We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык
 
Country: Poland
Starting date: 2017-04-13
Available translations:

"ŚPIEWAK ŚLĄSKI" 2017 nr 1

"Śpiewa(cze)k” pierwszy tegoroczny, wiosenny już jest, w obu wersjach – drukowanej i elektronicznej, w charakterze świątecznej lektury polecanej wszystkim Chórtownikom

Gdybyś z wiosny pierwszym tchnieniem
wielkiej wiedzy miał pragnienie,
by pożywić się jej treścią –
zamiast waczka bierz…
„Śpiewa(cz)ka”!
       "Śpiewa(cze)k” pierwszy tegoroczny, wiosenny już jest, w obu wersjach – drukowanej i elektronicznej, w charakterze świątecznej lektury polecanej wszystkim „chórtownikom”.
       W przytoczonym powyżej reklamowym wierszyku błędu nijakiego niema. Znaczenie tajemniczego słówka „waczek” objaśnione jest wewnątrz polecanego numeru.
      Choć wiosna na dobre rozgościła się nad naszą polską ziemią, mimo Wielkanocy właśnie przeżywanej, w piśmie zajmujemy się m. in. wielkim kolędowaniem. Taki anachronizm jest cechą kwartalników, do jakich zalicza się „Śpiewak Śląski”, z opóźnieniem opisujący wydarzenia czasu przeszłego.
      Od kolędowania jednak droga krótka do poważniejszych tematów. W ich krąg wprowadza nas wspomnienie o błogosławionym księdzu Emilu Szramku, męczenniku KL Dachau. W tym strasznym miejscu - choć trudno w to uwierzyć - pielęgnowany był chóralny śpiew polskich kolęd i innych pieśni! Pisze o tym ks. prof. A. Reginek w stanowiącym temat numeru artykule o zbiorach religijnych śpiewów wolności.
    Uwadze czytelników polecamy również teksty z działu Forum Młodych Chórmistrzów i pozostałe materiały składające się na treść bieżącego wydania. I – co najważniejsze –prosimy o przyjęcie świątecznych życzeń błogosławionych, pełnych radości i nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jako też obfitości stołu zdobnego w wiosenną zieleń i tęczowe barwy kroszonek/pisanek oraz czasu sposobnego na załączoną lekturę.
                                                 (red.)
 
 

Pliki do pobrania:


Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·