Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2024-05-27
Dostępne tłumaczenia:
Zaproszenie do udziału w Warsztatowym Chórze Chórtowni 2024: Mesjasz - G.F.Haendel, Hildegarda z Bingen i G.G. Gorczycki. 28.08-1.09.2024 r.
Zapraszamy chórzystów do uczestnictwa w intensywnych warsztatach zakończonych koncertem w Gliwicach. Pedagodzy: Barbara Tritt, Damian Suchożebrski, Magdalena Nogańska i Bartosz Gorzkowski. Dyrygenci: Krzysztof Dudzik i Łukasz Łoboda.Zapraszamy chórzystów do uczestnictwa w intensywnych warsztatach wokalnych zakończonych koncertem w Gliwicach.
Warsztaty odbędą się w Gliwicach. Istotną ich częścią będzie praca nad emisją głosu, wyrównaniem brzmienia chóru oraz stylistyką utworu z zawodowymi wokalistami i pedagogami: Barbarą Tritt, Damianem Suchożebrskim, Magdaleną Nogańską i Bartoszem Gorzkowskim. Nad utworami a cappella pracował będzie dyrygent Krzysztof Dudzik, a “Mesjasza” poprowadzi dyrektor artystyczny projektu, Łukasz Łoboda.
W ramach warsztatów odbędzie się również próba otwarta, dla osób należących do zespołów zrzeszonych w ŚZCHiO, podczas której osoby nie biorące udziału w projekcie będą mogły poznać tajniki pracy z orkiestrą.
“Przyjdź i zaśpiewaj”
Chcemy wprowadzić modę na śpiewanie projektowe dla chórzystów indywidualnych. W Polsce duże dzieła wokalno-instrumentalne przygotowują zwykle całe chóry. W Europie (np. Niemcy, UK) popularny jest model “Come and sing”: chórzyści mają samodzielnie nauczyć się repertuaru (z ew. pomocą samouczków) i przyjechać na warsztaty poprzedzające koncert.W 2023 r. Warsztatowy Chór Chórtowni przygotował tą metodą m.in. Completorium G.G.Gorczyckiego z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego i solistów. Projekt zgromadził około 60 wykonawców, a publiczność w czasie dwóch koncertów (w Bytomiu i w Gliwicach) wypełniła kościoły po brzegi.
Zanim spotkaliśmy się na próbach, nauczyliśmy się swoich partii. Większość z nas wzięła krótki urlop, niektórzy przyjechali z bardzo daleka (z Niemiec, Australii i różnych zakątków Polski). To pokazuje, ile można z siebie dać, aby uczestniczyć w czymś pięknym.
Repertuar
W tym roku zaczniemy od utworu Hildegardy z Bingen (antyfona “O frondens virga” - na chór żeński). Wiele osób kojarzy tę wybitną osobowość z filozofią, ziołolecznictwem, mistyką chrześcijańską i kulinariami, ale mało kto wie, że była też kompozytorką, a jeszcze mniej osób może pochwalić się, że wykonywało jej utwory.Do repertuaru a cappella dołączymy krótką perełkę (“Omni die dic Mariae”) autorstwa naszej lokalnej perły, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, ciągle mało znanego barokowego kompozytora z Bytomia, zwanego polskim Haendlem.
A jak już się wywołało nazwisko Haendla, to nie sposób nie sięgnąć po Mesjasza. Przygotujemy sześć fragmentów chóralnych tego wspaniałego oratorium:
- And The Glory Of The Lord,
- Glory To God In The Highest,
- Surely He Hath Borne Our Griefs,
- And With His Stripes We Are Healed,
- All We Like Sheep,
- Alleluja
Mesjasz zostanie wykonany z orkiestrą grającą w stroju barokowym (A = 415 Hz).
Koncert
W ramach projektu w niedzielę 1 września 2024 odbędzie się koncert finałowy w jednym z gliwickich kościołów. Spełniając postulat osób zajmujących się kulturą w mieście, zorganizujemy go poza centrum. Dokładna lokalizacja zostanie podana w późniejszym terminie.Próba otwarta
W ramach warsztatów odbędzie się w sobotę 31.08.2024 próba otwarta dla osób należących do zespołów zrzeszonych w ŚZCHiO, podczas której osoby nie biorące udziału w projekcie będą mogły poznać tajniki pracy nad tak dużą formą z orkiestrą.Kto może wziąć udział w Warsztatowym Chórze Chórtowni?
Zapraszamy do udziału wszystkie chętne osoby, które są w stanie samodzielnie opanować repertuar, chcą doskonalić swoje umiejętności wokalne na warsztatach i wykonać koncert finałowy.Uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego opanowania swoich partii głosowych. Na warsztatach będzie doskonalenie warsztatu wokalnego oraz praca nad interpretacją utworu. Nuty i materiały edukacyjne (samouczki głosowe) zostaną udostępnione w późniejszym terminie. Oprócz prób warsztatowych planowane są dwa webinary, podczas których zostaną przedstawione wskazówki wykonawcze oraz wymowa utworów, więc konieczne jest wcześniejsze przygotowanie nut, w sposób pozwalający na naniesienie notatek-wydruk lub zapis na tablecie.
Przewidujemy maksymalnie 100 miejsc w chórze, po 25 w każdym głosie. Przy dużym zainteresowaniu projektem, o przyjęciu do Chóru decydować będzie, po pozytywnej ocenie artystycznej kandydata, kolejność zgłoszeń.
Zapisy prowadzimy przez formularz kontaktowy dostępny pod adresem https://forms.gle/DpcHdszf3tUKHHBSA
Ze względu na bardzo duże koszty przedsięwzięcia udział w projekcie jest odpłatny i wynosi 400 zł od osoby (ze zniżką 50 zł dla użytkowników Chórtowni oraz członków chórów lub orkiestr zrzeszonych w ŚZCHiO). W wyjątkowych przypadkach na wniosek Uczestnika możliwa jest zniżka.
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie pod adresem https://docs.google.com/document/d/1YPBRNM85pzKlkGD7YsGeHudPN_nD-emuUYjhgpm2N90/edit
Harmonogram
Webinar 1 i 2 - termin wakacyjny online do ustalenia, spotkanie będzie nagrywane.28.08 środa: próby w godzinach 12:00-15:00 oraz 17:00-20:00
29.08 czwartek: próby w godzinach 10:00-13:30 oraz 15:30-18:30
30.08 piątek: próby w godzinach 10:00-13:30 oraz 15:30-18:30
31.08 sobota: próby w godzinach 10:00-14:00 oraz 16:00-18:30
1.09 niedziela: próba akustyczna od 13:00-15:30 oraz koncert o 16:00 lub 17:00
Partnerami projektu są:
Bach Chor BonnStowarzyszenie Gorczycki.pl
Śląski Związek Chórów i Orkiestr
Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
Filharmonia Śląska
Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Stowarzyszenie Kulturalne „Pod Blaszanym Kurem”
Fundacja Nauki i Kultury na Śląsku
Klub Twórców Górnośląskich „Karasol”
Fundacja Kontrasty
Zespół organizacyjny
Justyna DziumaAdam Wesołowski
Jan Baytel
Agnieszka Linette-Bajsarowicz
Katarzyna Dudek
Magdalena Kande
Zespół Artystyczny
Łukasz ŁobodaKrzysztof Dudzik
Barbara Tritt
Magdalena Nogańska
Damian Suchożebrski
Bartosz Gorzkowski
prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda