We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык
 
Choir: Fundacja Chórtownia
Country: Poland
Starting date: 2023-06-10
Available translations:
English

Zaproszenie do udziału w Warsztatowym Chórze Chórtowni: Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium 31.08-3.09.2023 r.

Zaproszenie do udziału w Warsztatowym Chórze Chórtowni:  Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium 31.08-3.09.2023 r.
W pierwszy weekend września zapraszamy Was do Gliwic, do Chóru, który przygotuje i wykona Completorium i Laetatus sum Gorczyckiego w Bytomiu w parafii urodzenia Gorczyckiego i w Gliwicach, czyli mieście rodzinnym Chórtowni.

Skąd ten pomysł?

W Europie Zachodniej już dawno organizuje się chóry warsztatowe wykonujące wielkie dzieła muzyki klasycznej: Brahmsa, Verdiego, Mozarta, Haendla, Bacha i innych mistrzów. Warsztaty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród wykonawców – chórzystów, jak i publiczności, która jest odbiorcą przygotowywanych koncertów. W Polsce ten sposób animacji ruchu chóralnego nie ma jeszcze takiego rozmachu, ale naszym zdaniem istnieje duża potrzeba organizacji tego typu wydarzeń.

Co to będzie?

Warsztatowy Chór Chórtowni podczas 2 dni prób przygotuje Completorium oraz Laetatus sum Gorczyckiego. Oba te utwory są ważnymi dziełami, ale rzadko wykonywanymi przez chóry amatorskie ze względu na stopień trudności oraz potrzebę zatrudnienia zespołu instrumentalnego i czworga solistów. Jednak bardzo wielu indywidualnych śpiewaków chóralnych wyraża swoją chęć wykonania tych utworów. Na warsztaty została również wybrana średniowieczna pieśń Bogurodzica w opracowaniu napisanym na specjalne zamówienie kompozytorskie Chórtowni. Będzie to prapremiera tego utworu - nie był on jeszcze wykonywany publicznie na żywo (jedynie nagrany w ramach Wirtualnego Chóru Chórtowni).

Warsztaty wokalne i próby tutti

Warsztaty odbędą się w Gliwicach.

Pod kątem wokalnym na próbach sekcyjnych warsztaty poprowadzą fantastyczni wokaliści i wykładowcy techniki wokalnej: Barbara Tritt, Damian Suchożebrski, Magdalena Nogańska i Bartosz Gorzkowski. Przewidujemy poranne próby sekcyjne w głosach żeńskich i męskich. Podczas warsztatów będą wykonywane ćwiczenia poprawiające emisję głosu i wyrównujące brzmienie chóru. Będzie także możliwość umówienia się na indywidualne lekcje emisji. Próby tutti i koncerty poprowadzi Łukasz Łoboda.

 
Uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego opanowania swoich partii głosowych, na warsztatach będzie tylko doskonalenie warsztatu wokalnego oraz praca nad interpretacją utworu. Materiały edukacyjne w postaci nut oraz samouczków głosowych są dostępne pod adresem https://drive.google.com/drive/folders/1dY2I4LxYVCTc6dvP-Ta4TjdtW0u-GT7R?usp=drive_link

Koncerty

W ramach projektu odbędą się dwa koncerty: pierwszy z nich 2 września 2023 w kościele św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku o godzinie 19:00, w parafii, w której w 1665 roku urodził się Gorczycki. Będzie to koncert towarzyszący 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbywa się od 2006 roku i ma na celu propagowanie muzyki klasycznej ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego tego kompozytora. Drugi odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach w niedzielę dnia 3 września 2023 o godzinie 16:00.

Program koncertów:

  1. Chór: Anonim, opr. Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Bogurodzica     
  2. Chór i zespół instrumentalny: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Laetatus sum     
  3. Bartosz Gorzkowski – J.S.Bach, aria tenorowa Deposuit potentes" z "Magnificat"     
  4. Daniel Oktawian Piotrowski – G.F.Haendel, „Sweet Rose and Lily” - aria Didymuda z oratorium „Theodora”     
  5. Daniel Oktawian Piotrowski - „Place danger around me” aria Othniela z oratorium „Joshua”  
  6. Damian Suchożebrski - J.S.Bach - aria basowa "Grosser Herr und starker König" z "Weihnachts-Oratorium"     
  7. Barbara Tritt – G.F.Handel - aria sopranowa "Rejoice greatly" z oratorium "Mesjasz”
  8. Chór, zespół instrumentalny i soliści: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Completorium
     

Wstęp na oba koncerty będzie bezpłatny, spodziewamy się licznego udziału mieszkańców Gliwic i Bytomia oraz miłośników twórczości Gorczyckiego z innych regionów, w tym zza granicy.

Kto może wziąć udział w Warsztatowym Chórze Chórtowni?

Wszystkie osoby, które mogą samodzielnie opanować repertuar, chciałyby doskonalić swoje umiejętności wokalne na warsztatach a następnie uczestniczyć w koncertowych wykonaniach dzieł Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego  zapraszamy do składania zgłoszeń.

Przewidujemy tylko 40 miejsc w chórze, po 10 w każdym głosie. Przy dużym zainteresowaniu projektem, o przyjęciu do Chóru decydować będzie, po pozytywnej ocenie artystycznej kandydata, kolejność zgłoszeń.

Zapisy prowadzimy przez formularz kontaktowy dostępny pod adresem https://forms.gle/CcUutRN49oNEkbQW8
- już bez deadline'u, ponieważ zasadnicza część chóru jest już uformowana, zostały tylko 2 miejsca w tenorach i dwa w basach. Ale jednak trzeba się pospieszyć ;)

Ze względu na bardzo duże koszty przedsięwzięcia udział w projekcie jest odpłatny i wynosi 300zł od osoby (dzięki Anonimowemu Darczyńcy możemy obniżyć cenę z 380zł). W wyjątkowych przypadkach na wniosek Uczestnika możliwa jest zniżka. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie pod adresem https://docs.google.com/document/d/1f_Sc-WtaJgg6bTNHaaIReTkT4OxqF6P3KWvEksXjEJ4/edit

W składzie chóru znajdują również osoby z Niemiec – ich udział jest sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Oprócz tego są reprezentanci Ukrainy i Australii.

Harmonogram

Próby we czwartek i piątek odbędą się w centrum Gliwic, w budynku MDK/Victorii przy ul. Barlickiego 3 w Gliwicach.

Czwartek 31.08
10:00 -14:00 - próba dzielona (głosy żeńskie z Barbarą Tritt i Magdaleną Nogańską, głosy męskie z Damianem Suchożebrskim i Bartoszem Gorzkowskim). 
17:30 - 20:30 - próba tutti (z Łukaszem Łobodą, solistami i zespołem instrumentalnym)

Piątek 1.09
10:00 -14:00 - jak we czwartek
17:30 - 20:30 - jak we czwartek

Sobota 2.09
10:00 - 13:00 - próba tutti - kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach
16:30 - zbiórka 
17:00 - Próba akustyczna w kościele Św. Jacka w Bytomiu
19:00 - Koncert w kościele Św. Jacka w Bytomiu

Niedziela 3.09
14:00 - Próba akustyczna w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach
16:00 - koncert w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach
 

Zespół organizacyjny

Justyna Dziuma. Założycielka i fundatorka Fundacji Chórtownia, z amatorskim ruchem chóralnym związana od 1991 roku. Współzałożycielka Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza. Inicjatorka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych projektów chóralnych. Z wykształcenia informatyczka, od 2000 roku prowadzi firmę IT zajmującą się tworzeniem oprogramowania internetowego.

prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Dyrygentka i współzałożycielka Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie pełni funkcję kierownika chóru Opery Śląskiej, AZM Pol.Śl, a także dyryguje Chórem Katedralnym przy parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Gliwicach.

Adam Wesołowski. Jest kompozytorem, dyrygentem, pianistą, teoretykiem muzyki i managerem kultury. Adam Wesołowski jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach. Adam Wesołowski jest Dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

Jan Baytel. Muzyk - flecista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina. W czasie swojej aktywności zawodowej solista Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Warszawskiej Opery Kameralnej, wielu zespołów studyjnych realizujących nagrania muzyki filmowej; Dyrektor Manager Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie; długoletni członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków; członek Komitetu Wykonawczego FIM (Międzynarodowa Federacja Muzyków); członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury; członek Rady Programowej Radia Katowice. Obecnie zaangażowany w realizację projektów promujących upowszechnianie muzycznej sztuki wykonawczej.

Agnieszka Linette-Bajsarowicz - Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo związana z kulturą i mediami (Radio S Poznań, Radio SuperFM, Telewizja Poznań) oraz organizacją życia koncertowego (Piwnica Farna "Pod Blaszanym Kurem"- Poznań, Stowarzyszenie Kulturalne "Pod Blaszanym Kurem" - Gliwice). Była i aktualna chórzystka (Chór Dziewczęcy "Skowronki:", Chór Mieszany "Polihymnia", obecnie Chór Mieszany "Klaster").

Katarzyna Opielka. Ukończyła studia w Marburgu w Niemczech na kierunkach: socjologia, niemiecki, politologia, oraz na AWF-ie w Poznaniu, Turystyka i Rekreacja. Od 2015 r. do 2020 r. pracowała dla Muzeum w Gliwicach jako specjalistka ds. realizacji projektów oraz p.o kierowniczka w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich współtworząc i koordynując projekty edukacyjne, wystawiennicze oraz wydawnicze. Od 2020 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Kulturopracownia.

Aleksander Lubina. Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Gent Lazri. Twórca Międzynarodowej Akademii Sztuki Chóralnej Choralspace w Berlinie, długoletni pracownik Interkultur w dziale zajmującym się sieciowaniem chórów, wydawca we Who is Who in Choral Music.

Kristine Sheroyan. Dyrygentka chóralna, absolwentka konserwatorium w Erywaniu. Prezeska Stowarzyszenia Ormiańskich Dyrygentów Chóralnych. Długoletnia współpracowniczka fundacji Chórtownia, obecnie pracująca w Choralspace Berlin.

Podziękowania

Projekt otrzymał wsparcie finansowe projektu od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Centrum Kultury Victoria w Gliwicach w ramach programu "Start-up kulturalny" oraz Gminy Bytom.

Partnerami projektu są:



Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·