We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

XIV Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej - Szemud 2020

XIV Pomeranian Lenten Song Festival

Starting date2020-03-28
Ending date2020-03-28
Submission deadline2020-01-31
Country, CityPoland, Kielno
Event locationKościół św. Wojciecha
Addressul. Jeziorna 6
WWWhttp://www.gcksir.szemud.pl
Entered 2019-09-18 by Leszek Walkowiak
Description

Szanowni Państwo
mamy wielką przyjemność  zaprosić  chóry i zespoły chóralne z całego kraju na organizowaną kolejną, 14. edycję ogólnopolskiego Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2020, który odbędzie się 28 marca 2020 w zabytkowym kościele św. Wojciecha w Kielnie.
Pierwsza edycja festiwalu w formie przeglądu odbyła się w roku 2007 i była skierowana wyłącznie do chórów pomorskich. Od tej pory festiwal stale się rozwija. Po trzech latach przyjmuje formułę konkursu, a od paru lat swoim zasięgiem obejmuje cały kraj.
Każda nowa edycja festiwalu to inny utwór przewodni. W tym roku będzie to Kyrie z Mszy IX „Cum jubilo”. Żywimy więc nadzieję, że ten nasz skromny wkład w dzieło upowszechniania chorału gregoriańskiego stanie się przykładem oraz zachętą dla częstszego wykonywania przez szersze grono chórzystów, a zwłaszcza do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie tego utworu.
Zachęcamy także Państwa do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej  w języku kaszubskim. Utwory te są szczególnie  bliskie sercu mieszkańców kaszubskiej Gminy Szemud i całego regionu.
Organizatorzy dla najlepszych chórów  przygotowali liczne nagrody rzeczowe i finansowe. Laureat Grand Prix Festiwalu otrzyma cenną nagrodę Wójta Gminy Szemud - statuetkę „Via Domini”. Ta oryginalna  statuetka  złożona jest z kilku ważnych, symbolicznych elementów. W głównej ścianie wycięty jest ażur w kształcie postaci ludzkiej, obok osadzona jest pionowo pięciolinia z zapisem nutowym pieśni »Zbawienie przyszło przez krzyż«. Na odwrocie ściany przymocowany jest błyszczący krzyż. Statuetka odlana jest z mosiądzu i umocowana na postumencie z kamienia. Ażur w kształcie postaci ludzkiej można odczytywać jako człowieka stojącego pod krzyżem, szukającego swojego krzyża i swojej drogi pójścia za Zbawicielem. Płaszczyzna z prześwitem może też być interpretowana jako ewangeliczna Brama. Druga prestiżowa nagroda to replika  „Via Domini” – szklana statuetka pokryta złotymi płatkami, na której naniesione są nuty z bursztynu. Nagroda  ufundowana jest przez Metropolitę Gdańskiego.
Rok 2020 został przez polski parlament ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II.  W związku z powyższym chcemy z tej okazji nasz festiwal jemu dedykować. Niech Festiwal będzie  wyrazem naszej wdzięczności za Jego wyjątkowy pontyfikat i odzyskanie prze Polskę wolności.
 W festiwalu mogą wziąć udział nie tylko zespoły kościelne różnych wyznań, ale także chóry świeckie. Termin zgłoszenia upływa 31 stycznia 2020 roku. Zgłoszenia można dokonać drogą mailową lub listownie. Liczy się data stempla pocztowego.
Koordynatot Leszek Walkowiak
Kontakt: gckszemud@wp.pl  kom. 603 036 436

Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·