Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2021-05-16
Dostępne tłumaczenia:

"Z Bogurodzicą przez wieki" - Zaproszenie do Wirtualnego Chóru Chórtowni II

Zapraszamy Chórzystów do wspólnego nagrania - tym razem będzie to najstarsza polska pieśń “Bogurodzica” we współczesnym opracowaniu na chór mieszany. Premierę utworu zaplanowaliśmy już na 15 lipca - rocznicę bitwy pod Grunwaldem! Zgłoszenia do 21.06.

Kochani Chórtownicy!

Nagrywany pod koniec roku “Anioł pasterzom mówił” odniósł nieoczekiwany sukces i wielu z Was dopytywało, czy nie planujemy znów jakiegoś nagrania. A jakże, planujemy ;)

Nowy projekt to Bogurodzica, ale nie w oryginalnej jednogłosowej wersji, który wszyscy znają z filmu “Krzyżacy”, tylko opracowana specjalnie dla nas aranżacja na chór mieszany. I to jaka! To będzie historia muzyki polskiej w jednym kawałku! Zacznie się tradycyjnie, jednogłosową frazą w chórze męskim, ale potem rozejdzie się przez fragmenty polifoniczne w stylu renesansu i baroku, poprzez romantyzm i modernizm do współczesności. W przebieg melodii są dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne znanych i lubianych arcydzieł polskiej literatury chóralnej (kto je rozpozna, będzie miał satysfakcję). 

Utwór zaaranżowała absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Małgorzata Kalinowska-Przybylska. Jest ona również dyrygentem chóralnym, ale prowadzone przez nią chóry Polonia i Harmonia z Bierunia od roku praktycznie nie funkcjonują ;(  Gosia jest również autorką aranżacji poprzedniego utworu dla WChCh, “Anioł pasterzom mówił”.
 

Po co to robimy? 

W zasadzie moglibyśmy nic nie robić, ale obserwujemy od roku sytuację chórów i serce nam pęka, jak zespoły się rozpadają, a ludzie po kolei wpadają w depresję, albo walczą ostatkiem sił. Teraz już jest nieco lepiej, bo część osób jest już zaszczepiona i jest nadzieja na powrót do względnej normalności, ale niechybnie odbudowa tego wszystkiego trochę potrwa. Dlatego proponujemy Wam precyzyjnie przygotowane i zaplanowane zadanie, które przyniesie satysfakcję w krótkim czasie. 

To oczywiście nie to samo, co koncerty dla żywej publiczności, ale ten projekt to kolejna próba połączenia ludzi z różnych chórów, reprezentujących różne poglądy, a przy okazji coś nietypowego. Wybrany przez nas utwór leży głęboko w świadomości Polaków, ale proponowana aranżacja łączy stare z nowym, wymagając od wykonawców oprócz sprawności wokalnej również otwartego umysłu.

Koncepcje na warstwę wizualną klipu jeszcze się ścierają, ale chcemy, aby obok tradycyjnych już "okienek" z wykonawcami, które zostaną ograniczone do kilkudziesięciu sekund, wizja korespondowała z fonią: będzie to animacja lub film z grupy rekonstrukcyjnej, a być może prace współczesnych artystów. A Bogurodzicę, którą widzicie na grafice namalowała specjalnie na tę okoliczność artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek. Hisotira o rtym obrazie to osobna historia, która została opisana w artykule "Efekt motyla, czyli historia dwóch obrazów"

Premierę zaplanowaliśmy na 15 lipca, na okrągłą, 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem i śmiejemy się, że do projektu przyjmiemy tylko pierwsze 1410 osób ;)

Dla uczestników projektu

Nuty, buty, strój

Komplet nut i materiałów do nauki  jest dostępny pod adresem

https://drive.google.com/drive/folders/1zU4Zo2uU_RXwhZnpOG8tmEuOOOg_8jdp?usp=sharing

Nuty są w folderze nuty (niespodzianka :)), zaś folder głosówki zawiera nagrania głosem każdej partii z osobna. Przed przystąpieniem do nagrań prosimy o uczenie się z odpowiednią głosówką i śpiewanie tak samo, jak na nagraniu: należy zwrócić uwagę, aby wszystkie oddechy, spółgłoski i dynamika były takie same, jak w nagraniu wzorcowym. Najlepiej najpierw kilka razy przesłuchać te nagrania, aby wiedzieć, jak prowadzić frazę.

Przed nagraniem serdecznie rekomendujemy wykonanie kilku ćwiczeń głosowych w ramach rozśpiewania, które przygotował specjalnie dla Was Łukasz Łoboda, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Łukasz jest dyrygentem Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza oraz asystentem dyrygenta Chóru Katedralnego w Gliwicach. Link do rozśpiewania jest tu: 

https://www.youtube.com/watch?v=6Ktm8gHUv7M
 
Utwór jest sześciogłosowy: SSAATB. Prosimy panie o nagranie swojej partii głosowej wg przydziału z Waszego chóru. Jeżeli ktoś nie wie, czy jest pierwszym, czy drugim sopranem lub altem, niech sobie wybierze partię, która mu się bardziej podoba.

Strój czarny z długim rękawem, bez żadnych dodatków. Panowie czarne koszule lub golfy. 

Nagrywanie audio i video

Prosimy o nagrania osobno audio i osobno video.

Audio mogą być dwa lub więcej - minimum jedno dobre, nagrywane w ciszy i w jak najmniej pogłosowym pomieszczeniu (lub np. do otwartej szafy z ubraniami). Nagrywanie dźwięku (jeśli ktoś ma opcję ustawić) w próbkowaniu 44.1 kHz, 24-bit w formacie mp3 lub wave. Ale nagranie się telefonem też da radę. Do nagrywania audio telefonem konieczne jest odtwarzanie podkładu z drugiego urządzenia, na słuchawkach (nie da się naraz odtwarzać na słuchawkach podkładu i w tym samym czasie nagrywać audio na jednym urządzeniu - musi być drugie, np. laptop). Prosimy NIE ROBIĆ samodzielnie żadnego masteringu, tylko przysłać surowe nagranie! UWAGA! Ponieważ utwór jest trudny, można przysyłać nagrania audio fragmentami (po kilka fraz).

Video - nagrywając video, można być bez słuchawek i słuchać podkładu przez głośnik. Wytyczne do kadru video: POZIOMO, proporcja ekranu 16:9 "popiersie" w formacie mp4 lub mov. Tło musi być koniecznie jednolite, jasne. Prosimy, NIE NAGRYWAJCIE pionowo, bo z tym są same problemy i w efekcie gorszy efekt końcowy. Prosimy też o nie wyciszanie dźwięku w video, ze względu na konieczność synchronizacji. Jeżeli macie taką opcję, przy nagrywaniu telefonem, wyłączcie HEVC.
 
  • Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii muzycznych: +48 509 833 071 - Gosia
  • Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii technicznych: +48 691 713 060 - Paweł
  • Kontakt w razie pytań dotyczących kwestii organizacynych i finansowych: +48 507075679 - Justyna

Opisywanie plików 

Prosimy o opisywanie plików w następujacy sposób:
 
[głos]_[ImięNazwisko]_[Miejscowosc]_[Chór]

np.
A2_JustynaDziuma_Zabrze_Klaster
T_JanKowalski_NewYork_USNavyChoir
S1_AlaMakota_UstrzykiGórne (może być bez chóru)

To ułatwi nam pracę. Imię i nazwisko prosimy podać takie, jakie ma być na napisach końcowych, to samo dotyczy miejscowości.

Certyfikaty / napisy końcowe

Wszystkie osoby otrzymają imienne certyfikaty udziału w projekcie i zostaną wymienione w napisach końcowych.
Jeżeli chcecie, aby Wasz chór został również wymieniony w napisach, poproście, aby dyrygent(ka) napisał(a) nam maila, że nie ma nic przeciwko temu, z podaniem pełnej nazwy zespołu (chodzi o to, zeby było to uzognione z dyrygentem, żeby się nie zdziwił...)

Termin przysyłania nagrań

Nagrania można przysyłać na maila wirtualnychorchortowni@gmail.com do  13  21 czerwca 2021 do północy.
Preferujemy linki do Google Drive, We Transfer itp., aby nie zapchała się nam skrzynka. 

Wpisowe

Ponieważ Chórtownia jest dalej biedna jak mysz kościelna, a musimy zapłacić za mix i mastering oraz produkcję filmu, udział w projekcie nie jest darmowy - prosimy o wpłaty cegiełek. Standardowa cegiełka to 30zł, chyba że ktoś chciałby nabyć dużą cegłę za 50zł lub wielką płytę za 100zł. 

Wpłaty prosimy przelewać na nasze konto bankowe:
 
Numer rachunku bankowego: 72 2030 0045 1110 0000 0384 6120
Nazwa banku: BNP Paribas Bank Polska S.A
SWIFT: GOPZPLPW
 
lub przez Paypal dostępny na stronie https://chortownia.org/?vaction=tekst&typ=support&noctx=1

Jeżeli ktoś z Was nie może wziąć udziału w nagraniach, ale chce mieć swój udział w projekcie, prosimy o wsparcie go poprzez przesłanie darowizny. Stawki osób i firm, których pomocy będziemy potrzebowali do realizacji projektu wahają się od 80 do 200zł/h i obawiamy się, że opłaty wpisowe nie pokryją wszystkich kosztów.

Oprócz satysfakcji (gwarantowanej :) ) wszyscy Darczyńcy, którzy sobie tego zażyczą, zostaną uwiecznieni w napisach końcowych filmu.

RODO

Wszystkie osoby, które chcą być na filmie proszone są o wypełnienie odpowiedniej zgody - bez tego nie będziemy mogli umieścić Waszych nagrań video na filmie, ponieważ będzie to niezgodne z prawem. Wiemy, to uciążliwe, ale niestety musimy stosować przepisy... Dokument RODO do wypełnienia jest na dole niniejszego artykułu do pobrania. Wstępnie można przysyłać skan lub foto podpisanej zgody, docelowo prosimy o przysłanie jej na adres:

Fundacja Chórtownia, ul. Łużycka 6/8, 44-100 Gliwice

Osoby, które śpiewały w I WChCh nie muszą wypełniać ani przysyłać tego dokumentu. 

RODO w przypadku niepełnoletnich - prosimy o dopisanie na formularzu, że podpisujecie zgodę za Wasze niepełnoletnie dziecko.

Czym jest Chórtownia?

Celem Chórtowni jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką.

Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np.
  • #calapolskaspiewawdomu - dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT
  • "Treasures of Music: Armenia" i "Sound of Europe" - dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z naszej działalności za 2020 rok pod adresem:
https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&nid=7425&jezyk=1


Poprzednio udało nam się stworzyć wspólnie coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak będzie i tym razem!

Z serdecznymi pozdrowieniami -

Justyna Dziuma, prezeska i spiritus movens Fundacji Chórtownia

PS. Piszą o nas:
https://publicystyka.ngo.pl/z-bogurodzica-przez-wieki-nowy-projekt-wirtualnego-choru-chortowni
https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/z-bogurodzica-przez-wieki-nowy-projekt-wirtualnego-choru-chortowni
https://www.maszglos.pl/2021/05/bogurodzica-na-nowo/
https://opoka.news/z-bogurodzica-przez-wieki
http://legnica-cantat.pl/2021/05/31/wirtualny-chor-chortowni-zaprasza/
 

Zobacz także
Pliki do pobrania:


Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·