We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Chór CAMERATA - CAMERATA

CAMERATA Choir

CountryPoland
CityIława
Zip code14-200
Addressul. Dąbrowskiego 11
Phone number604 629 652
Skype
WWWhttp://www.camerata.ilawa.pl/
Emailwojciech.cybula@wp.pl
Choir typechór mieszany
Age Group----
Exists since1986
Languages of communication Polish,
Entered 2008-09-22
Updated 2012-09-14
Moderator Justyna Dziuma
Professionalno
Conductor
Honorata Cybula

Days and hours of choir repetitions
To be updated
Description
Chór powstał w 1986 roku z inicjatywy Hipolita Szalkiewicza, Waldemara Okołowskiego i Jana Kiersnowskiego przy Państwowej Szkole Muzycznej w Iławie.

Pierwszym dyrygentem zespołu została Alicja Szymańska, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i nauczyciel Szkoły Muzycznej. Grupa założycieli wraz z dyrygentką postanowiła, że swoją działalność artystyczną nowo powstały zespół będzie prowadził pod nazywą CHÓR CAMERATA. Nazwa camerata nawiązuje do stowarzyszenia włoskich kompozytorów, poetów i teoretyków muzyki powstałego we Florencji w końcu XVI w., którzy zgodnie z duchem renesansu postanowili sięgną do zabytków muzyki antycznej i ją wykonywać. Nie bez znaczenia było również nawiązanie do używanego w nazewnictwie muzycznym sformułowania muzyka kameralna dla określenia muzyki wykonywanej przez niewielki zespół instrumentalistów. Początkowo zresztą nazwa ta doskonale odzwierciedla charakter chóru Camerata, który był zespołem małym, a więc kameralnym.

Pierwszymi śpiewakami chóru Camerata byli nauczyciele i uczniowie szkoły muzycznej, z czasem dołączyli do nich miłośnicy muzyki chóralnej innych profesji z Iławy i okolic, a także młodzież innych szkół iławskich. W krótkim czasie chór zdobył sympatię iławskich słuchaczy, a jego występy zaczęły uświetniać uroczystości szkolne, miejskie i kościelne. Władze Iławy objęły patronat nad chórem.
Successes
We wrześniu 1993 roku dyrygentem chóru Camerata została Honorata Cybula, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod dyrekcją Honoraty Cybuli zespół systematycznie rozwija swoje umiejętności wykonawcze sięgając do coraz ambitniejszego repertuaru muzyki chóralnej i wokalno – instrumentalnej. Camerata zaczyna uczestniczyć w festiwalach i konkursach chóralnych zdobywając na nich wiele nagród i wyróżnień. Jednocześnie chór działa aktywnie dla dobra lokalnej społeczności miasta Iławy i powiatu Iławskiego. Corocznie wykonuje ok. 25 koncertów uświetniając uroczystości samorządowe, kościelne, szkolne i inne. 6 czerwca 1999 r. podczas siódmej wizyty Papież Jan Paweł II w Polsce śpiewacy Cameraty wraz z innymi chórzystami śpiewają na Mszy św. na błoniach elbląskich. Od 2001 r. Camerata organizuje coroczne Iławskie Spotkania Chóralne, na które zjeżdżają zaprzyjaźnione chóry z Warmii i Mazur, Kujaw i Pomorza.
Partners
Od 2002 roku chór Camerata działa w ramach Stowarzyszenia Chór Camerata, które w 2005 r. uzyskuje statut Organizacji Pożytku Publicznego.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register 4 free


Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·