• Language / язык

PER MUSICAM AD ASTRA Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

PER MUSICAM AD ASTRA International Copernicus Choir Festival and Competition

Starting date2016-06-18
Ending date2016-06-24
Submission deadline2016-03-31
Country, CityPoland, Toruń
Event locationDwór Artusa
Choir - organizerAstrolabium
AddressRynek Staromiejski 6
WWWhttp://pmaa.pl/pl/zgloszenie-choru-2016
Entered 2015-10-04 by Per Musicam Ad Astra
Description

PER MUSICAM AD ASTRA IV Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika
18-24 czerwca 2016 w Toruniu, Chełmży i Inowrocławiu


W dniach 18-24 czerwca 2016 r. podczas czwartej edycji Międzynarodowego  Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA do Torunia, Chełmży i Inowrocławia znów zawitają chóry z całej Europy.
„PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” w Toruniu i niemieckiej agencji Meeting Music. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika, wpisując się tym samym w kulturalny krajobraz Torunia. Uczestnikami czwartej edycji Festiwalu będą chóry i zespoły wokalne m. in. ze Szwecji, Islandii, Finlandii, Czech, Łotwy i Polski. Ich zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz kilka znakomitych koncertów będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu.
18 czerwca w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się Koncert Inauguracyjny Per musicam ad humanitatem, podczas którego wykonane zostaną Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo. Ola Gjeilo to młody norweski kompozytor, który poprzez swą wyjątkową muzykę wysyła do publiczności jasny komunikat: carpe diem – każda chwila jest jedyna i niepowtarzalna, a kiedy przeminie – staje się jedynie wspomnieniem. Inspirowany poezją Walta Whitmana z tomiku Źdźbła trawy, utwór Song of the Universal, jest pochwałą twórczej potęgi i naukowego geniuszu człowieka oraz będącej „ponad wszelką nauką” ludzkiej duszy. Utwór Sunrise Mass jest z kolei metaforą drogi człowieka od dzieciństwa do dorosłości i jego duchowej podróży ku własnej tożsamości. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium, Robert Matusiak (fortepian), a całość poprowadzi Kinga Litowska. Do stworzenia oprawy wizualnej koncertu wykorzystane będą fotografie toruńskiego geografa i podróżnika Zdzisława Preisnera oraz prace pochodzące ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Koncert jest objęty specjalnym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
W roku 2016 świętujemy 1050 rocznicę Chrztu Polski. W jej obchody wpisuje się Koncert Specjalny tegorocznego Festiwalu, pod nazwą Per musicam ad sacrum, z muzyką Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”. Repertuar koncertu obejmie muzykę sakralną, m. in. antyfony, psalmy, kantyk oraz pieśni. O tym wyjątkowym rodzaju muzyki Paweł Łukaszewski, wielokrotny zdobywca Nagrody Muzycznej Fryderyk, powiedział: „Sacrum to głębia, przestrzeń, spojrzenie z perspektywy. Dźwięk, harmonia i akordy pomagają nam znaleźć własne miejsce w tym sacrum, ale są tylko środkami. Nie każda muzyka religijna jest sakralna.”. Koncert poprowadzi Jan Łukaszewski – dyrygent i dyrektor wybitnego, w pełni profesjonalnego Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, doktor sztuk muzycznych, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Koncert odbędzie się 19.06 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Przed koncertem będzie miało miejsce spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewskim. Honorowy patronat nad koncertem sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.
W tym roku nie zabraknie oczywiście występów chórów uczestniczących w konkursie. Zaśpiewają one w indywidualnych koncertach w kolejnych dniach Festiwalu, a razem wystąpią podczas koncertu pt. Per musicam ad amicitiam z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Koncert odbędzie się 21.06 na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, a w przypadku niepogody w Dworze Artusa. Uroczystość zakończy Ceremonia Wręczenia Nagród Konkursu o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika.
Zwieńczeniem tegorocznej odsłony PER MUSICAM AD ASTRA będzie ponowne wykonanie Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo w tym samym składzie oraz utworu Chant Aleksandry Brejzy – wielokrotnie nagradzanej w konkursach krajowych i zagranicznych inowrocławskiej kompozytorki. Koncert Finałowy odbędzie się 24.06 w kościele pw. Św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Patronat nad koncertem sprawuje Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.
Istotnym punktem Festiwalu jest jego oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji będą miały okazję w dniach 19-20.06 wziąć udział w warsztatach chóralnych pt. „Technika wokalna – brzmienie – interpretacja”, prowadzonych przez prof. Krzysztofa Szydzisza – dyrygenta, specjalisty z zakresu emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i konsultanta wokalnego polskich i zagranicznych zespołów chóralnych. W tych dniach odbędą się także indywidualne sesje treningowe dla chórów, prowadzone przez pozostałych jurorów.
PER MUSICAM AD ASTRA – Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika już po raz czwarty będzie okazją do integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Z pewnością przyczyni się też do promocji bogatej oferty turystycznej i kulturalnej Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Dworu Artusa. Zapraszamy również słuchaczy bez wejściówek, w przypadku wolnych miejsc.
 
Więcej informacji na www.pmaa.pl oraz na facebook.com/PerMusicamAdAstra
 
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Miasta Torunia.

Z pozdrowieniami
 
Stowarzyszenie ASTROLABIUM
Agencja meeting music

www.pmaa.pl
http://www.facebook.com/PerMusicamAdAstra - zapraszamy do polubienia naszego profilu Facebook!
http://www.facebook.com/events/1504338203189772/ - przyłącz się do naszego wydarzenia i zaproś znajomych!
Kolejne edycje Festiwalu: 25-29.06.2017 & 28.06-01.07.2018

Location
See also

Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Summer festival in Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www ·