We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Chór im Karola Kurpińskiego

CountryPoland
CityRawicz ( Sarnowa )
Zip code63-900
AddressRynek Sarnowski 1
Phone number
Skype
WWWhttp://chor-kurpinski-sarnowa.strefa.pl
Emailkurpinskisarnowa@interia.pl
Choir typechór męski
Age Group----
Exists since1923
Languages of communication English, German, Polish,
Entered 2012-11-20
Moderator Marek Wawrzyniak
Professionalno
Conductor
mgr Jerzy Dudek

Days and hours of choir repetitions
To be updated
Description
Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego powstało 27 maja 1923 roku. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia był miejscowy nauczyciel - Walerian Malczewski. On też został pierwszym dyrygentem chóru, a ksiądz Edward Spychalski jego prezesem. Patronem wybrano nieprzypadkowo Kurpińskiego, który w latach 1797 - 1800 był mieszkańcem Sarnowy i organistą w miejscowym kościele. Upamiętniając ten fakt, w 1998 roku, zespół ufundował pamiątkową tablicę, która znalazła swoje miejsce na murze parafialnego kościoła.
Koło szybko się rozwinęło i zaczęło odnosić sukcesy na okręgowych zjazdach śpiewaczych. W 1929 r., pod batutą Mieczysława Lewandowskiego, chór wystąpił na Wszechsłowiańskim Zjeździe Śpiewaczym oraz na Festiwalu Muzyki Polskiej w Poznaniu. Wówczas otrzymał też sztandar, który przetrwał okupację przechowywany w wieży sarnowskiego ratusza. Na 40 - lecie istnienia zespołu sztandar został udekorowany odznaką I stopnia, a z okazji 75 - lecia chór otrzymał dyplom honorowy PZCHiO za wybitne zasługi dla ruchu śpiewaczego oraz Odznakę Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym PZCHiO, a 5 lat póżniej statuetkę z niedźwiedziem.Za zasługi dla miasta i gminy Rawicz.
85 lat działalności koła to setki koncertów na rzecz miasta, gminy i regionu. Chór uczestniczył we wszystkich ważnych uroczystości o charakterze państwowym, kościelnym i towarzyskim. Bogaty repertuar zespołu pozwala mu na wykonanie samodzielnego koncertu, zawierającego pieśni patriotyczne, religijne i ludowe.
W sierpniu 2007r chór wystąpił w Warszawie podczas głównych uroczystości z okazji Powstania Warszawskiego.
Dyrygentem chóru od 25 lat jest mgr Jerzy Dudek, a do grudnia 2007. w czasie uroczystości kościelnych dyrygował zespołem także mgr Andrzej Walus.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register for free


Location

Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·