We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

Starting date2019-10-18
Ending date2019-10-20
Submission deadline2019-06-12
Country, CityPoland, Bydgoszcz
Event locationFilharmonia Pomorska w Bydgoszczy
AddressA. Szwalbego 6
WWWhttp://www.chory.palac.bydgoszcz.pl
Entered 2019-02-05 by Dorota Tomaszewska
Description

Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży - to jedna z największych i najbardziej znaczących w Polsce imprez dla dziecięcych i młodzieżowych chórów działających w szkołach i placówkach wychowania pozaszkolnego.
 
Celem tej renomowanej edukacyjnej imprezy artystycznej jest kształtowanie i podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, ocalenie oraz promowanie cennej, lecz trudnej sztuki śpiewu chóralnego, doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów, konfrontacja ich dorobku, prezentacja całorocznej pracy dyrygentów i chórów, a także popularyzacja twórczości współczesnych kompozytorów polskich. Wiele pieśni napisanych zostało specjalnie na potrzeby Konkursu. Dzięki temu powstał zbiór repertuaru dla chóralistyki, stanowiący niezwykle cenny i znaczący dorobek tej imprezy, istotnie wzbogacający polską literaturę chóralną.
 
Od 1988 roku Konkurs gości w Bydgoszczy. Jego organizatorem jest Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac”. Patronat nad imprezą sprawują: Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Filharmonii Pomorskiej odbywają się przesłuchania i finałowa gala, w Pałacu Młodzieży - liczne działania towarzyszące, jak warsztaty i animacje, dla chórzystów oraz dla dyrygentów.
 
Bez względu na to, czy zdobywają trofea, od Grand Prix – ufundowanego przez Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego po Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony, młodzi ludzie z całej Polski doświadczają tu bogactwa muzyki i czerpią radość oraz satysfakcję ze wspólnego śpiewania na scenie Filharmonii Pomorskiej. 
 
Bydgoszczanom ta rozśpiewana młodzież daje okazję do przeżywania wielu artystycznych wzruszeń. Klimat bydgoskiego „święta pieśni” jest niepowtarzalny, zarówno dla jego uczestników jak i dla odbiorców. To okazja do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie. Koncerty laureatów stanowią wielkie multimedialne spektakle, podczas których monumentalny, harmonijnie brzmiący chór na kilkaset głosów poraża pięknem i podniosłością.
 
Wydarzenie to zyskało opinię najważniejszego wydarzenia w śpiewaczym ruchu amatorskim, na co miał wpływ wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, a także zaangażowanie wybitnych twórców muzyki chóralnej i mistrzów dyrygentury. „Śpiewająco” - w specjalnych słowach uznania, zawartych w liście gratulacyjnym Ministra Edukacji Narodowej - organizuje Pałac Młodzieży to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, wypełniając misję krzewienia kultury – tej wysokiej.
 

Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·