We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Chór "Polonia"

CountryPoland
CityBieruń
Zip code43-150
AddressSpiżowa 4
Phone number509833071
Skype
WWWhttp://
Emailmalgorzata_kalinowska@wp.pl
Choir typechór mieszany
Age Groupmiędzypokoleniowy
Exists since1918
Languages of communication Polish,
Entered 2019-01-09
Updated 2019-01-11
Moderator Malgorzata Kalinowska-przybylska
Professionalno
Conductor
Małgorzata Kalinowska-Przybylska

Days and hours of choir repetitions
środy 16:30-18:30, Kino-Teatr "Jutrzenka", ul. Spiżowa 4, 43-150 Bieruń
Description
Chór „POLONIA” w 2018 roku obchodził 100-lecie swojej działalności.
Obecnym prezesem chóru jest pani Małgorzata Wilk, a dyrygentem pani Małgorzata Kalinowska-Przybylska. Towarzystwo Śpiewacze „Polonia”, bo tak pierwotnie nazywał się chór „Polonia”, powstało 18 grudnia 1918 roku. Prezesem został pan Klemens Latocha, który później zginął w I Powstaniu Śląskim, zaś dyrygentem Jan Lubecki.

Początki chóru wg Jana Fojcika, sięgają 1905 roku, kiedy nie był sformalizowany i działał konspiracyjnie. Publicznie wystąpił po raz pierwszy w 1911 roku na prymicjach u ks. Jana Mańdy w Świerczyńcu jako Towarzystwo Św. Alojzego. Po śmierci Klemensa Latochy, funkcje prezesa przejął starobieruński aptekarz Seweryn Pluciński, który pełnił ją aż do 1930 roku. Po nim prezesem został dyrygent Jan Lubecki, następnie Walenty Początek, Augustyn Seweryn, miejscowy lekarz dr Wiktor Rybok. Początkowo Towarzystwo Śpiewacze liczyło 155 osób. W 1923 zespół ufundował sztandar ze składek członkowskich, biletów za występy. Od początku chórem dyrygował Jan Lubecki, po nim pałeczkę przejął grający na skrzypcach Franciszek Bratek. Chór występował, tworzył zgrany, przyjacielsko- koleżeński zespół, w 1938 roku odegrał „Wesele Śląskie”, autorstwa Stanisława Ligonia.

Z nastaniem wojny, chór „Polonia” zawiesił swoją działalność, wojna zagłuszyła wolny śpiew, przepadło wówczas wiele dokumentów, lecz sztandar nie wpadł w ręce okupantów. Działalność chóru wznowiono w 1946 roku z inicjatywy Franciszka Bratka. Prezesem został Jakub Kostyra, zespól liczył 46 członków. Przez kilka lat grupa nie wykazywała dużej aktywności, znów reaktywowano ją w 1950 roku, prezesem zostaje Augustyn Seweryn, jednak stagnacja trwa nadal, chór zostaje wykreślony z rejestru Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Grupa występuje okolicznościowo, na ślubach, pogrzebach, Bożym Ciele. W roku 1957 ówczesny Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Józef Kocurek, zwołał spotkanie w którym zachęcił do reaktywacji grupy. Wybrano prezesa, został nim Rudolf Dutka, a dyrygentem - nauczyciel szkoły muzycznej w Katowicach, Paweł Skrzyś. Wprowadzono chór w 1958 do związku. W roku 1963 opiekę nad chórem przejął ponownie Franciszek Bratek, jednak funkcjonował już tylko jako chór kościelny, nad którym opiekę przejął ks. Jan Trocha. Po śmierci dyrygenta, chórzyści skupili się wokół pani Agnieszki Lubeckiej, która przechowywała nuty, dokumenty chóru. Został tylko 10 członków zespołu, ale mimo to, występowali, nie tracąc nadziei na odrodzenie grupy.

Rok 1991 to odrodzenie Bierunia, powrót miasta na mapę administracyjną Polski, a także data reaktywacji chóru. Ówczesna pani dyrektor BOK –Irena Grabowska, powierzyła prowadzenie chóru pan Januszowi Muszyńskiemu, znakomitemu muzykowi, zaś prezesem został pan Leon Gretka, po śmierci pana Gretki, prezesem została Małgorzata Wilk. W 2013 roku dyrygentem chóru została Małgorzata Kalinowska, gdyż schorowany maestro, pan Janusz Muszyński nie mógł już piastować tej funkcji. Rok jubileuszu, to także data odejścia dyrygenta Janusza Muszyńskiego. Pan Janusz Muszyński zmarł 17 listopada 2013 roku.

Obecnie chór liczy około 30 członków. Oprócz oprawy muzycznej uroczystości kościelnych bierze udział w przeglądach chórów, festiwalach, jarmarkach i imprezach w Bieruniu z repertuarem nie tylko kościelny ale i świeckim, gospel i rozrywkowym - spotykającym się z dużym entuzjazmem chórzystów i publiki.
Successes
1923 - zakupienie sztandaru ze składek członkowskich
1938 - spektakl :Wesele Śląskie" autorstwa Stanisława Ligonia
1987 - publikacja eseju Jana Czempasa - Był chór, czyli epitafium dla "Polonii"
1994 - koncert w Berounie Moravskym
2008 - otrzymanie statusu członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego
2014 - otrzymanie Złotej Odznaki z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr
2018 - przyznanie chórowi najwyższej w regionie nagrody w dziedzinie kultury Clemens Pro Cultura
- otrzymanie tytuły "Zasłużony dla Miasta Bierunia"
- II Festiwal Ludzi Szczęśliwych
- Jubileusz 100-lecia działalności chóru "Polonia"
Repertoire
Repertuar zawiera piosenki współczesne, świeckie, ludowe, gospel-spiritual i rozrywkowe oraz tradycyjne pieśni kościele i utwory muzyki dawnej.
Partners
https://bok.bierun.pl/zespoly-i-teatry/chor-polonia/

https://www.youtube.com/playlist?list=PLTpOm9mhCRXzuxJG55taYQ9ISX4J8NnFa

Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register 4 free


Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·