We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык
 
Choir: Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego
Country: Poland
Starting date: 2021-01-18
Available translations:

Zmarł prof. Jacek Kraszewski, dyrygent Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego ze Szczecina

Zmarł prof. Jacek Kraszewski, dyrygent Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego ze Szczecina
W weekend przyszła do nas smutna wiadomość o śmierci prof. Kraszewskiego. Osieroconemu przez Niego chórowi składamy najgłębsze wyrazy współczucia.


Oficjalny komunikat Akademii Sztuki W Szczecinie poniżej:

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci dra hab. Jacka Kraszewskiego prof. AS, znakomitego, artysty i pedagoga, za którym będziemy tęsknić.

Jacek Kraszewski 1982 roku uzyskał z wyróżnieniem dyplom w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego.

Obdarzył swoim talentem wszystkie znaczące instytucje muzyczne naszego miasta. Był skrzypkiem, dyrygentem, a później dyrektorem naczelnym i artystycznym w Operze i Operetce (1989-1992), później zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie.

Dyrygował niezapomniane koncerty w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza,od 1998 prowadził polsko-niemiecką orkiestrę młodzieżową „Pomerania”, a od 2013 roku Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego.

Część swojego artystycznego życia spędził też w Poznaniu jako pracownik naukowy tamtejszej Akademii Muzycznej,
dyrygent (1993-96) i dyrektor artystyczny (1993/94) w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu czy dyrygent w Polskim Teatrze Tańca.

W latach 1994-2002 współpracował między innymi z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu i z zespołem Ballet Classique de Paris.

Od 2017 roku był dyrygentem Filharmonii Gorzowskiej i jej dyrektorem artystycznym.

Dyrygował koncertami w całej Polsce i na świecie, między innymi we Francji, Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, w Niemczech, Egipcie, Norwegii czy Szwecji.

Poniżej - fragment nagrania zrealizowanego 26 listopada 2016 r. w trakcie mszy św . z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w kościele pw. św Jakuba Apostoła w Szczecinie przez Stowarzyszenie Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·