Idea zorganizowania Festiwalu Chórów Studenckich Vivat Academia narodziła się wśród śpiewaków Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod wpływem tęsknoty za możliwością prezentacji i konfrontacji życia muzycznego ośrodków studenckich. Inicjatywa ta ma służyć krzewieniu zamiłowania do muzyki chóralnej w środowisku akademickim i umożliwiać wymianę artystyczną między zespołami studenckimi z całej Polski.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu jest koncert finałowy, w którym wszystkie chóry biorące udział w przesłuchaniach prezentują swoje najlepsze wykonania przed publicznością. Festiwal Vivat Academia jest bowiem adresowany nie tylko do poszerzającego się grona śpiewaków amatorów z chórów studenckich czy melomanów muzyki chóralnej – skierowany jest do każdego słuchacza, który gotów jest wyruszyć w bogaty i pełen wzruszeń świat muzyki wokalnej. Vivat Academia chce dawać szansę na wzajemne spotkanie – muzyki z ludźmi i ludzi z muzyką. Festiwal Vivat Academia jest imprezą cykliczną, w cyklu dwuletnim, związaną na stałe z Politechniką Warszawską i osobą Rektora Uczelni jako patrona honorowego.
Politechnika Warszawska to miejsce muzycznie szczególne. Choć jest to uczelnia o profilu technicznym, od wielu już lat wspiera i organizuje liczne wydarzenia muzyczne: między innymi koncerty Wielkiej Muzyki w Małej Auli, w tym doroczny koncert wielkich form wokalno – instrumentalnych w Wielkiej Auli, tworząc niejako pomost i szansę współpracy między wykonawcami zawodowymi a amatorami.
Pełni wdzięczności za wieloletni mecenat muzyce chóralnej pragniemy, by właśnie tejże Uczelni, Politechnice Warszawskiej, Ogólnopolski Festiwal Chórów Studenckich śpiewał swoje VIVAT!
Z radością informujemy, iż 27 kwietnia 2019 r. w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbędzie się kolejna, siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Studenckich Vivat Academia. Zapraszamy do udziału chóry studenckie z całej Polski, jak i inne zespoły wokalne, w których większość członków stanowią studenci.
Kolejne spotkanie z muzyką chóralną będzie doskonałą okazją do zmierzenia się ze wspaniałymi zespołami. Ufamy, że artystyczna wymiana doświadczeń śpiewaczych zaowocuje w postaci nowych międzychóralnych przyjaźni.
Zespoły biorące udział w festiwalu mogą dodatkowo zgłosić się do nieobowiązkowej kategorii: INNY DYRYGENT. Chętne chóry zgłaszają osobny utwór do konkursowego wykonania pod kierownictwem wylosowanego dyrygenta, będącego na co dzień dyrygentem innego zespołu biorącego udział w tej kategorii. Zachęcamy do podjęcia tego nietypowego wyzwania!
Zgłoszenia konkursowe należy wysyłać do 30 marca 2019 r. drogą elektroniczną na adres chorpw@gmail.com.
Szczegółowe informacje, regulamin konkursu i kartę zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu: http://vivatacademia.pl/