Sprawozdanie z działalności Fundacji Chórtownia za 2020 r.
Zobaczcie, czego wspólnie z Wami dokonaliśmy w zeszłym roku. Jesteśmy z tego bardzo dumni! Dziękujemy!W roku 2020 fundacja zrealizowała następujące działania:
- Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
- Redakcja i wysyłka biuletynu chóralnego „Chórtownik”
- Projekt #CałaPolska ŚpiewawDomu
- Projekt „Chóralne Prawo Jazdy”
- Wirtualny Chór Chórtowni: Kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków
- Promocja kultury polskiej za granicą
- Wsparcie merytoryczne chórów w czasie pandemii
- Patronaty
- Inne
1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
Chórtownia jest jedyną w Polsce platformą wymiany danych skupiającą chóry amatorskie i umożliwiającą im prezentację swojej działalności artystycznej w chóralnym środowisku. To stała i najważniejsza działalność fundacji. Portal Chórtownia to ogromna baza chórów i kluczowe, bezpłatne narzędzia do promocji ich działań. Chórtownia jest świetnie znana w środowisku chóralnym w Polsce i za granicą. Jest prowadzona od ponad 15 lat (przed powołaniem fundacji w 2014 r. portal działał z inicjatywy prywatnej fundatorki). Najpierw była to prosta strona www z katalogiem chórów polskich, w 2008 Chórtownia zyskała obecną formę portalu społecznościowego. W przeciwieństwie do mediów społecznościowych w Chórtowni dane są strukturalne, co powoduje, że każda informacja może być łatwo znaleziona i wszystkie wydarzenia historyczne automatycznie tworzą uporządkowane archiwum z podziałem na każdy chór.
Statystyki za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2020
W 2020 r. 38 tys. osób ze 109 krajów (89% z Polski) odwiedziło portal 51 tys. razy oglądając 138 tys. podstron. Wpływ pandemii na działalność portalu był ogromny - dla porównania w 2019 r. 52 tys. osób ze 109 krajów (89% z Polski) odwiedziło portal 71 tys. razy oglądając 197 tys. podstron).
Na koniec 2020 roku w portalu było:
- 7507 użytkowników z 25 krajów (od 2019 r. przybyło 106, m.in., z Polski, Rosji, Ukrainy, Austrii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii). Nie prowadzimy statystyki, ilu użytkowników skasowało konto, ale widać wyraźnie, że pod względem liczby użytkowników mimo pandemii jest trend wzrostowy.
- 1033 chórów (przybyło 5, a 65 chórów w ciągu roku 2020 zaktualizowało wpis w swoim profilu)
- 926 festiwale (przybyło 78). Dane te pokazują, że znacznie zwiększyła się liczba użytkowników używających portalu do promocji organizowanych przez siebie festiwali chóralnych.
- 320 partytur chóralnych (przybyło 87). Swoimi pracami w portalu zdecydowali się podzielić z użytkownikami m.in. ks. Marek Cisowski oraz Jakub Kowalewski.
- 1811 koncertów chóralnych (przybyło 26). Z oczywistych względów – zdecydowana większość koncertów była odwołana, w portalu ogłaszano część koncertów odbywających się online.
- 1347 aktualności (przybyło 61).
Odwiedzający portal dzielą się na 2 grupy:
Użytkownicy aktywnie publikujące treści w portalu (m.in. członkowie zarządów i dyrygenci chórów amatorskich, pracownicy domów kultury organizujący np. festiwale chóralne, kompozytorzy i chórzyści). Aktualizują oni bazę chórów, umieszczają informacje o koncertach, ogłoszenia o naborach do chórów, zaproszenia do udziału we wspólnych projektach i festiwalach, pokazują nagrania swoich chórów.
Osoby odwiedzające portal bez zalogowania. Pochodzą oni nie tylko z dużych ośrodków kulturalnych, ale i z małych miejscowości.
2. Redakcja i wysyłka biuletynu chóralnego „Chórtownik”
Biuletyn internetowy pod tytułem „Chórtownik” jest redagowany w j. polskim i okazjonalnie w j. angielskim i rosyjskim. Użytkownicy otrzymują go jako newsletter na podane przy rejestracji skrzynki mailowe. W roku 2020 powstały 4 numery Chórtownika (kwiecień, maj, czerwiec, listopad) i jeden zbiorczy w j. angielskim i rosyjskim w lipcu.
3. Projekt #CałaPolskaŚpiewawDomu
W czasie pierwszego lockdownu Chórtownia poprosiła dyrygentów chórów o pomoc w przygotowaniu nagrań partii trzygłosowych pieśni z wydanego w latach 70 śpiewnika „Płynie pieśń nasza” opracowanego przez Józefa Powroźniaka. Nasz apel spotkał się z szerokim odzewem – w akcji wzięło udział 37 dyrygentów, co z pewnością nie byłoby możliwe bez Pani wsparcia i udziału. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i za zgodą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na wykorzystanie nut powstały filmy instruktażowe do 50 utworów ze wspomnianego zbioru. Dyrygenci wykonują na nich kolejne partie wokalne, czemu towarzyszy prezentacja zapisu nutowego. Każdy film kończy się prezentacją trzygłosową. Materiały są dostępne na kanale YT który ma już ponad 300 subskrybentów i ponad 40 tysięcy wyświetleń.
Partnerami w tym projekcie był Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Noc Chórów w Rudzie Śląskiej, a jego ambasadorką – prof. Agnieszka Franków-Żelazny, Dyrektor Artystyczny Akademii Chóralnej Narodowego Forum Muzyki oraz festiwal Legnica Cantat oraz Barbara Mrozek.
W projekcie wzięło udział łącznie 38 dyrygentów (i nie tylko), którzy przygotowali 57 utworów, co stanowi ponad połowę śpiewnika. Byli to:
- Katarzyna Brzozowska - Warszawa
- Michał Jan Barański - Łódź
- Michał Brożek - Tychy
- Kateryna Ciszak - Kijów/Poznań
- Agnieszka Dobrakowska - Chorzów
- Rafał Wróblewski - Warszawa
- Dianna Domagała - Szczecin
- Katarzyna Drucker - Poznań/New York
- Krzysztof Dudzik - Ruda Śląska
- Agnieszka Franków-Żelazny - Wrocław
- Joanna Gutowska-Kuźmicz - Kraków
- Nina Guzy - Piekary Śląskie
- Krzysztof Hrycyszyn - Gliwice
- Tomasz Jamrozik - Zabrze
- Lila Jędrzejczak - Wrocław
- Małgorzata Kalinowska-Przybylska - Katowice
- Jan Krutul - Warszawa
- Krystyna Krzyżanowska-Łoboda - Gliwice
- Małgorzata Langer-Król - Kraków
- Izabela Lysik-Różańska - Tarnowskie Góry
- Monika Mielko-Remiszewska - Lublin
- Krystyna Misiukiewicz - Białystok/Sycylia
- Joanna Nowicka - Czeski Cieszyn
- Natasza Nowosadko - Niemcz pod Bydgoszczą
- Małgorzata Paluch - Zabrze
- Natalia Pochwała
- Henryk Pogorzelski - Lublin
- Marek Puszczało - Gliwice
- Michał Rajewski - Chełmno/Goniądz
- Aleksandra Redziak - Głuchołazy
- Edyta Sulimska - Gorlice
- Katarzyna Śmiałkowska - Kraków
- Filip Świątkowski - Połczyn-Zdrój
- Iwowa Wiśniewska-Salamon - Szczecin
- Ludmiła Wocial-Zawadzka - Opole
- Magdalena Wojtas - Wrocław
- Rafał Wróblewski - Warszawa
- Oskar Zgoła - Katowice
Pierwsza część projektu została podsumowana podczas Uroczystej Gali Online, zorganizowanej w dniu 26 czerwca 2020 r. Nagranie dostępne jest pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=biYKU7C--ZM
Projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach działalności fundacji.
Linki w portalu dotyczące projektu #całaPolskaŚpiewawDomu:
- Zaproszenie: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7329&jezyk=1
- Relacja z projektu: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7339&jezyk=1
- Kulisy projektu #całaPolskaŚpiewawDomu: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7347&jezyk=1
- Podsumowanie projektu: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7363&jezyk=1
- Summary in English: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7363&jezyk=1000
4. Projekt „Chóralne Prawo Jazdy”
To projekt, w którym 28 osób uczestniczyło w lekcjach emisji przeprowadzonych przez instruktora i dyrygenta chóralnego, Łukasza Łobodę. Część z tych osób śpiewała już w chórach, a część przyszła na zajęcia, aby podnieść swoje umiejętności wokalne przed rozpoczęciem przygody ze śpiewaniem. Jeśli wierzyć ankietom przeprowadzonym na koniec projektu, wszystkim się podobało. Każdy uczestnik, który zaliczył serię 3 zajęć, otrzymał certyfikat „Chóralnego Prawa Jazdy” - który nie upoważnia absolutnie do niczego, ale za to można powiesić go z dumą na ścianę ;). Na zajęcia zgłaszały się mniej więcej w równym stopniu panie, jak i panowie. Mimo, że zajęcia odbywały się w Zabrzu, uczestnicy przyjeżdżali na nie również z Gliwic, Katowic, Tarnowskich Gór, Będzina, Bytomia, Siemianowic i innych śląskich miast. Dzięki temu projektowi wzmocnione zostały kadry śpiewające w następujących dziesięciu chórach:
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej (Gliwice)
- Chór Mieszany Klaster (Zabrze)
- Chór Risonanza Continua (Zabrze)
- Chór Kameralny Fresco (Tarnowskie Góry)
- Chór Uniwersytetu Ekonomicznego (Katowice)
- Chór Kameralny Iterum (Będzin)
- Chór Cantemus (Gliwice)
- Chór Polonia (Bieruń)
- Chór Harmonia (Bieruń)
- Chór Tryl (Toszek)
Z perspektywy kilku miesięcy wiemy, że co najmniej 3 osoby rozpoczęły śpiewanie w chórach a kilka z nich uczestniczyło w Wirtualnym Chórze Chórtowni. Wszystkie osoby, z którymi mieliśmy kontakt po zakończeniu projektu, są bardzo zadowolone z udziału w nim.
Linki w portalu dotyczące projektu „Chóralne Prawo Jazdy”
Zaproszenie do projektu: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7357&jezyk=1
Półmetek za nami: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7365&jezyk=1
Projekt "Chóralne Prawo Jazdy" już za nami: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7370&jezyk=1
5. Wirtualny Chór Chórtowni: Kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków
160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę, z najlepszymi życzeniami dla wszystkich rodaków. Osoby te w większości się nie znają i nigdy się nie widziały, a kolędę nagrały w domach przy pomocy telefonów komórkowych. Aranżację utworu na chór 4-głosowy i orkiestrę smyczkową wykonała Małgorzata Kalinowska-Przybylska. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=nDj82U_u7XI
Wśród 160 chórzystów i instrumentalistów (wymienionych w napisach do filmu) z ponad 40 miast były delegacje z następujących chórów:
- Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
- Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Chór Allegria z Krzeszowic
- Chór Centrum Myśli Jana Pawła II - Warszawa
- Chór Hejnał - Kraków
- Chór Mieszany Klaster - Zabrze
- Chór Polonia i Chór Harmonia im. Wł. Smołuchy - Bieruń
- Chór Kameralny Sirenes - Warszawa
- Chór Kościuszko II LO im. T. Kościuszki - Kalisz
- Chór Pasjonata Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie
- Chór Świętego Józefa z Zabrzega
- Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Chór Żelechowa
- Kameralny Chór Lekarski Continuum - Lublin
- Kłodzki Chór Kameralny Concerto Glacensis
- Kontrapunkt, Ełk
- Medici pro Musica - Olsztyn
- Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata
- Razzle Dazzle Choir - Gdynia
- Zespół Wokalny Ale Cantare - Płoskie k. Zamościa
Dużą niespodzianką był udział szkół muzycznych z Kalisza, Augustowa i Gołdapi, a także uczestników z Niemiec i USA.
Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na pandemię większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność. O koncertach nie było mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością. Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowaliśmy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami - proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych. Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą.
Linki w portalu dotyczące Wirtualnego Chóru Chórtowni
Zaproszenie: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7383&jezyk=1
Podsumowanie projektu: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7390&jezyk=1
6. Promocja kultury polskiej za granicą
W dniach 20-30 sierpnia 2020 roku Fundacja na rzecz Ekorozwoju w Bułgarii organizowała kolejne XV Międzynarodowe Spotkania Twórcze i Festiwal „Razem w XXI wieku” (Вместе в XXI веке). Tym razem ze względu na restrykcje w związku z koronawirusem zdecydowano się na zorganizowanie festiwalu online.
Festiwal „Razem w XXI wieku” promuje pokój, przyjaźń, współtworzenie, wymianę kulturalną, popularyzację kultury, literatury, folkloru, muzyki sakralnej, ludowej, klasycznej i współczesnej oraz innych sztuk z krajów uczestniczących. W ramach tego projektu, oprócz festiwalu, corocznie organizowany jest Międzynarodowy Konkurs dla Uczniów „Razem w XXI wieku”, konferencje i seminaria naukowe, historyczne, edukacyjne i pedagogiczne, wystawy, prezentacje, wydawnictwa książkowe i wiele innych.
Internetowa zapowiedź Twórczego Spotkania i Festiwalu „Razem w XXI wieku” wywołała ogromne emocje i szeroki odzew twórców z całego świata. W festiwalu udział wzięli wykonawcy z ponad 30 różnych krajów świata, takich jak: Bułgaria, Rosja, Armenia, Ukraina, Mołdawia, Białoruś, Gruzja, Azerbejdżan, Chiny, Niemcy, Grecja, Turcja, Czechy, Polska, Francja , Włochy, USA, Kuba, Izrael itd. Dzięki zaangażowaniu Fundacji powstały 2 filmy z okazji "Dnia polskiego" z udziałem następujących chórów:
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Gliwice
- Chór Mieszany Klaster, Zabrze
- Chór Polonia, Bieruń
- Chór Harmonia, Bieruń
- Chór Tibi Domine parafii św. Agnieszki w Goniądzu,
- Chór Collegium Cantorum z Chełmna,
- Chór Zespołu Szkół Artystycznych w Garwolinie
- Zabrzański Chór Młodzieżowy im. N. G. Kroczka „Resonans con tutti” , Zabrze
Wszystkie polskie chóry występujące na festiwalu zdobyły bardzo wysokie noty.
Filmy festiwalowe z Dnia Polskiego
Dzień polski 1: https://www.youtube.com/watch?v=si-0Xb8wAes
Dzień polski 2: https://www.youtube.com/watch?v=l72pxjALtkM
Udział fundacji we współorganizacji festiwalu został uznany przez Eurazyjską Radę Kompozytorów i Działaczy Muzycznych z siedzibą w Moskwie.
7. Wsparcie merytoryczne chórów w czasie pandemii
Po wybuchu pandemii fundacja starała się zaopatrzyć chóry w wiedzę, jak funkcjonować w warunkach lockdownu, czego efektem były trzy publikacje:
Chór w czasie kwarantanny: https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7325&jezyk=1
Próby chóru online - czy się da? https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7327&jezyk=1
Relacja z Zoom Cafe zorganizowanego przez European Choral Assosiation - Europa Cantat https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7377&jezyk=1
8. Patronaty
Chórtownia udzieliła w 2020 roku patronatów m.in. następującym przedsięwzięciom:
- Wirtualny Chór Bierunia I (Piosenka jest dobra na wszystko): https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7341&jezyk=1
- Wirtualny Chór Bierunia II (Rysunek): https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7354&jezyk=1
- Waclaw Electroacoustic. Współcześni o Wacławie z Szamotuł. https://chortownia.org/?vaction=newsy&nid=7369&jezyk=1
9. Inne
Założenie kanału YouTube. Kanał został założony na potrzeby projektu #całaPolskaŚpiewawDomu, ale obecnie używany jest również do innych projektów (np. Wirtualny Chór Chórtowni). Kanał ma obecnie ponad 300 subskrybentów, ponad 1100 h oglądania i ponad 40 tys. wyświetleń.
Fundacja składała wniosek do PROO i przeszła do II etapu. Wniosek niestety odpadł w II etapie i nie uzyskał dofinansowania.
Uruchomienie możliwości wsparcia Fundacji przez platformę FaniMani. Od września 2020 można bezpłatnie wspierać finansowo Fundację za pośrednictwem programu FaniMani. Link do zaproszenia: https://fanimani.pl/zaproszenie/24542/b61e6abe29d74e20ba4eba64a8b9504f/. Opis mechanizmu: https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=7366&jezyk=1
Część finansowa
Przychody fundacji
Fundacja osiągnęła łączne przychody w kwocie 9473,78zł rozliczone w sprawozdaniu finansowym. Na przychody składały się darowizny od osób prywatnych, cegiełki za udział w projekcie Wirtualny Chór Chórtowni oraz grant na projekt „Chóralne prawo jazdy”.
Wydatki fundacji
Fundacja poniosła koszty w kwocie 8441,31 zł rozliczone w sprawozdaniu finansowym.
Rozliczenia podatkowe
Fundacja za 2020 r. sporządzała dwie deklaracje PIT-11 na umowy o dzieło.
VI. Granty
Fundacja otrzymała grant w wysokości 5000zł na przeprowadzenie projektu „Chóralne prawo jazdy”, który został rozliczony w terminie.