• Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2017-08-30
Dostępne tłumaczenia:

Chórtownik sierpień 2017

Chórtownik sierpień 2017
Wkrótce rozpoczyna się kolejny sezon artystyczny, a wraz z nim powraca po długiej przerwie Chórtownik.

Nazbierało się bardzo wiele informacji, które przedstawiam w telegraficznym skrócie:

W numerze:

1. Patronat: Koncerty festiwalowe Musica Vera w Toruniu
2. Patronat: IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei
3. Sukcesy polskich chórów za granicą
4. Zaproszenie na konkurs do Mołdawii
5. Chóralne wieści z Gruzji i Armenii
6. Kampania ONZ #ChcePokojuNaSwiecie
7. Wywiady z chórzystami i dyrygentami: nowa akcja we współpracy z wolontariuszami
8. Zostań przyjacielem Chórtowni
9. Jeżeli nie możesz się zalogować

1. Patronat: Koncerty festiwalowe Musica Vera w Toruniu

16 września 2017 rozpocznie się II Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA w Toruniu.
Festiwal prezentuje w nowych kościołach Torunia muzykę sakralną właściwą różnym wyznaniom chrześcijańskim - od chorału gregoriańskiego, aż po muzykę cerkwi prawosławnej.
W ramach Festiwalu 14 października odbędzie się Konkurs Chóralny, stanowiący wznowienie i kontynuację toruńskiego „Ars Liturgica”. Program koncertów znajduje się w Chórtowni.

2. Patronat: IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei

W dniach 29 września - 1 października 2017 odbędzie się w Łomży kolejny festiwal "Carmen Fidei". W programie festiwalu jest konferencja naukowa, konkurs chóralny (z główną nagrodą w wysokości 3000zł) oraz msze święte z oprawą muzyczną chórów w parafiach na terenie miasta Łomża.

3. Sukcesy polskich chórów za granicą

Cieszymy się z osiągnięć polskich chórów na międzynarodowych konkursach i gratulujemy sukcesów.
Ostatnio dotarły do nas wiadomości o opanowaniu podium przez polskie chóry na konkursie w Ohrid: Grand Prix zdobył Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego z Bydgoszczy, drugi wynik otrzymał zabrzański chór "Resonans con tutti", a trzeci - Chór Wydziału Pedagogicznego UAM z Kalisza.

Polacy fantastycznie reprezentowali kraj również na festiwalu w Kamczii (Bułgaria): Chór Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena z Włocławka otrzymał nagrodę dla najlepszego chóru festiwalu, a szef zespołu, Marian Szczepański - nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Wielką sympatię publiczności zdobyły także dziewczyny z płockiego chóru ASBeek pod dyrekcją Andrzeja Sitka. Bułgarskie media szeroko opisywały koncert z okazji "Dnia Polskiego" - zob. np. http://kamchia.org/en/poland-with-the-first-prize-among-choirs-participating-in-together-in-21th-c

Wiemy także o bardzo dobrym miejscu Chóru Miasta Garwolina na konkursie w greckiej Prevezie. To zapewne nie wszystkie sukcesy polskich chórów - zapraszamy do dzielenia się nimi na łamach Chórtowni!


4. Zaproszenie na konkurs do Mołdawii

W ramach współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej informujemy o możliwości wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie chóralnym "A ruginit frunza din Vii" w Kiszyniowie - stolicy Mołdawii. W roku 2016 Polskę reprezentował na nim chór szkolny z Krakowa, którego dyrygentem jest Agnieszka Jochymek-Trela.
Chór przywiózł z Kiszyniowa złoty medal, nowych przyjaciół i piękne wspomnienia. Informacje o konkursie w Kiszyniowie: http://choral.art.pl/index.php?vaction=festiwal_view&fwid=664
 

5. Chóralne wieści z Gruzji i  Armenii

W tym roku uczestniczyliśmy jako obserwatorzy w fantastycznym Tbilisi Choral State Festival, na którym mieliśmy okazję posłuchać w pięknych wnętrzach tbiliskiego konserwatorium świetnych chórów gruzińskich (m.in. naszego ulubionego Chóru Chłopięco-Męskiego Mdzlevari), ale także genialnego Chóru Żeńskiego z Gori pod dyrekcją Teony Tsiramua oraz chórów z Estonii i Mołdawii. Udział w festiwalu był etapem podróży chóralnej wiodącej również przez Armenię, z którą łączy nas owocna współpraca (m.in. projekt "Treasures of Music: Armenia", który jest obecnie w fazie realizacji). Wymiana chóralna Polski z tymi krajami zatacza coraz szersze kręgi - w lipcu w Gruzji gościł Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który koncertował w Tbilisi i Lagodechi.  Co ciekawe, chór podczas zwiedzania skalnego miasta Uplisciche został nagrany przez przypadkowego turystę, który wysłał materiał do gruzińskiej telewizji: https://www.imedi.ge/video/10284
 

6. Kampania ONZ #ChcePokojuNaSwiecie

10 czerwca Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie w ramach kampanii społecznej #ChcePokojuNaSwiecie organizował Błękitny Marsz Pokoju. W marszu tym uczestniczył Akademicki Chór Uniwersytetu Warszawskiego, śpiewając na trasie przemarszu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W kampanii wziął udział również Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, który nagrał angielską wersję utworu Norberta Blachy "Modlitwa o pokój" specjalnie na tę okoliczność: https://www.youtube.com/watch?v=H2l6v3GAeEE

7. Wywiady z chórzystami i dyrygentami: nowa akcja we współpracy z wolontariuszami

Rozpoczęliśmy nową akcję mającą na celu przedstawienie sylwetek dyrygentów oraz aktywnych chórzystów.
Szczegóły dostępne są na platformie TuDu: http://tudu.org.pl/project/task/show/721 - serdecznie zapraszamy osoby z zacięciem dziennikarskim do przygotowania wywiadu ze swoim dyrygentem lub z innymi chórzystami, którzy często są kopalnią opowieści!
 

8. Zostań przyjacielem Chórtowni...

... i daj linka do Chórtowni ze swojej strony! Opracowaliśmy kilka bannerków do pobrania, są dostępne są pod adresem: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6453&jezyk=1
Z góry dziękujemy!
 

9. Jeżeli nie możesz się zalogować

Od pewnego czasu nie działa logowanie z facebooka. W związku z tym należy logować się za pomocą loginu i hasła. Jeżeli macie problemy z zalogowaniem lub ustawieniem nowego hasła, prosimy o wysłanie maila na adres chortownia@3w.gliwice.pl - chętnie pomożemy ustawić nowe hasło.


Następny numer już we wrześniu! Jeżeli chcecie, aby Wasze informacje znalazły się w Chórtowniku, piszcie aktualności, zgłaszajcie festiwale i koncerty -  na pewno będziemy promować najciekawsze materiały!

Z chóralnym pozdrowieniem,

JustynaKomentarze

Choralnet.org · Festivals in Russia · Choir festival Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · ZAM - program do zamówień publicznych · projektowanie stron www · księgowa Zabrze