We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki

CountryPoland
CityŁódź
Zip code91-071
Addressul. Ogrodowa 34
Phone number513 890 988, 501 099 559
Skype
WWWhttp://moniuszkowcy.pl.tl
Emailmoniuszkowcy@o2.pl
Choir typechór mieszany
Age Groupseniorzy
Exists since1894
Languages of communication
Entered 2020-03-07
Moderator Zofia Janecka
Professionalno
Conductor
Magdalena Szymańska

Days and hours of choir repetitions
wtorki i piątki 17-19 Łódź ul. Ogrodowa 34
Description
W 189ózefa w Łodzi powstał chór sumowy, zarejestrowany w 1912r przez władze carskie jako Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki.Członkami byli urzędnicy i robotnicy Manufaktury Izraela Poznańskiego i od Spółki otrzymali działkę przy ul. Ogrodowej 34 gdzie w latach 1920-21 wzniesiono siłami członków i fundatorów budynek, będący dziś własnością Stowarzyszenia, gdyż działkę wykupiono w 1929r. W skład Towarzystwa wchodziły chóry: żeński, męski i dziecięcy, orkiestry salonowa i dęta, kółko teatralne, biblioteka z czytelnią i kasa zapomogowa. W okresie II Rzeczypospolitej Towarzystwo stanowiło ważny element na mapie kulturowej miasta. Organizowano koncerty i przedstawienia w teatrach, Filharmonii i we własnej siedzibie. Członkowie jeździli na konkursy, wycieczki, spotykali się na wieczorkach tańcujących. Z inicjatywy Towarzystwa w 1934r odsłonięto na frontowej ścianie budynku relief przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego z pancerną husarią i ułanami po obu bokach. Miasto, dzięki staraniom Towarzystwa, wzniosło pomnik Stanisława Moniuszki w 1938r, zniszczony we wrześniu 1939 przez okupanta. W czasie II Wojny zaginęła płaskorzeźba ze ściany budynku przy Ogrodowej 34,a siedzibę przejęli Niemcy niszcząc zasoby biblioteki. W czasie okupacji członkowie spotykali się w domach prywatnych i śpiewali w kościołach. Po wyzwoleniu wznowiono działalność jako Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki i chór znów zajął znaczącą pozycje, uczestnicząc w imprezach o charakterze państwowym, biorąc udział w konkursach i zdobywając liczne nagrody.
Successes
Od 2011r chórem dyryguje Magdalena Szymańska absolwentka dyrygentury na kierunku Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów w Łodzi i klasy śpiewu barokowego Konserwatorium w Neapolu. Chór pod Jej kierownictwem w 2011r otrzymał Brązowe Dyplomy w "Międzynarodowym Festiwalu Utworów Bożonarodzeniowych" w Krakowie i "Cantio Lodziensis". W "Spotkaniach z Pieśnią Patriotyczną" w Sochaczewie zajął pierwsze miejsce. Rok 2012 to udział w Festiwalu "Vratislawia Sacra" i koncerty kolęd dla Polonii Litewskiej w Wilnie i okolicach. W "Spotkaniach z Pieśnią Patriotyczną" w Sochaczewie zajął w 2013 i 2015 drugie miejsca. Laureatem Srebrnego Dyplomu Festiwali "Pomerania Cantat" i "Cantio Lodziensis"został w 2016r. Rok 2017 to Brązowy Dyplom dla chóru i zespołu wokalnego w Konkursie chórów "Cantu Gaudeamus" w Białymstoku. W tym też roku spiewał w kościele Greko-Katolickim i Katedrze Katolickiej we Lwowie.W 2018 zespół wokalny otrzymał Srebrny Dyplom w konkursie "Choir in motion". W 2019r. chór świętował swoje 125lecie koncertem utworów Patrona. Uroczystość objęta była Honorowym Patronatem Prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskie i JM Rektora Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów. Z okazji Jubileuszu wydana została książka o historii i dniu dzisiejszym Stowarzyszenia "125 lat pasji i tradycji". W dorobku ma kilka płyt CD i DVD z nagraniami kolęd i koncertów Jubileuszowych z lat 2009, 2014 i 2019.
Repertoire
Jako chór miasta Czterech Kultur, ma w swoim repertuarze utwory po niemiecku, rosyjsku i w jidisz. Śpiewa również po łacinie, angielsku, włosku, hiszpańsku, ukraińsku i w języku dolnołużyckim.
Msze łacińskie, liczne utwory sakralne, ludowe, patriotyczne, musicalowe, kabaretowe i operowe. Pełna lista utworów znajduje się na stronie www moniuszkowcy,pl,tl
Partners
Chór współpracuje z chórem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Zgierzu, żydowskim chórem "Clil", chórem Czterech Kultur "Dialog", chórem męskim "Lutnia" w Warcie. Koncertuje dla Klubów Seniora, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum fabryki w Łodzi.
Wspierany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi organizuje jeden raz w miesiącu w swojej siedzibie "Czwartkowe Wieczory Muzyczne u Moniuszkowców", gdzie występują uczniowie Szkół Muzycznych z Pabianic i Zgierza, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, Kabaret Seniorów "Bi-Ba-Bo", Łódzki Teatr Piosenki, profesjonalni muzycy i śpiewacy i amatorzy.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register for free


Location

Comments

Choralnet.org · Festivals in Russia · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·