We promote singing in a choir as a lifestyle
  • Language / язык

Chór Polskiego Radia - CHRAPOL

Polish Radio Choir

CountryPoland
CityKraków
Zip code30-063
Addressul. Oleandry 2
Phone number(48) 606 722 378
Skype(48) 12 292 76 19
WWWhttp://fundacjasonoris.org/pl/
Emailkontakt(at)fundacjasonoris.org
Choir typechór mieszany
Age Groupdzieci
Exists since1948
Languages of communication Polish,
Entered 2010-10-02
Updated 2015-03-27
Moderator Dariusz Dzida
Professionalno
Conductor
Izabela Polakowska

Days and hours of choir repetitions
To be updated
Description
Chór Polskiego Radia został założony w 1948 roku przez Jerzego Gerta. Funkcję kierownika chóru pełnili wtedy kolejno: Alojzy Kluczniok i Tadeusz Dobrzański. Następnie z chórem pracowali: Adam Pałka, Jerzy Kurcz, Maciej Ogarek, Stanisław Krawczyński, Bronisława Wietrzny, Małgorzata Orawska, Włodzimierz Siedlik. Od czerwca 2010 r. obowiązki dyrektora chóru pełni Artur Sędzielarz.
Od początku istnienia do roku 1994 Chór stanowił integralną część zespołu Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. Od stycznia 1995 roku działa samodzielnie w strukturach Polskiego Radia S.A. Repertuar zespołu obejmuje zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, dzieła reprezentujące wszystkie style i epoki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Poza działalnością koncertową Chór dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.
Zespół wielokrotnie brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów współczesnych (m.in. Trzy poematy Henri Michaux Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora, a także dzieła Krzysztofa Pendereckiego) oraz w licznych festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Chopinowski w Dusznikach, Muzyka w Starym Krakowie, Rossini Opera Festival, Settimana di Monreale, Le Festival de la Musique Contemporaine Centre Pompidou, Oratorio und Cantata Festival Ratzeburg).
Na przełomie 2000 i 2001 roku wraz z Israel Kibbutz Orchestra, Chór wziął udział w tournée koncertowym wykonując: Stabat Mater K. Szymanowskiego, Mszę c-moll W. A. Mozarta, Stabat Mater F. Schuberta pod dyrekcją Avi Ostrowskiego.
W listopadzie 2001 roku Chór uczestniczył w Festiwalu Europalia 2001 w Brukseli, gdzie wraz z NOSPR wykonał Stabat Mater K. Szymanowskiego pod dyrekcją Antoniego Wita.
W lutym 2002 zespół wyjechał na tournée po Szwajcarii gdzie pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wraz z Polską Orkiestrą Radiową wykonywał kantatę Aleksander Newski S. Prokofiewa.
W lipcu 2008 roku zespół ponownie gościł w Izraelu – tym razem na zaproszenie Symphonic Orchestra Rishon Le Zion, gdzie podczas koncertów wykonał IX symfonię L. von Beethovena, Glorię F. Poulenca oraz utwory na chór a cappella (m.in. M. Zieleński, H.M. Górecki, K. Penderecki, P. Sydor, A. Koszewski, R. Twardowski). W roku 2009 Chór PR wystąpił w Korei Południowej oraz w Canterbury w ramach obchodów Roku Polskiego. W lutym 2010 roku Chór PR wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wziął udział w polskim prawykonaniu utworu Dixi gruzińskiego kompozytora G. Kanczellego. W tym samym miesiącu miało miejsce w Krakowie prawykonanie oraz rejestracja radiowa utworu Out of the ruins (Na gruzach) M. Nymana na chór mieszany i organy. W marcu 2010 r. Chór Polskiego Radia wraz Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza wziął udział w koncertowej realizacji oraz rejestracji na płycie CD opery C. M. von Webera Euryanthe w ramach Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie, natomiast w czerwcu 2010 r. Chór brał udział w koncercie i rejestracji opery komicznej Szymona Laksa „Lhirondelle innattendue”.
Chór od wielu lat ściśle współpracuje z dwoma wybitnymi kompozytorami polskimi: Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. Każdego roku wykonuje szereg koncertów w całej Polsce z programem a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty te prowadzone są przez samego mistrza. Owocem współpracy z H.M. Góreckim są zrealizowane liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia (w tym prawykonania), których zwieńczeniem jest wydanie w 2008 roku dwupłytowego albumu.
Jako jeden z nielicznych zespołów, Chór posiada w swoim repertuarze operę Mojżesz i Aaron Arnolda Schönberga. W 1998 roku został zaproszony przez Staatstheater w Darmstadt do wspólnego wystawienia tego dzieła. W 2002 roku gościł na deskach Teatru Massimo w Palermo, w 2003 roku – na zaproszenie teatru w Stuttgarcie, a w 2004 roku na deskach Hamburgische Staatsoper . We wrześniu 2011 roku Chór Polskiego Radia zaproszony został do wykonania opery „Król Roger” K. Szymanowskiego w Théâtre de la monnaie w Brukseli z okazji inauguracji prezydencji polskiej w Parlamencie Europejskim, a także do występu a cappella w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Members

To view all Chórtownia resources or add your entries, you must be logged. If you do not have an account yet - sign up!

loggin in:

email or login password   Register 4 free


Location

Comments

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·