Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia:
Godzina rozpoczęcia:
Dostępne tłumaczenia:

GŁOSY Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

GŁOSY Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

 

Głosy Europejskiego Miasta Nauki KATOWICE 2024

to projekt, który w ramach czterech wybranych tygodni nauki dla społeczeństwa w sposób kompleksowy połączy naukę i GŁOS/ głosy (w bardzo szerokiej perspektywie rozumienia) w czterech różnych ogólnodostępnych wydarzeniach o charakterze popularnonaukowym, którym partnerować będzie dziewięć organizacji/stowarzyszeń/instytucji kultury, które zadeklarowały chęć współtworzenia przedsięwzięcia w listach intencyjnych. Dodatkowo we współpracy ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (studenci) przygotowany zostanie film/filmy nawiązujący do koncepcji Głos + Miasto Katowice (w tym ścieżki tematyczne) + obszary działań wskazane poniżej, jako materiał promujący ideę EMNK 2024 oraz kreujący jego pozytywny wizerunek - tak Głos młodych i ich wizje zostaną włączone w działania. Cały projekt został pomyślany jako uzupełniający się cykl, tak by możliwie szeroko aktywizować mieszkańców, wciąż skupionych jednak wokół spójnej koncepcji, jednocześnie biorąc pod uwagę różnorodność ich potrzeb.

 

1. Tydzień Muzyki: 3.08, 16:30 - 20:00, Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach, ul. Wita Stwosza 7

 "GŁOSY KATOWIC" - Ścieżka kreacji i krytyki

- dobroczynne właściwości śpiewu w oparciu o raport "Śpiewająca Europa" i "Benefity Śpiewu" (dr Krzysztof Dudzik)

- najpiękniejsze głosy Katowic (prof. dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska)

- tradycje śpiewacze amatorskich zespołów chóralnych z Górnego Śląska a niematerialne dziedzictwo kulturowe (mgr Kamil Gojowy)


2. Tydzień Katowic: 15.09, 11:30 - 19:30, Centrum Miasta Katowice

"TAK BRZMI MIASTO" - Ścieżka dziedzictwa przemysłowego i kulturowego
- muzyczny spacer odkrywczy szlakami bogatych tradycji śpiewaczych różnych społeczności: ślązaków, zaolziaków, mniejszości niemieckiej, ukraińskiej, ormiańskiej i gmin żydowskich niegdyś współtworzących konglomerat mieszkańców Katowic

- warsztaty śpiewu ludowego tzw. "białego" (Bytomski Kolektyw Śpiewaczy)

- happening muzyczny na katowickim rynku 

 

3. Tydzień Kreatywności: 19.10, 10:00 - 15:00, Pałac Młodzieży w Katowicach

"MÓJ GŁOS" - Ścieżka zdrowia i jakości życia

- głos myśli - warsztat mindfulness (Kamil Gojowy)

- głos ciała - warsztat fizjoterapeutyczny (Artur Karapetyan)

- głos emocji - warsztat z techniką alexandra (Magdalena Kędzior)

 

4. Tydzień Człowieka: 15.12, 16:00 - 19:00, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

"OPOWIEŚCI SPOŁECZNOŚCI" - Ścieżka innowacji społecznych

- studium przypadku z tworzenia pierwszych katalogów Archiwum Historii Mówionej Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr (prof. dr hab. Iwona Melson, Kamil Gojowy)

- panel dyskusyjny między teorią a praktyką (Specjaliści z Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Biblioteki Śląskiej)

- koncert uwrażliwiającego na etapy życia człowieka

 

Wydarzenia w tygodniu muzyki, kreatywności i człowieka odbywać się będą z towarzyszeniem tłumacza Polskiego Języka Migowego. 


WSTĘP WOLNY -  LICZBA MIEJSC OGRANICZONA - ZAPISZ SIĘ! 


W ramach projektu przygotowujemy również dwie produkcje audiowizualne we współpracy ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 
 

Twórczynie filmów: 

1. Maja Biała 

Maja jest studentką kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Bardzo dobrze czuję się w roli kierownika produkcji. Jej największą pasją jest muzyka, którą próbuję włączać do powierzonych zadań, wykonywanej pracy lub po prostu do realizowania własnych projektów. Zgodnie z jej mottem: nie ma nic lepszego niż kreowanie świata z tego, co akurat jest pod ręką. 

Koncepcja projektu: „Głosy Katowic” – ta nazwa mówi sama za siebie! Chociaż wielu sprowadza to miasto i okolicę do pracy w kopalni, to zapomina również o tym, jak istną kopalnią talentów, są same Katowice. W moim projekcie audiowizualnym chciałabym pokazać to, co codzienne mija się na ulicach Katowic, chociaż nie poświęca się temu tak dużej uwagi. W oparciu o gwarę i ludowość zestawioną ze współczesnością, pragnę stworzyć krótki film, który nie tylko pokaże jak piękne są Katowice i jego głosy, ale również jak bardzo powinniśmy być z nich dumni. Do swojego projektu chciałabym zaangażować znane i wręcz anonimowe postaci z tego miasta. Całość nie tylko będzie okraszona głosem chóru, ale też rozpłynie się w melodii, którą na co dzień grywa miasto. 

 

2. Helena Chojnowska

Helena jest absolwentką Projektowania Gier i Przestrzeni Wirtualnej na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie kontynuuje naukę jako studentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jej zainteresowania obejmują nowe media, storytelling i sztukę eksperymentalną, a w swojej twórczości szczególnie lubi eksplorować tematykę profanum.

Koncepcja projektu: chcę stworzyć krótką formę, która zabiera widza w spontaniczną podróż przez surowość i autentyczność miejskiego życia. W gąszczu industrialnych dźwięków  i szmeru codziennych rozmów, układa się mozaika dźwięków miasta. Fragmenty zasłyszanych historii, często przypadkowe i nieocenzurowane, tworzą dźwiękową mapę Katowic. Każdy odgłos, od szelestu zakupów w sklepach po echo kroków na chodniku jest fragmentem swojej własnej opowieści.



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·