Anioł pasterzom mówił - kolęda od chórzystów z całej Polski dla całej Polski
160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę, z najlepszymi życzeniami dla wszystkich rodaków. Osoby te w większości się nie znają i nigdy się nie widziały, a kolędę nagrały w domach przy pomocy telefonów komórkowych!"Jesteśmy wzruszeni, szczęśliwi i nieustająco zdumieni tak wielkim odzewem na nasze zaproszenie. Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom i dziękujemy za przesłane nagrania - wiem, że dla części z nich było to duże wyzwanie. " - mówi prezes fundacji Chórtownia, Justyna Dziuma. "Bardzo się cieszę, że zaangażowało się tyle osób i to ze wszystkich zakątków Polski. To po raz kolejny potwierdziło moją tezę, że w Polsce bardzo wiele osób tworzy kulturę na wysokim poziomie, także na polu chóralnym. Co prawda teraz z powodu koronawirusa ta działalność została prawie całkowicie sparaliżowana, ale paradoksalnie, gdyby nie pandenia, ten projekt nigdy by nie powstał".
"Bardzo doceniamy zarówno wokalny, jak i techniczny poziom przesłanych nagrań" - dodaje Małgorzata Kalinowska-Przybylska, która wykonywała mix i mastering oraz montaż video, która jest również dyrygentką chóralną i to właśnie ona była odpowiedzialna za stronę muzyczną i techniczną całego przedsięwzięcia.
Wśród 160 chórzystów i instrumentalistów (wymienionych w napisach do filmu) z ponad 40 miast były delegacje z następujących chórów:
- Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
- Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Chór Allegria z Krzeszowic
- Chór Centrum Myśli Jana Pawła II - Warszawa
- Chór Hejnał - Kraków
- Chór Mieszany Klaster - Zabrze
- Chór Polonia i Chór Harmonia im. Wł. Smołuchy - Bieruń
- Chór Kameralny Sirenes - Warszawa
- Chór Kościuszko II LO im. T. Kościuszki - Kalisz
- Chór Pasjonata Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie
- Chór Świętego Józefa z Zabrzega
- Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Chór Żelechowa
- Kameralny Chór Lekarski Continuum - Lublin
- Kłodzki Chór Kameralny Concerto Glacensis
- Kontrapunkt, Ełk
- Medici pro Musica - Olsztyn
- Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata
- Razzle Dazzle Choir - Gdynia
- Zespół Wokalny Ale Cantare - Płoskie k. Zamościa
Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVIDa większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością. Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowaliśmy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami - proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych. Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą.
Prowadzimy też zbiórkę na cele działalności statutowej Fundacji Chórtownia - obecnie mamy pilny wydatek na aktualizację oprogramowania portalu, które się zestarzało i wkrótce przestanie działać, a portal jest podstawą wszystkich innych projektów. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/chortownia - prosimy o hojne datki!
I na koniec - życzymy wszystkim ZDROWYCH, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia - tych, podczas których dzieją się cuda miłości i przyjaźni!