• Language / язык
 
Choir: Chór mieszany TRYL
Address: Toszek, Zamkowa 6
Country: Poland
Starting date: 2016-05-03
Available translations:
Polish

Prawykonanie Nowenny do Matki Boskiej Toszeckiej

Prawykonanie Nowenny do Matki Boskiej Toszeckiej
Prawykonanie "Nowenny do Matki Boskiej Toszeckiej"

3 maja 2016r. (dokładna godzina jeszcze w trakcie ustalania:) ) w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku odbędzie się koncert - liturgia - prawykonanie "Nowenny do Matki Boskiej Toszeckiej", autorstwa toszeckiej kompozytorki - Aleksandry Garbal.
Zapraszamy na to wydarzenie!

Historia wizerunku Matki Boskiej Toszeckiej jest niezwykła. Znawcy uważają, że jest on wzorowany na obrazie Łukasza Cranacha Starszego, uznanego malarza niemieckiego z okresu reformacji, podobno zaprzyjaźnionego z Marcinem Lutrem. Oryginał, pierwotnie przeznaczony dla kościoła w Dreźnie, powstał po 1537 roku, dziś znajduje się w katedrze św. Jakuba w Innsbrucku. Obraz ten od początku zasłynął cudami, jednak dopiero po niemal stu latach rozwinął się jego niezwykły kult. W 1622 roku dziekan katedry w Passau, ks. Marquard Freiherr von Schwendi, urzeczony tym dziełem, polecił sporządzić jego kopię. Sława obrazu bardzo szybko rozeszła się po Europie, przyćmiewając blask dzieła pierwotnego. Do Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, nazywanej Matką Boską Passawską lub po prostu Maria Hilf, pielgrzymowali licznie wierni z nadzieją na orędownictwo i pomoc. Były to szczególnie trudne czasy zarazy, klęsk żywiołowych, zagrożeń tureckich czy religijnych wojen. Podobno kapucyn, ojciec Marco d’Aviano (beatyfikowany przez Jana Pawła II), błogosławiąc wojska króla Jana III Sobieskiego przed historyczną bitwą pod Wiedniem, miał widzenie tej Matki Bożej z krzyżem i białym orłem nad polem bitwy. Odtąd przez wieki Jej wstawiennictwu przypisywano tamto zwycięstwo. 
    Niewątpliwie gorliwym czcicielem tego obrazu był biskup Passau Leopold Wilhelm Habsburg, bo kiedy został biskupem diecezji wrocławskiej, naśladownictwo płótna Cranacha zostało spopularyzowane w wielu kościołach na Śląsku, w Czechach, Austrii czy Niemczech. Co ciekawsze, wszystkie kopie natychmiast zostały otoczone kultem jako słynące nadzwyczajnymi łaskami i do dziś czczone są tam w wielu miejscowościach. Przypuszczalnie do nas wizerunek zwany Matką Boską Toszecką trafił właśnie w tym okresie, stając się przez wieki obiektem pobożnych pielgrzymek.  
 
(żródło: http://www.parafia-toszek.pl)

Location


Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Summer festival in Bulgaria · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www ·