„Dźwięki Miasta” - projekt muzyczny odkrywający dziedzictwo kulturowe Gliwic
Centrum Kultury Victoria i Fundacja Chórtownia zapraszają na wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych pod wspólnym tytułem „Dźwięki Miasta”, który łączy muzykę chóralną z lokalną historią oraz dialogiem międzykulturowym. Projekt obejmuje serię muzycznych spacerów tematycznych po Gliwicach, koncerty plenerowe oraz warsztaty chóralne dla zespołów i pasjonatów śpiewu z całego województwa śląskiego.
Spacerowe koncerty „Dźwięki Miasta” – odkryj Gliwice poprzez muzykę
Cykl pięciu spacerów tematycznych to propozycja dla wszystkich, którzy chcą połączyć poznawanie lokalnego dziedzictwa z przeżyciem artystycznym. Każde z wydarzeń opowiada inną historię – przez śpiew, wspomnienia, architekturę i tożsamość mieszkańców Gliwic.
Spacer po Ostropie: Niemieckie Dziedzictwo – 5 kwietnia godz. 10:00
Pierwszy spacer poprowadzi uczestników przez dzielnicę Ostropa – miejsce, gdzie wciąż widoczne są ślady obecności niemieckiej społeczności, która przez wieki współtworzyła tożsamość Gliwic. Uczestnicy poznają historię lokalnej architektury, dawnych mieszkańców oraz kulturowych tradycji regionu. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert Chóru Heimat w zabytkowym Kościele św. Jerzego. W programie pieśni o „małej ojczyźnie”, kompozycje podkreślające niemieckie dziedzictwo oraz tradycyjne utwory folkowe.
Spacer śladami Kultury Żydowskiej – 27 kwietnia godz. 10:00
Spacer poświęcony bogatej i tragicznie przerwanej historii żydowskiej społeczności Gliwic. Trasa obejmie miejsca pamięci, dawne obiekty sakralne i kulturalne, a także mniej znane, ale symboliczne punkty na mapie miasta. W Willi Caro odbędzie się kameralny koncert zespołu Kodály Institute Wien, który zaprezentuje pieśni klezmerskie oraz utwory inspirowane żydowską duchowością, nostalgią i pamięcią o utraconej wspólnocie.Start: godz. 10:00, Rynek w Gliwicach
Przewodnik: Kamil Iwanicki
Zapisy na spacer: projekty@ckvictoria.pl
Spacer śladami Kultury Kresowej: Kultura Ormiańska – 11 maja godz. 15:30
Wydarzenie przypomni losy Kresowiaków przesiedlonych po II wojnie światowej do Gliwic, w tym również społeczności ormiańskiej, której dziedzictwo stało się częścią lokalnej tożsamości. Uczestnicy poznają osobiste historie mieszkańców oraz wpływ kresowego dziedzictwa na kulturalny krajobraz miasta. Chór Mieszany Klaster wystąpi w jednej z historycznych kamienic przy ul. Zwycięstwa, prezentując repertuar pieśni kresowych, ormiańskich i patriotycznych – pełnych emocji, pamięci i siły przetrwania.Spacer po Zatorzu: Śląskie Dziedzictwo – 7 czerwca Godzina: 15:30
Spacer po robotniczym Zatorzu to podróż przez codzienność Ślązaków – ich kulturę, język, tradycje oraz wyjątkowe poczucie wspólnoty. Przewodnik przybliży historie życia codziennego mieszkańców tej niegdyś przemysłowej dzielnicy. Otwarty Chór Społeczny z Katowic zaprezentuje śląskie pieśni ludowe, utwory inspirowane industrialnym charakterem regionu oraz kompozycje celebrujące codzienne życie i śląską tożsamość.Start: godz. 15:30, Szkoła Podstawowa nr 18, Stefana Okrzei 16, 44-100 Gliwice
Przewodnik: Kamil Iwanicki
Zapisy na spacer: projekty@ckvictoria.pl
Spacer po Starym Mieście: Polskie Ślady – 8 czerwca godz. 15:30
Finałowy spacer projektu odbędzie się w sercu Gliwic – na Starym Mieście. To opowieść o polskiej obecności w mieście, od średniowiecznych korzeni związanych z dynastią Piastów, aż po współczesność. Trasa obejmie najważniejsze miejsca związane z polskim dziedzictwem kulturowym, religijnym i społecznym. Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej wykona pieśni sakralne oraz utwory inspirowane literaturą, tworząc muzyczny portret polskiej duszy miasta.Start: godz. 15:30, Rynek w Gliwicach
Przewodnik: Kamil Iwanicki
Zapisy na spacer: projekty@ckvictoria.pl
Warsztaty chóralne: „Dźwięki Miasta”
26 kwietnia 2025 | Godzina: 10:00–14:00Stacja Artystyczna Rynek, Gliwice
Integralną częścią projektu będą specjalistyczne warsztaty chóralne, prowadzone przez ekspertów w dziedzinie muzyki chóralnej i edukacji artystycznej. Prowadzącymi będą nasi goście z Wiednia: Doris Audétat, Petra Pirolt i Hauko Wessel z Kodály Institute Wien.
Wydarzenie potrwa 3 godziny i będzie obejmowało:
- techniki edukacyjne na bazie metody Kodály'a
- techniki śpiewu i trening wokalny,
- pracę z repertuarem (kanony, ćwiczenia wielogłosowe).
Dodatkowo, o godz. 13:00 odbędą się osobne warsztaty dedykowane dyrygentom. Zajęcia te skoncentrują się na metodach pracy z chórem, interpretacji partytur, komunikacji dyrygenta z zespołem oraz technikach prowadzenia prób.
Celem projektu jest także budowanie sieci współpracy pomiędzy chórami, ekspertami chóralnymi, animatorami kultury oraz członkami społeczności lokalnej z Gliwic i Metropolii GZM. Spotkanie sieciujące, zaplanowane w ramach wydarzenia, stworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad tradycjami chóralnymi Polski i Austrii – ich podobieństwami, różnicami i możliwościami dalszej współpracy.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zaproszenia zostały przesłane do chórów z województwa śląskiego, a wydarzenie promowane jest w lokalnych mediach. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Ze względów organizacyjnych konieczne są zapisy pod adresem: https://forms.gle/9unS4M57aEgV2Dfg6
dr Doris Audétat
Studiowała pedagogikę instrumentalną w zakresie skrzypiec na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu. Jej rosnące zainteresowanie podstawami uczenia się muzyki skłoniło ją do zmiany kierunku nauczania na edukację wczesnoszkolną. Przez siedem lat zdobywała cenne doświadczenie, pełniąc funkcję „specjalną” w szkole podstawowej.
Jej podejście oparte na metodzie Kodálya oraz praca z relatywną solmizacją, której uczyła się i którą przez wiele lat stosowała pod kierunkiem Malte Heygstera (Niemcy), zostały później pogłębione na poziomie teoretycznym w ramach studiów magisterskich z edukacji muzycznej – obejmujących mechanizmy działania tej metody, metodologię, dydaktykę oraz ogólną teorię uczenia się. Kontynuowała kształcenie podczas letniej szkoły BKA.
Jej działalność dydaktyczna w szkole muzycznej oraz w kształceniu nauczycieli (teoria, orkiestra, chór oraz współpraca ze szkołami podstawowymi) zawsze była ściśle związana z pracą nad głosem, emisją głosu, śpiewem, pracą chóralną i działalnością artystyczną.
Przy wsparciu Davida Vindena, wraz ze swoim zespołem założyła w 2024 roku Instytut Kodálya w Wiedniu.
prof. Hauko Wessel
W wieku 27 lat rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium. Cztery lata później objął stanowisko profesora skrzypiec i metodyki nauczania gry na skrzypcach na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück, w Instytucie Muzyki.
Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym Tygodnia Mozarta organizowanego przez Niemieckie Towarzystwo Mozarta i regularnie zapraszano go do prowadzenia kursów mistrzowskich oraz zasiadania w jury konkursów w licznych krajach.
W latach 1998–2003 nagrał wiele płyt CD oraz produkcji radiowych z zespołem Musica Antiqua Köln, m.in. dla renomowanych wytwórni, takich jak Deutsche Grammophon, Deutschlandradio i NDR. Uczestniczył także w wielu trasach koncertowych po Europie z tym zespołem. Jego repertuar jest zróżnicowany i obejmuje różne formy muzyki kameralnej oraz koncerty z orkiestrami. Jest cenionym gościem na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie występuje z różnymi artystami.
Od 2022 roku intensywnie poświęca się dalszemu kształceniu i prowadzeniu wykładów w ramach stworzonej przez siebie koncepcji „Solmizacyjnie prowadzonej dydaktyki instrumentalnej/ smyczkowej” (link). Wygłaszał wykłady i organizował warsztaty m.in. na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu, Konserwatorium w Xi’an w Chinach oraz dla różnych stowarzyszeń krajowych w Niemczech i Europie.
W 2024 roku został członkiem interdyscyplinarnej grupy badawczej finansowanej przez DFG, zajmującej się tematem „PA.H|LIFETIME.ai – Zdrowie artystów wykonawców – rozwój i analiza profili ryzyka oraz modeli predykcyjnych przy użyciu sztucznej inteligencji.”
Jego absolwenci obejmują stanowiska wykładowców i nauczycieli w różnych instytucjach i uczelniach. Wielu międzynarodowych studentów podąża za jego renomą wybitnego skrzypka i pedagoga.
Petra Pirolt
Posiada dyplom z pedagogiki muzycznej ze specjalizacjami w zakresie gitary, elementarnej edukacji muzycznej, chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz nauczania muzyki w szkołach średnich. Brała udział w licznych kursach doskonalących z zakresu gry na gitarze, emisji głosu, dyrygowania chórami dziecięcymi, pedagogiki muzycznej oraz solfeżu.
Obecnie jest wykładowczynią na Uniwersytecie Kształcenia Nauczycieli w Wiedniu/Dolnej Austrii, gdzie koncentruje się na edukacji muzycznej. Wcześniej pracowała jako nauczycielka i dyrektorka w Szkole Muzycznej Gegendtal w Treßen w Austrii.
Współpracowała z Akademią Muzyczną Wirtha przy tworzeniu systemów e-learningowych dla edukacji muzycznej. Jest półprofesjonalną chórzystką i gitarzystką, a także członkinią zarządu Instytutu Kodálya w Wiedniu, gdzie promuje wysokiej jakości edukację muzyczną opartą na zasadach Kodálya.