Wspieramy działalność chóralną
  • Language / язык
 
Chór: Fundacja Chórtownia
Kraj: Poland
Data rozpoczęcia: 2021-06-04
Dostępne tłumaczenia:

Efekt motyla, czyli historia dwóch obrazów

Efekt motyla, czyli historia dwóch obrazów
Przeczytajcie niesamowitą historię, skąd wziął się wizerunek Bogurodzicy na grafice do II Wirtualnego Chóru Chórtowni

Kiedy wypuściliśmy w grudniu 2020 r. pierwszy teledysk Wirtualnego Chóru Chórtowni, kolędę "Anioł pasterzom mówił", odezwała się do nas mieszkająca w Norwegii i nieznana nam wcześniej Dorota Leszczyńska-Danek, która jest jednym ze współorganizatorów odbywającego się w lipcu w Polsce festiwalu i międzynarodowych warsztatów wokalnych w ramach polsko-norweskiego projektu "Śpiewanie bez granic - Sang over Grenser".

Dorota Leszczyńska-Danek: „Faktycznie nasza wspólna historia zaczęła się zanim się poznałyśmy, gdyż materiały o naszym zespole wokalnym i festiwalu istnieją w rejestrze Chórtowni od zeszłego roku. Wraz ze Stowarzyszeniem Scena Kultury Wokalnej ,,Śpiewanie bez Granic” i „Polsk-Norsk Kulturforening Samhold”  reprezentujemy  w różnych krajach dwa stowarzyszenia i dwa chóry, które tworzą muzyczną całość. Dyrektorem artystycznym, pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu Sang Over Grenser- Śpiewanie bez granic, jest tenor opery norweskiej Krzysztof Aureliusz Łuczyński. 

Szukając kontaktów do współpracy z naszym zespołem wokalnym trafiłam na Panią, która podpowiedziała mi, żebym spróbowała skontaktować się z Panią Małgorzatą Kalinowską-Przybylską: tym sposobem doszłam po raz kolejny do kolędy ,,Anioł pasterzom mówił", gdzie w nagraniu brało udział 160 osób. Napisałam do pani Małgorzaty wiadomość, czy mogłybyśmy porozmawiać, bo zajmuję się  m.in. organizacją koncertów w Norwegii dla międzynarodowego zespołu wokalnego i chciałabym podjąć współpracę, po czym dostałam odpowiedź, że bardzo chętnie i w rezultacie dostałam numer telefonu Justyny. Szybko okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów.”


Pewnego dnia, gdy projekt "Z Bogurodzicą przez wieki" był już wymyślony, ale nie było jeszcze nic - ani opracowania, ani żadnych innych szczegółów, w jakiejś luźnej rozmowie z Dorotą padło, że zastanawiamy się nad odpowiednią oprawą graficzną dla projektu i najlepiej, jakby to był jakiś obraz Bogurodzicy współczesnego twórcy, najlepiej żyjącego, tak, aby można było uregulować kwestię legalności wykorzystania reprodukcji. I wtedy Dorota powiedziała, że ona poza renowacją dzieł sztuki też maluje swoje obrazy! Zamurowało mnie ;)

Dorota Leszczyńska-Danek: „Powiedziałam Justynie, że jakiś czas temu zaczęłam malować jedną Madonnę, lecz jakoś nie mogę skończyć i może to będzie natchnieniem i super... skończyłam! Wysłałam Madonnę, pomyślałam że pasuje do tej pięknej muzyki, ale coś mnie męczyło - przecież nie była do końca malowana pod jej wpływem. Mam nową myśl, więc piszę do Justyny  >>zaczekaj do rana, wyślę Ci drugą<< … i od razu przypomniałam sobie jak  fajnie mi kiedyś odpisała w czasie jakiejś nocnej korespondencji >>ale spij kiedyś, co?<< - to była inspiracja i tak powstała moja Bogurodzica”.

- Ale wiesz, ze ja Ci nie mogę za nią zapłacić? - powiedziałam jednocześnie zachwycona i przerażona, bo fundacja ma budżet pod zdechłym psem.

- Nie szkodzi, ja to zrobiłam, bo miałam natchnienie! - odparła Dorota, czym ujęła mnie całkowicie.

No i teraz efekt natchnienia Doroty możecie podziwiać na każdej grafice projektowej, na bannerkach, ilustracjach, podziękowaniach dla Darczyńców, dyplomach uczestnictwa (jeszcze nikt nie dostał, ale to kwestia czasu). 

Pierwsza Bogurodzica nie została wykorzystana - możecie zobaczyć jej miniaturkę na załączonej grafice.

A teraz najlepsze ;)

Ponieważ Dorota wraz z norweskim chórem przyjeżdża w połowie lipca do Polski na Międzynarodowy Festiwal Wokalny im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej  i wspomniane już  warsztaty poprosiłam ją, aby przywiozła oba te obrazy - i w czasie trwania  koncertów "Śpiewanie bez granic - Sang over grenser" będzie je można zobaczyć i wylicytować podczas tzw. aukcji cichej. 

Szczegóły aukcji jeszcze nie są znane, ale już teraz możemy podać harmonogram koncertów festiwalu, którego idea narodziła się spontanicznie z corocznie odbywających się warsztatów wokalnych :

16.07 w auli Akademii Muzycznej w Krakowie (koncert finalistów i laureatów I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego imienia Moniki Swarowskiej-Walawskiej)

17.07 w kościele w Alwerni, 

18.07 na Zamku Tenczyn w Rudnie

19.07 w Bazylice Mariackiej w Krakowie

20.07 w Filharmonii Krakowskiej

Zapraszamy serdecznie na koncerty będące zwieńczeniem tego pięknego przedsięwzięcia, podczas których będzie można oprócz wysłuchania wspaniałej muzyki, obejrzeć oryginały obu obrazów.

A tymczasem już dzisiaj zapraszamy Chórzystów do dołączenia do projektu „Z Bogurodzicą przez wieki” - nagrania można przysyłać jeszcze do 13 czerwca, nuty i wszelkie szczegóły są dostępne pod adresem https://chortownia.org/index.php?nid=7429&jezyk=1 oraz do zasubskrybowania kanału Chórtowni https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg, na którym 15 lipca pojawi się film z nagraną „Bogurodzicą” wraz ze specjalnie opracowanym teledyskiem.



Komentarze

Choralnet.org · Rejestracja24 - internetowa rejestracja pacjentów · projektowanie stron www · hosting: niebieski.net ·