We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык
 
Country: Poland
Starting date: 2024-05-27
Available translations:

​Zaproszenie do udziału w Warsztatowym Chórze Chórtowni 2024: Mesjasz - G.F.Haendel, Hildegarda z Bingen i G.G. Gorczycki. 28.08-1.09.2024 r.

​Zaproszenie do udziału w Warsztatowym Chórze Chórtowni 2024:  Mesjasz - G.F.Haendel, Hildegarda z Bingen i G.G. Gorczycki. 28.08-1.09.2024 r.
Zapraszamy chórzystów do uczestnictwa w intensywnych warsztatach zakończonych koncertem w Gliwicach. Pedagodzy: Barbara Tritt, Damian Suchożebrski, Magdalena Nogańska i Bartosz Gorzkowski. Dyrygenci: Krzysztof Dudzik i Łukasz Łoboda.

Zapraszamy chórzystów do uczestnictwa w intensywnych warsztatach wokalnych zakończonych koncertem w Gliwicach. 

Warsztaty odbędą się w Gliwicach. Istotną ich częścią będzie praca nad emisją głosu, wyrównaniem brzmienia chóru oraz stylistyką utworu z zawodowymi wokalistami i pedagogami: Barbarą Tritt, Damianem Suchożebrskim, Magdaleną Nogańską i Bartoszem Gorzkowskim. Nad utworami a cappella pracował będzie dyrygent Krzysztof Dudzik, a “Mesjasza” poprowadzi dyrektor artystyczny projektu, Łukasz Łoboda. 

W ramach warsztatów odbędzie się również próba otwarta, dla osób należących do zespołów zrzeszonych w ŚZCHiO, podczas której osoby nie biorące udziału w projekcie będą mogły poznać tajniki pracy z orkiestrą.

“Przyjdź i zaśpiewaj”

Chcemy wprowadzić modę na śpiewanie projektowe dla chórzystów indywidualnych. W Polsce duże dzieła wokalno-instrumentalne przygotowują zwykle całe chóry. W Europie (np. Niemcy, UK) popularny jest model “Come and sing”: chórzyści mają samodzielnie nauczyć się repertuaru (z ew. pomocą samouczków) i przyjechać na warsztaty poprzedzające koncert.

W 2023 r. Warsztatowy Chór Chórtowni przygotował tą metodą m.in. Completorium G.G.Gorczyckiego z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego i solistów. Projekt zgromadził około 60 wykonawców, a publiczność w czasie dwóch koncertów (w Bytomiu i w Gliwicach) wypełniła kościoły po brzegi. 

Zanim spotkaliśmy się na próbach, nauczyliśmy się swoich partii. Większość z nas wzięła krótki urlop, niektórzy przyjechali z bardzo daleka (z Niemiec, Australii i różnych zakątków Polski). To pokazuje, ile można z siebie dać, aby uczestniczyć w czymś pięknym.

Repertuar

W tym roku zaczniemy od utworu Hildegardy z Bingen (antyfona “O frondens virga” - na chór żeński). Wiele osób kojarzy tę wybitną osobowość z filozofią, ziołolecznictwem, mistyką chrześcijańską i kulinariami, ale mało kto wie, że była też kompozytorką, a jeszcze mniej osób może pochwalić się, że wykonywało jej utwory. 
Do repertuaru a cappella dołączymy krótką perełkę (“Omni die dic Mariae”) autorstwa naszej lokalnej perły, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, ciągle mało znanego barokowego kompozytora z Bytomia, zwanego polskim Haendlem. 
A jak już się wywołało nazwisko Haendla, to nie sposób nie sięgnąć po Mesjasza. Przygotujemy sześć fragmentów chóralnych tego wspaniałego oratorium:
  • And The Glory Of The Lord, 
  • Glory To God In The Highest, 
  • Surely He Hath Borne Our Griefs,
  • And With His Stripes We Are Healed, 
  • All We Like Sheep, 
  • Alleluja
Pozostałą część koncertu wypełnią arie solowe w wykonaniu naszych pedagogów.
Mesjasz zostanie wykonany z orkiestrą grającą w stroju barokowym (A = 415 Hz). 

Koncert 

W ramach projektu w niedzielę 1 września 2024 odbędzie się koncert finałowy w jednym z gliwickich kościołów. Spełniając postulat osób zajmujących się kulturą w mieście, zorganizujemy go poza centrum. Dokładna lokalizacja zostanie podana w późniejszym terminie.

Próba otwarta

W ramach warsztatów odbędzie się w sobotę 31.08.2024 próba otwarta dla osób należących do zespołów zrzeszonych w ŚZCHiO, podczas której osoby nie biorące udziału w projekcie będą mogły poznać tajniki pracy nad tak dużą formą z orkiestrą. 

Kto może wziąć udział w Warsztatowym Chórze Chórtowni?

Zapraszamy do udziału wszystkie chętne osoby, które są w stanie samodzielnie opanować repertuar, chcą doskonalić swoje umiejętności wokalne na warsztatach i wykonać koncert finałowy.

Uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego opanowania swoich partii głosowych.  Na warsztatach będzie doskonalenie warsztatu wokalnego oraz praca nad interpretacją utworu. Nuty i materiały edukacyjne (samouczki głosowe) zostaną udostępnione w późniejszym terminie. Oprócz prób warsztatowych planowane są dwa webinary, podczas których zostaną przedstawione wskazówki wykonawcze oraz wymowa utworów, więc konieczne jest wcześniejsze przygotowanie nut, w sposób pozwalający na naniesienie notatek-wydruk lub zapis na tablecie.

Przewidujemy maksymalnie 100 miejsc w chórze, po 25 w każdym głosie. Przy dużym zainteresowaniu projektem, o przyjęciu do Chóru decydować będzie, po pozytywnej ocenie artystycznej kandydata, kolejność zgłoszeń.

Zapisy prowadzimy przez formularz kontaktowy dostępny pod adresem https://forms.gle/DpcHdszf3tUKHHBSA

Ze względu na bardzo duże koszty przedsięwzięcia udział w projekcie jest odpłatny i wynosi 400 zł od osoby (ze zniżką 50 zł dla użytkowników Chórtowni oraz członków chórów lub orkiestr zrzeszonych w ŚZCHiO). W wyjątkowych przypadkach na wniosek Uczestnika możliwa jest zniżka.

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie pod adresem https://docs.google.com/document/d/1YPBRNM85pzKlkGD7YsGeHudPN_nD-emuUYjhgpm2N90/edit

Harmonogram

Webinar 1 i 2 - termin wakacyjny online do ustalenia, spotkanie będzie nagrywane.
28.08 środa: próby w godzinach 12:00-15:00 oraz 17:00-20:00
29.08 czwartek: próby w godzinach 10:00-13:30 oraz 15:30-18:30
30.08 piątek: próby w godzinach 10:00-13:30 oraz 15:30-18:30
31.08 sobota: próby w godzinach  10:00-14:00 oraz 16:00-18:30
1.09 niedziela: próba akustyczna od 13:00-15:30 oraz koncert o 16:00 lub 17:00

Partnerami projektu są:

Bach Chor Bonn
Stowarzyszenie Gorczycki.pl
Śląski Związek Chórów i Orkiestr
Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
Filharmonia Śląska
Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Stowarzyszenie Kulturalne „Pod Blaszanym Kurem”
Fundacja Nauki i Kultury na Śląsku
Klub Twórców Górnośląskich „Karasol”
Fundacja Kontrasty

Zespół organizacyjny

Justyna Dziuma
Adam Wesołowski
Jan Baytel
Agnieszka Linette-Bajsarowicz
Katarzyna Dudek
Magdalena Kande

Zespół Artystyczny

Łukasz Łoboda
Krzysztof Dudzik
Barbara Tritt
Magdalena Nogańska
Damian Suchożebrski
Bartosz Gorzkowski
prof. Krystyna Krzyżanowska-ŁobodaComments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·