We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Stowarzyszenie Śpiewacze - Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" - POCHODNIA

CountryPoland
CityCzęstochowa
Zip code42-200
AddressKościuszki 6
Phone number501260543
Skype
WWWhttp://www.pochodnia.com.pl
Emailwojtalm@interia.pl
Choir typechór męski
Age Groupdorośli
Exists since1930
Languages of communication English, Polish, Russian,
Entered 2008-09-22
Updated 2019-08-23
Moderator Justyna Dziuma
Anna Luszczyk - Matyja
Pawel Kolodziejczyk
Professionalno
Conductor
Jarosław Łyczba

Days and hours of choir repetitions
To be updated
Description
"POCHODNIA" jest jednym z najstarszych chórów męskich w Polsce. Założyli go: Damazy Kapalski, Kazimierz Majewski, Feliks Watała, Adam Molenda i Józef Chwalewski. Do powstającego zespołu zapisało się 40 śpiewaków. 4 listopada 1930 roku w sali przy ul. Dąbrowskiego 21 w Częstochowie pierwszą próbę poprowadził Józef Chwalewski. Wkrótce stałym dyrygentem został Władysław Leszczyński, który kierował chórem aż do grudnia 1935 roku.
Chór nieprzerwanie działa do dziś. Nie zawiesił swojej działalności nawet w okresie II Wojny światowej, kiedy to działał jako chór partyzancki. Po wojnie w roku 1953 związał się z Rzemiosłem Częstochowskim i od tej chwili działa pod nazwą "Rzemieślniczy Chór Męski Pochodnia". Aktualnie chór liczy 30 osób, prezesem jest p. Marek Wojtal. Chórem dyryguje Anna Łuszczyk-Matyja.
Successes
W trakcie 75-letniej działalności chór koncertował w wielu miastach w Polsce i zagranicą (Czechosłowacja, Węgry, Francja, Bułgaria, Niemcy, Łotwa, Jugosławia, Włochy, Grecja, Holandia, Wielka Brytania i Walia, Kanada, Chorwacja oraz Ukraina). W tym czasie brał udział w wielu konkursach i festiwalach zdobywając szereg nagród i wyróżnień (m.in. Budapeszt - Międzynarodowy Festiwal Chórów, Międzyzdroje - Festiwal Pieśni o Morzu, Barczewo - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej, Arnhem i Llangollen - Konkursy Chórów). Za długoletnią działalność w Polskim Związku Chórowi Orkiestr, chór "Pochodnia" odznaczony został Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W styczniu 2005r. chór otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława St. Reymonta ustanowioną przez Związek Rzemiosła Polskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich oraz List Gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za chlubne kontynuowanie tradycji śpiewaczych.
Repertoire
Chór w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów zagranicznych (J. S. Bach, J. E Haendel, W A. Mozart, J. Strauss, J. Brahms, C. Monteverdi i inni) i polskich (S, Moniuszko, S. Wiechowicz, W. Lachman, J. Łuciuk, R. Twardowski, J. Kołaczkowski, J. Świder, E. Mąkosza, B. Ocias, J. Młodziejowski, F. Nowowiejski i inni), muzykę ludową polską i innych narodów, muzykę klasyczną i rozrywkową, utwory sakralne i świeckie.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register 4 free


Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·