• Language / язык

Chór Świętej Cecylii

Choir of Saint Cecilia

KrajPoland
MiastoTrębaczów
Kod63-642
AdresParafia Rzymsko-Katolicka pw. NMP Wniebowziętej w Trębaczowie
Telefon
Skype
WWWhttp://
Email
Typ chóruchór mieszany
Grupa wiekowa----
Istnieje od1946
Języki komunikacji English, Polish,
Wpisano 2010-02-14
Zaktualizowano 2010-11-21
Moderator Tomasz Kruszelnicki
Profesjonalnynie
Dyrygent
Tomasz Kruszelnicki

Istniejący od 1946 r. chór Świętej Cecylii jest kontynuacją działającego w Trębaczowie przed II wojną światową Towarzystwa Śpiewu im. Ignacego Paderewskiego. O działalności tego chóru nie wiele wiemy, gdyż w czasie wojny zniszczone zostały dokumenty organizacji. Z ustnych przekazów wiadomo , ze był to chór mieszany a jego dyrygentem był nauczyciel ze szkoły powszechnej Pawełczyk. ”Nowy Przyjaciel Ludu” ( numer z maja 1923 r.) opisując obchody rocznicowe uchwalenia konstytucji jakie miały miejsce w Trębaczowie 3 maja 1923 r. nadmienia, że Towarzystwo Śpiewu dało 2- godzinny koncert w ogrodach przed dworkiem w Zbyczynie. Biorąc pod uwagę czas ukazania się artykułu i nazwę chóru pewne jest, że chór powstał po 10 stycznia 1920 r. kiedy to Trębaczów powrócił do macierzy. Tragiczny 1 września 1939 roku, zahamował rozwój i działalność Towarzystwa.
Zebranie załorzycielskie Chóru Świętej Cecylii odbyło się 5 sierpnia 1946 roku. W skład pierwszego zarządu wchodzili:
Patron- ks. Zbigniew Wroniewicz
Dyrygent-Alfons Wojtun
Prezes-Jan Jakubowski
Skarbnik-Edward Grzeszczuk
Sekretarz- Jadwiga Klimpelówna
Prób chóru w 1946 r. odbyło się 48 chór śpiewał co trzecią niedzielę, i na uroczystościach kościelnych W 1947 r. chór liczy 24 członków czynnych i 1 wspierający. Prób odbyło się 98 dodatkowo przed uroczystościami 11. Chór śpiewał co drugą niedzielę i wszystkich uroczystościach kościelnych oraz brał udział w obchodach Święta Pracy w Perzowie, i na 30-leciu w Ostrzeszowie. 8 lutego 1948 r. na probostwie odbyło się walne zebranie członków chóru na którym wybrano nowy zarząd w składzie:
Patron - ks. Zbigniew Wroniewicz
Prezes – Józef Surma
Z-ca prezesa – Jan Jakubowski
Sekretarz – Jadwiga Klimpelówna
Dyrygent – Alfons Wojtun
Skarbnik – Edward Grzeszczuk
Dwóch ławników – Maksymilian Bąk, Franciszek Porożyński
Komisja Rewizyjna - Marian Stachowiak (przewodniczący), Jan Stich (członek), Jadwiga Stichówna (członek)
27 czerwca 1948 r. chór wziął udział w Zjeździe Chórów w Kępnie, gdzie zajął III miejsce. Prowadzenie dokumentów chóru zakończono 28 października 1949 r. Chór działa do 3 kwietnia 1963 r., kiedy to zmarł dyrygent chóru A. Wojtun. W 1964 roku dyrygentem chóru zostaje s. Radegunda Janota, ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza.Funkcje prezesa chóru za czasów s. Radegundy pełniła pani Danuta Kasiuba. W tym czasie chór organizuje liczne koncerty w parafii i poza nią. Bierze udział w zajazdach i przeglądach chórów w Ostrowie Wlkp. i Koźminie, gdzie zajmuje I miejsca. Często był nazywany „Chórem Południowej Wielkopolski”. Wielkim powodzeniem cieszyły się wystawiane przez chór przedstawienia teatralne „ Grube ryby” i „Gość oczekiwany”. 22 września 1973 r. członkowie chóru jako delegacja parafii przybyli na Jasną Górę. W Sanktuarium Królowej Polski chór wykonał śpiewy maryjne. W 1975 r. s. Radegunda opuszcza parafię, chór zawiesza swoja działalność. Kronika która opisywała osiągnięcia chóru z tego okresu zaginęła. W 1990 roku, chór wznowił działalność pod batutą s. Antonetty Dadok. Chórowi udało się zorganizować kilka koncertów kolęd poza parafią. 17 czerwca 1995 r. chór udał się z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze, gdzie śpiewał na zmianę z chórem z Brzegu. W sierpniu 1996 r. siostra Antonetta opuszcza parafię. W latach 1998-2000 dyrygentem chóru był Grzegorz Górecki. 30 listopada 1999 r. Anna Latusek, Urszula Latusek i Natalia Latusek z naszego chóru zajęły I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Piosenki w Chojęcinie. Z powodu małej liczby ochotników do wspólnego śpiewu, chór zakończył działalność w czerwcu 2000 roku. Staraniem ks. Eugeniusza Walczaka, chór reaktywował się w czerwcu 2009 roku, jego dyrygentem jest Tomasz Kruszelnicki.
Repertuar
kościelne i świeckie
Członkowie

Aby przeglądać wszystkie zasoby Chórtowni lub dodawać swoje wpisy, musisz się zalogować. Jeżeli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się!

Logowanie:

email lub login Hasło   Zarejestruj się


Lokalizacja

Komentarze

Trudne i pogmatwane dzieje! ale miłość do śpiewu i muzyki pozostała! pozdrawiam
Autor: Elżbieta Jasińska, Data : 2010-03-01 23:24
Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze