Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2020-09-27
Dostępne tłumaczenia:

Sprawozdanie z działalności Fundacji Chórtownia za 2019 r.

Sprawozdanie z działalności Fundacji Chórtownia za 2019 r.
Zapraszamy do lektury. W sprawozdaniu ujęliśmy nasze najważniejsze działania w 2019 roku.

W roku 2019 fundacja zrealizowała następujące  działania:

  1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
  2. Opracowanie i wdrożenie pilotowego rozwiązania dla chórów w obszarze IT 
  3. Wywiady z chórzystami i dyrygentami – akcja Chórtowni
  4. Udział w Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kiszyniowie (Mołdawia, 29.04-4.05.2019)
  5. Udział w Festiwalu w Prowansji (Francja, 7-11.07.2019)
  6. Udział w Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kamczii (Bułgaria, 22-30.07.2019)
  7. Współorganizacja Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica pro Europa” w Gliwicach, 8-10 listopada 2019
  8. Wspieranie Chóru Mieszanego KLASTER
  9. Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce.
  10. Konkursy
  11. Patronaty
  12. Relacje
  13. Inne

 

1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia 

Chórtownia jest jedyną w Polsce platformą wymiany danych skupiającą chóry amatorskie i umożliwiającą im prezentację swojej działalności artystycznej w chóralnym środowisku. To stała i najważniejsza działalność fundacji. Portal Chórtownia to ogromna baza chórów i kluczowe, bezpłatne narzędzia do promocji ich działań. Chórtownia jest świetnie znana w środowisku chóralnym w Polsce i za granicą. Jest prowadzona od ponad 15 lat (przed powołaniem fundacji w 2014 r. portal działał z inicjatywy prywatnej fundatorki). Najpierw była to prosta strona www z katalogiem chórów polskich, w 2008 Chórtownia zyskała obecną formę portalu społecznościowego. W przeciwieństwie  do  mediów  społecznościowych  w Chórtowni  dane  są strukturalne, co powoduje, że  każda  informacja  może  być  łatwo  znaleziona  i wszystkie  wydarzenia  historyczne automatycznie  tworzą  uporządkowane  archiwum  z podziałem  na każdy chór. 

Statystyki za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2019 to: 

W 2019 r. 52 tys. osób ze 109 krajów (89% z Polski) odwiedziło  portal  71 tys. razy  oglądając 197 tys. 
podstron.  (W 2018 r. 48 tys. osób ze 130 krajów (84% z Polski) odwiedziło portal 67 tys. razy oglądając 200 tys. podstron. )

Na koniec 2019 roku w portalu było:

  • 7401 użytkowników z 25 krajów (od 2018 r. przybyło 298)
  • 1028 chórów (przybyło 28)
  • 774 festiwale (przybyło 19)
  • 257 partytur chóralnych (przybyło 32)
  • 1742 koncertów chóralnych (przybyło 90)
  • 1340 aktualności (przybyło 140).

Odwiedzający portal dzielą się na 2 grupy:

1) Użytkownicy aktywnie publikujące treści w portalu (m.in. członkowie zarządów i dyrygenci chórów amatorskich, pracownicy domów kultury organizujący np. festiwale chóralne, kompozytorzy i chórzyści).
Aktualizują oni bazę chórów, umieszczają informacje o koncertach, ogłoszenia o naborach do chórów, zaproszenia do udziału we wspólnych projektach i festiwalach, pokazują nagrania swoich chórów i uczestniczą w dyskusjach na forum. Otrzymują oni w miarę regularnie redagowane biuletyny pt. „Chórtownik” zawierające informacje chóralne.

2) Osoby odwiedzające portal bez zalogowania. Pochodzą oni nie tylko z dużych ośrodków kulturalnych, ale i z małych miejscowości. Dzięki Chórtowni wypromowały się festiwale chóralne w małych gminach
(np. Strzepcz, Garwolin, Chełmno, Krzeszowice, Łowicz, Aleksandrów Kujawski, Łomża, Żukowo, Chojnów, Szemud czy Łukta).

Od  listopada powróciła wysyłka do wszystkich użytkowników portalu comiesięcznego biuletynu pod tytułem „Chórtownik” w języku polskim i okazjonalnie w języku angielskim i rosyjskim. Wcześniej było to wstrzymane z powodu braku wdrożenia RODO w zakresie wysyłania newsletterów). RODO zostało wdrożone w okresie letnim 2019.

2. Opracowanie i wdrożenie pilotowego rozwiązania dla chórów w obszarze IT  

Na początku 2019 r. Chórtownia brała czynny udział w opracowaniu projektu i pilotowego wdrożenia strony WWW dla chóru Klaster zintegrowanej z portalem. Później rozwiązanie to z licznymi udoskonaleniami zostało wdrożone na nowo utworzonej stronie Partnera - ŚZCHiO.  

Innowacyjny projekt dla Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr znacznie usprawnił jego działalność. Serwis szchio.pl z jednej strony jest zintegrowany z portalem Chórtownia, a z drugiej umożliwia chórom składanie sprawozdań z działalności przez internet. Chórtownia od lat z jednej strony zabiega o lepszą widoczność chórów w internecie i wykorzystanie nowych technologii do promocji ich działań, a z drugiej strony wyznaje filozofię "maksimum efektu przy minimum wysiłku". Wraz  z firmą 3W Serwisy Informacyjne fundacja opracowała koncepcję wykorzystania raz wprowadzonych danych w wielu miejscach i pomogła stworzyć do tej koncepcji projekt oprogramowania, które zostało wdrożone na stronie ŚZCHiO. 

INTEGRACJA Z PORTALEM CHÓRTOWNIA

W stronie szchio.pl zostało zastosowane rozwiązanie mające na celu oszczędność czasu poprzez wielokrotne wykorzystanie RAZ WPROWADZONYCH danych w różnych kanałach informacji. Miejscem, gdzie informacje są publikowane po raz pierwszy jest strona internetowa. W panelu administracyjnym jest możliwość automatycznego wstawienia informacji do portalu Chórtownia przez API, po ewentualnym uzupełnieniu informacji wymaganych przez portal. Opublikowany na stronie materiał bardzo łatwo można udostępnić na facebooku, twitterze lub w innych mediach społecznościowych posiadanych przez chór.

Warunkiem korzystania z tej funkcjonalności jest:
  • uzyskanie klucza API od portalu Chórtownia, wydawanego bezpłatnie przez administratora portalu
  • wskazanie użytkownika portalu Chórtownia, w którego imieniu będą publikowane materiały ze strony w portalu (założenie konta w Chórtowni jest bezpłatne).

Takie podejście w dużym stopniu rozwiązuje problem konieczności rozpowszechniania informacji o koncercie lub festiwalu, który organizuje dany chór lub inna instytucja: zwykle trzeba umieszczać zapowiedzi i plakaty w wielu różnych miejscach, co zajmuje bardzo dużo czasu. Wpisywanie po kilka razy tych samych informacji jest żmudne i w efekcie często informacje nie są umieszczane na czas w odpowiednich miejscach, co odbija się na frekwencji na koncertach. 

Już w pierwszych dniach po oddaniu projektu, śląskie chóry zaczęły wykorzystywać nowe możliwości do promocji swojej działalności koncertowej, co nas bardzo cieszy - efekty ich aktywności można oglądać również w sekcji "Koncerty" naszego portalu.

Podobnymi rozwiązaniami dysponują już trzy chóry: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Chór Mieszany Klaster oraz Zabrzański Młodzieżowy Chór "Resonans con Tutti" im. N.G. Kroczka.

3. Wywiady z chórzystami i dyrygentami

To stała akcja przedstawiająca sylwetki dyrygentów i aktywnych chórzystów w celu rozpropagowania ich osiągnięć oraz zachęcenia nowych osób do śpiewania w chórach. W poprzednich latach powstało 6 wywiadów, które zostały opublikowane w portalu Chórtownia i udostępnione na facebooku i twitterze, osiągając dość znaczny zasięg. W roku 2019 zostały przeprowadzone i opublikowane w portalu 2 wywiady:


4. Udział w festiwalu "Razem w XXI wieku" w Kiszyniowie

Na przełomie kwietnia i maja 2019 Chórtownia została zaproszona do reprezentowania Polski w festiwalu "Razem w XXI wieku", odbywającym się  wyjątkowo w stolicy Mołdawii. Wraz z utworzonym ad hoc zespołem wokalnym o nazwie „Ansambl Chórtownia” pod kierunkiem prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody dała koncerty z muzyką polską podczas wielkiej gali w Teatrze im. Czechowa oraz w Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Chórtownia nie ma własnego chóru (chociaż tak zostaliśmy uwiecznieni na afiszu - "Ansambl Chórtownia" ;) ), więc nasza skromna delegacja składała się z członków Chóru Mieszanego Klaster oraz Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej. Po kilku próbach pod kierunkiem prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody byliśmy gotowi pokazać polską muzykę chóralną w Mołdawii. Wybraliśmy kilka utworów, które lubimy najbardziej lub jesteśmy z nimi  szczególnie związani emocjonalnie. Na więcej nie było czasu w bardzo nasyconym programie festiwalu. I tak w Teatrze Dramatycznym im. Czechowa w Kiszyniowie, podczas 4-godzinnego koncertu galowego zabrzmiała niezmiennie wywołująca ciarki na plecach zarówno wykonawcom, jak i publiczności "Modlitwa o pokój" skomponowana przez nieżyjącego już niestety gliwiczanina Norberta Blachę oraz "Koziery" Franciszka Rylinga. Wraz z naszymi przyjaciółmi z "Rapsodii" zaśpiewaliśmy też "Szła dzieweczka do laseczka" w opracowaniu Antoniego Grefa. Następnego dnia, podczas koncertu "Słowiańska Rapsodia" w AMO (Бюро межэтнических отношений - Правительство республики Молдова) w Kiszyniowie, oprócz powyższych utworów wykonaliśmy m.in. "Już się zmierzcha" Wacława z Szamotuł, jako przykład polskiej muzyki dawnej, "Sicut lilium inter spinas" Marka Raczyńskiego (utwór współczesny) oraz zestaw utworów pretendujących do kanonu "pieśni chóralnych masowego rażenia", czyli kilka pieśni śląskich w opracowaniu Norberta Kroczka. 

5. Udział w Festiwalu w Prowansji (Francja, 7-11.07.2019)

Wraz z Chórem Resonans con Tutti z Zabrza przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w wyjeżdzie na festiwal w Prowansji (obszerna relacja w dziale Relacje).

6. Udział w Festiwalu  „Razem w XXI wieku” (22-30 lipca 2019)

Chórtownia brała udział w festiwalu „Razem w XXI wieku” w bułgarskiej Kamczii, m.in. koordynując pobyt chóru Lucnica ze Słowacji oraz przeprowadzając indywidualne prezentacje i szkolenia na temat portalu Chórtownia dla dyrygentów chórów zagranicznych, m.in. z Rumunii, Słowacji, Rosji.

7. Współorganizacja Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica pro Europa”

W ramach warsztatów  przeprowadzanych w Gliwicach, 8-10 listopada 2019 odbyły się koncert galowy z utworem Spatzen messe W.A.Mozarta oraz III Litania Ostrobramska St. Moniuszki w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki  Ślaskiej oraz Młodzieżowego Chóru „Rapsodia” z Kiszyniowa oraz dwa koncerty towarzyszące. Chórtownia aktywnie uczestniczyła w organizacji tego wydarzenia i objęła nad nim patronat, głównym organizatorem był AZM Pol. Śl.

8. Wspieranie działalności Chóru Mieszanego KLASTER

18 listopada 2016 w Gliwicach odbyła się pierwsza próba Chóru Mieszanego KLASTER. Założeniem było zgromadzenie byłych chórzystów z różnych chórów i szkół muzycznych z aglomeracji śląskiej w celu prowadzenia amatorskiej działalności muzycznej.  W roku 2019 odbywały się  próby z udziałem ok. 25 osób oraz koncerty w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Gliwicach i Katowicach.  Klaster brał czynny udział w  wydarzeniach organizowanych lub wspieranych przez Chórtownię, m.in. w Nocy Chórów, czy w obchodach World Choral Day.

9. Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce

Światowy Dzień Chóralny do roku 2014 w Polsce nie był obchodzony. Fundacja za zgodą International Federation of Choral Music przeprowadziła ogólnopolską akcję informacyjną, w wyniku której do obchodów Światowego Dnia Chóralnego zgłaszano koncerty, m.in. flashmob w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej w wykonaniu Chóru Mieszanego Klaster.

10. Konkursy

W roku 2019 Chórtownia przeprowadziła następujące konkursy internetowe:

11. Patronaty

Chórtownia udzieliła w 2019 roku patronatów m.in. następującym przedsięwzięciom:
  1. Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
  2. Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży
  3. Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
  4. Międzynarodowy Festiwal „Per Musicam ad Astra” w Toruniu
  5. Noc Chórów w Rudzie Śląskiej
  6. Międzynarodowe Warsztaty Wokalne ŚPIEWANIE BEZ GRANIC w Krzeszowicach


12. Relacje

W roku 2019 Chórtownia napisała i opublikowała obszerne relacje z następujących wydarzeń:

13. Inne

  • Chórtownia została nominowana do nagrody "Marka Śląskie" w kategorii Organizacja Pozarządowa.
  • Zostały wdrożone procedury RODO w zakresie całej działalności fundacji.
  • Została wykonana migracja portalu na inny serwer, w związku z zaprzestaniem świadczenia usług przez poprzednią firmę hostingową. Wraz z migracją konieczne było wykonanie pilnych prac programistycznych, związanych ze zmianą konfiguracji serwera.

Jeżeli podoba Ci się nasza działalność, możesz nas wspierać nie wydając przy tym grosza. Przeczytaj o tym tutaj.



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·