We promote singing in a choir as a lifestyle
 • Language / язык
 
Choir: Fundacja Chórtownia
Country: Poland
Starting date: 2023-05-29
Available translations:

Podsumowanie IV Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej

Podsumowanie IV Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej
27 maja 2023 odbył się Międzynarodowy Festiwal IV Noc Chórów w Rudzie Śląskiej. 19 chórów z Polski i Węgier zaśpiewało w 8 miejscach koncertowych łącznie 35 koncertów! Wszystko w ciągu jednego wieczoru!

Bohaterami IV Nocy Chórów byli:

 1. AZM - Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej - dyr. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
 2. Bytomski Kolektyw Śpiewaczy - dyr. art. Marlena Hermanowicz
 3. Canticum Novum - dyr. Szymon Cichoń
 4. Cheeky Chamber Choir (Cheeky Kórus) - dyr. Anna Zalavari i Rita Kardos
 5. Chór Carmina Silesia - dyr. Wiktor Salamon
 6. Chór Cantate Deo - dyr. Michał Brożek
 7. Chór Gaudete Świętochłowice - dyr. Karolina Ryczek-Zgoła
 8. Chór Modus Vivendi Towarzystwo Śpiewacze - dyr. Oskar Zgoła
 9. Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - dyr. Marta Zielińska
 10. Krakofonia - dyr. Lew Galaksy
 11. Kuczeryki - dyr. art. Joanna Kustwan
 12. Kyndryl Corporate Choir - dyr. Michał Klyszcz
 13. In Tempore - Kameralny Zespół Wokalny - dyr. Bartłomiej Kwiatkowski
 14. Warszawski Międzynarodowy Chór W Akcji - dyr. Luiza Chrzanowska
 15. Młodzieżowy Chór Rozrywkowy  "Dafne" - dyr. Oliwia Bentkowska
 16. Muzealny Chór Społeczny - dyr. Krzysztof Dudzik
 17. Santarello - dyr. Iwona Bańska
 18. Zespół Śpiewaczy Apertum Cor - dyr. Kamil Gojowy
 19. Zespół Wokalny Luna Plena - dyr. Barbara Gajek Kraska
Dzisiaj podziękowania pragniemy skierować również do osób i instytucji, które wspierały IV Noc Chórów na wielu płaszczyznach. 

Organizatorem tegorocznej edycji było Stowarzyszenie Artifices Artificibus, natomiast współorganizatorami Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja Chórtownia. 

Patronat Honorowy nad IV Nocą Chorów objęli: Pani Dorota Tobiszowska - Senator RP oraz Pan Michał Pierończyk - Prezydent Rudy Śląskiej. Dziękujemy za okazane wsparcie!

Partnerami Festiwalu byli: Miasto RUDA Śląska, Stowarzyszenie Artystów Euforis, Ogólnopolska Konferencja MAM GŁOS, Akademia Chóralna i Program Śpiewająca Polska, Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, Fundacja ŚWID, Stacja Biblioteka, MOSiR Ruda Śląska, Węglokoks S.A., Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza, Pub Druid, Panaceum Kawiarnia, KUŚ - Jakość i Tradycja, Piekarnia rzemieślnicza Śląsko Pajda. 

Patronat Medialny nad IV Nocą Chórów objęli: TVP3 Katowice, Wiadomości Rudzkie, Gość Niedzielny, TVP Kultura, Telewizja TVS, Kulturaisztuka.pl, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, ProAnima.pl Portal Promocji Kultury, Śpiewak Śląski.

Dziękujemy Partnerom i Partnerom Medialnym za wszelką życzliwość i pomoc w organizacji i promocji Festiwalu.
Największe podziękowania kierujemy jednak w stronę 39 wspaniałych wolontariuszy - osób otwartych, zaangażowanych i pełnych pasji, którzy mając wiele obowiązków zechcieli poświecić dodatkowe godziny na pracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu Festiwalu. Jesteśmy z nich dumni i wdzięczni!

Na koniec dziękujemy wspaniałej publiczności!

A teraz kilka osobistych spostrzeżeń:

CHÓRY
Najuważniejsza nawet lektura listy uczestniczących chórów nie odda bogactwa, jakie było widać i słychać w sobotę na ulicach Nowego Bytomia: były tam zarówno zespoły wykonujące muzykę ludową, jak genialne Kuczeryki z Katowic czy fantastyczny Bytomski Kolektyw Śpiewaczy. Były chóry parafialne, jak Cantate Deo z Tychów czy Gaudete ze Świętochłowic. Był świetnie śpiewający, działający przy domu kultury Canticum Novum z Suszca (nie będę złośliwa i nie zapytam, kto z Was wie, gdzie jest Suszec, ale to dowodzi, że świetne chóry nie muszą być tylko w dużych miastach). Był Międzynarodowy Chór "W Akcji" złożony z obcokrajowców, którzy mieszkają, pracują czy studiują w Warszawie. Była Krakofonia, chór w którym śpiewają przeważnie osoby LGBT. Był zespół o egzotycznie brzmiącej nazwie "Kyndryl Corporate Choir" z Wrocławia, który jest de facto chórem... zakładowym - to ludzie pracujący w zatrudniającej kilka tysięcy osób korporacji. Były chóry uczelnianie - AZM Politechniki Śląskiej i Chór ŚUM. W zdecydowanej większości poziom wykonawczy tych zespołów jest bardzo wysoki, widać też, że chórzyści są pełni zapału, energii i radości ze wspólnego śpiewania. No, i chyba o to chodzi ;)

WPŁYW SPOŁECZNY
Kawałek prawdy o wpływie społecznym to obrazek taki jak ten: po występie jednego z chórów w Einfarcie (czyli w typowo śląskim podwórku) do dyrygentki podszedł zapłakany mężczyzna (co prawda należy wspomnieć, że pod dobrą datą) wyznając, że wrócił do Polski po jakimś czasie pracy za granicą i że dziękuje, bo jeszcze nigdy w życiu nie słyszał tak pięknej muzyki. Albo inny kawałek prawdy, w tym samym Einfarcie: wyobraźcie sobie wiszące na balkonach pranie, dzieci bawiące się na huśtawce i zjeżdżalni, omy (oma to po śląsku babcia) wychylające się przez okna i w tym samym czasie chór obcokrajowców (co było widać nawet na oko, bo w składzie były osoby o innym niż europejskim kolorze skóry), śpiewający ambitny repertuar. Co czuła solistka, śpiewająca, zresztą bardzo pięknie, w ojczystym afrykańskim języku w takiej scenerii? Czy miała świadomość, że uczestniczy w łamaniu granic? Widziałam dzieci, jak słuchały zafascynowane (w przerwach pomiędzy kolejnym zjazdem). Takich przejmujących momentów w różnych miejscach Rudy Śląskiej było więcej, każdy zabrał je ze sobą do domu. Pewnie niektóre z nich zostaną na całe życie.

FINANSE
I to jest ta scena, w której powinniśmy narzekać, że mało kasy. No mało. Podczas zrzutki publicznej wolontariusze zebrali 1054 złote i 99 groszy - wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Zbieraliśmy też pieniądze przez https://zrzutka.pl/uzsamt - na dzień dzisiejszy jest tam 1500zł, ale jeszcze można się dorzucić - będzie na następne projekty! W każdym razie - jakoś ten budżet zamknęliśmy,  w dużej mierze dzięki pomocy ludzi. Miasto też pomogło - sfinansowało wydruk wszystkich materiałów promocyjnych. Pomogła też pani senator Dorota Tobiszowska, organizując obiad dla wolontariuszy, a Pub Druid nakarmił i napoił wolontariuszy i chórzystów podczas afterparty.

GOŚCIE, GOŚCIE
Już była wcześniej mowa o wspaniałej publiczności - super, że do Rudy przyjeżdżają ludzie specjalnie po to, żeby posłuchać chórów. Tym razem naszym gościem specjalnym była Joži Vovk, koordynatorka regionalna wielkiej międzynarodowej organizacji European Choral Association - przyjechała, żeby poznać polskie chóry i polskich dyrygentów i nawiązać z nami współpracę. Wizyta przebiegła bardzo pomyślnie - Joži była zachwycona pomysłem, atmosferą, poziomem organizacji Nocy Chórów i poziomem uczestników. Myślimy, że wkrótce zacieśnimy współpracę z ECA, stając się tym samym częścią wielkiej europejskiej chóralnej rodziny.

I jeszcze na koniec największe podziękowania dla Krzysztofa Dudzika i Kamila Gojowego, dwóch gości, bez których ta impreza by się nie odbyła. Chłopaki, jesteście WIELCY!

Międzynarodowy Festiwal IV Noc Chórów w Rudzie Śląskiej dobiegł końca. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji.

See also


Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·