A teraz kilka osobistych spostrzeżeń:
CHÓRYNajuważniejsza nawet lektura listy uczestniczących chórów nie odda bogactwa, jakie było widać i słychać w sobotę na ulicach Nowego Bytomia: były tam zarówno zespoły wykonujące muzykę ludową, jak genialne Kuczeryki z Katowic czy fantastyczny Bytomski Kolektyw Śpiewaczy. Były chóry parafialne, jak Cantate Deo z Tychów czy Gaudete ze Świętochłowic. Był świetnie śpiewający, działający przy domu kultury Canticum Novum z Suszca (nie będę złośliwa i nie zapytam, kto z Was wie, gdzie jest Suszec, ale to dowodzi, że świetne chóry nie muszą być tylko w dużych miastach). Był Międzynarodowy Chór "W Akcji" złożony z obcokrajowców, którzy mieszkają, pracują czy studiują w Warszawie. Była Krakofonia, chór w którym śpiewają przeważnie osoby LGBT. Był zespół o egzotycznie brzmiącej nazwie "Kyndryl Corporate Choir" z Wrocławia, który jest de facto chórem... zakładowym - to ludzie pracujący w zatrudniającej kilka tysięcy osób korporacji. Były chóry uczelnianie - AZM Politechniki Śląskiej i Chór ŚUM. W zdecydowanej większości poziom wykonawczy tych zespołów jest bardzo wysoki, widać też, że chórzyści są pełni zapału, energii i radości ze wspólnego śpiewania. No, i chyba o to chodzi ;)
WPŁYW SPOŁECZNY
Kawałek prawdy o wpływie społecznym to obrazek taki jak ten: po występie jednego z chórów w Einfarcie (czyli w typowo śląskim podwórku) do dyrygentki podszedł zapłakany mężczyzna (co prawda należy wspomnieć, że pod dobrą datą) wyznając, że wrócił do Polski po jakimś czasie pracy za granicą i że dziękuje, bo jeszcze nigdy w życiu nie słyszał tak pięknej muzyki. Albo inny kawałek prawdy, w tym samym Einfarcie: wyobraźcie sobie wiszące na balkonach pranie, dzieci bawiące się na huśtawce i zjeżdżalni, omy (oma to po śląsku babcia) wychylające się przez okna i w tym samym czasie chór obcokrajowców (co było widać nawet na oko, bo w składzie były osoby o innym niż europejskim kolorze skóry), śpiewający ambitny repertuar. Co czuła solistka, śpiewająca, zresztą bardzo pięknie, w ojczystym afrykańskim języku w takiej scenerii? Czy miała świadomość, że uczestniczy w łamaniu granic? Widziałam dzieci, jak słuchały zafascynowane (w przerwach pomiędzy kolejnym zjazdem). Takich przejmujących momentów w różnych miejscach Rudy Śląskiej było więcej, każdy zabrał je ze sobą do domu. Pewnie niektóre z nich zostaną na całe życie.
FINANSE
I to jest ta scena, w której powinniśmy narzekać, że mało kasy. No mało. Podczas zrzutki publicznej wolontariusze zebrali 1054 złote i 99 groszy - wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Zbieraliśmy też pieniądze przez https://zrzutka.pl/uzsamt - na dzień dzisiejszy jest tam 1500zł, ale jeszcze można się dorzucić - będzie na następne projekty! W każdym razie - jakoś ten budżet zamknęliśmy, w dużej mierze dzięki pomocy ludzi. Miasto też pomogło - sfinansowało wydruk wszystkich materiałów promocyjnych. Pomogła też pani senator Dorota Tobiszowska, organizując obiad dla wolontariuszy, a Pub Druid nakarmił i napoił wolontariuszy i chórzystów podczas afterparty.
GOŚCIE, GOŚCIE
Już była wcześniej mowa o wspaniałej publiczności - super, że do Rudy przyjeżdżają ludzie specjalnie po to, żeby posłuchać chórów. Tym razem naszym gościem specjalnym była Joži Vovk, koordynatorka regionalna wielkiej międzynarodowej organizacji European Choral Association - przyjechała, żeby poznać polskie chóry i polskich dyrygentów i nawiązać z nami współpracę. Wizyta przebiegła bardzo pomyślnie - Joži była zachwycona pomysłem, atmosferą, poziomem organizacji Nocy Chórów i poziomem uczestników. Myślimy, że wkrótce zacieśnimy współpracę z ECA, stając się tym samym częścią wielkiej europejskiej chóralnej rodziny.
I jeszcze na koniec największe podziękowania dla Krzysztofa Dudzika i Kamila Gojowego, dwóch gości, bez których ta impreza by się nie odbyła. Chłopaki, jesteście WIELCY!
Międzynarodowy Festiwal IV Noc Chórów w Rudzie Śląskiej dobiegł końca. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji.
Zobacz także
- Fotorelacja ze zdjęciami Jacka Knapika
- Strona wydarzenia
- Zrzutka - zaczynamy zbierać na następną edycję!