Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2021-11-10
Dostępne tłumaczenia:

Legnica Cantat wraca po pandemicznej przerwie!

Legnica Cantat wraca po pandemicznej przerwie!
Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią chóry ponownie zawalczą o Lutnię im. Jerzego Libana. Festiwal Chóralny Legnica Cantat odbędzie się w dniach 19-21 listopada w zabytkowych wnętrzach Akademii Rycerskiej.

Festiwal Chóralny Legnica Cantat to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń związanych z muzyką chóralną w Polsce. To już 51. edycja imprezy zainicjowanej przez Henryka Karlińskiego w 1967 roku jeszcze jako Turniej Chórów Legnica Cantat. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią chóry ponownie zawalczą o Lutnię im. Jerzego Libana. Festiwal odbędzie się w dniach 19-21 listopada w zabytkowych wnętrzach Akademii Rycerskiej.

Jubileuszowa, 50. odsłona Festiwalu Chóralnego, miała miejsce aż... 30 miesięcy temu. To właśnie wtedy, w maju 2019 roku, odbyły się takie wydarzenia jak gwiazdorski koncert „The Age of Sing” z Katie Meluą w roli gościa specjalnego czy polska premiera oratorium „Voices of Light” Richarda Einhorna. W zmaganiach konkursowych główną nagrodę wywalczył natomiast Wokalny „Rondo” z Wrocławia dyrygowany przez prof. Małgorzatę Podzielny – było to już drugie główne trofeum na legnickich zmaganiach chóralnych zdobyte przez tę grupę.

Nachodzący Cantatu ma być przede wszystkim ukłonem w stronę chórów, których całą działalność – od prób, przez plany wydawnicze, po koncerty – storpedowała pandemia. Niektóre chóry nie spotykały się przez ponad rok, zatem jak mogły się przygotować do tak wymgającego konkursu jak nasz? – retorycznie pyta Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu. Szczepaniak jednocześnie podkreśla, że czas, który upłynął od pierwszego lockdownu pozwolił już chórom na odnalezienie się w nowej rzeczywistości, a w efekcie... odnalezienie optymalnej formy. Byliśmy cierpliwi i spotyka nas nagroda. Możemy odrobić ubiegłoroczne zaległości i zaprosić na odrobinę wiosny jesienią, trochę maja w listopadzie – dyrektor LCK-u z optymizmem w głosie zachęca do zapoznania się z cantatowymi emocjami.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w piątek, 19 listopada, o godzinie 16 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. W tym roku o cantatowe trofeum powalczą (w kolejności występowania): Męski Zespół Wokalny I Signori z Wrocławia (dyr. Izabela Polakowska-Rybska), Chór Żeński Cantates Angelicus z Rabki-Zdroju (dyr. Kinga Brandys-Wójciak), Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki (dyr. Grzegorz Handke), Męski Zespół Wokalny The Singing Heads z Łodzi (dyr. Mariusz Lewy), Zespół Wokalny Canti z Warszawy (dyr. Justyna Adamska), Chór Żeński Eufeme z Łodzi (dyr. Michał Jan Barański), Żeński Zespół Wokalny ROCHOir z Oświęcimia (dyr. Małgorzata Rochowiak) oraz Soli Deo Gioia Di Canto ze Szczecina (dyr. Anna Tarnowska). Występy chórów transmitowane będą na żywo na YouTubie Legnickiego Centrum Kultury (https://www.youtube.com/c/LegnickieCentrumKultury).

Jeszcze w piątek – o godzinie 20:30, także w Sali Królewskiej – nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu kompozytorski Legnica Cantat 51 (zwyciężył utwór „Getsemani” autorstwa Joanny Widery z Siemianowic Śląskich). Następnie usłyszymy koncert laureata poprzedniej edycji Festiwalu – Zespół Wokalny „Rondo” zaprezentuje między innymi prawykonanie zwycięskiej kompozycji Joanny Widery; bilety w cenie 5 złotych, stream oglądać będzie można na kanale LCK-u. A o tym, kto w tym roku wróci do swojego miasta z Lutnią im. Jerzego Libana, dowiemy się dopiero w sobotę, 20 października – ogłoszenie wyników Legnica Cantat 51 odbędzie się o godzinie 17, oczywiście w Sali Królewskiej. Chwilę później rozpocznie się koncert finałowy na chór, dyrygenta i publiczność pod batutą prof. Agnieszki Franków-Żelazny. Wejściówki na to – także transmitowane online – wydarzenie kosztować będą 5 złotych.

Oprócz części konkursowej tegoroczny Cantat to także imprezy towarzyszące – w sobotę w godzinach 10-14 odbędą się warsztaty dla chórzystów i dyrygentów zatytułowane „Śpiewać każdy może” i prowadzone prof. Agnieszkę Franków-Żelazny, laureatkę Fryderyka i byłą dyrektor artystyczną Chóru Narodowego Forum Muzyki. Także w sobotę rozpoczną się dwudniowe (20-21 listopada) warsztaty gospel prowadzone przez Agnieszkę „Bacę” Górską-Tomaszewską oraz zespół Gospel Joy. Uwieńczeniem i zarazem ostatnim akcentem całego Festiwalu będzie niedzielny koncert, w trakcie którego Gospel Joy oraz ich muzyczni podopieczni zaśpiewają na scenie Sali Maneżowej z Mietkiem Szcześniakiem. Początek o godzinie 17, bilety w cenie 35 złotych (normalne) oraz 20 złotych (ulgowe).

Na wszystkie wydarzenia ilość miejsc ograniczona. Wszelkie niezbędne aktualności dotyczące Festiwalu Chóralnego dostępne w mediach społecznościowych oraz na stronach Legnicy Cantat i Legnickiego Centrum Kultury.



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·