„Dźwięki Miasta” - Warsztaty dla chórów
Centrum Kultury Victoria i Fundacja Chórtownia zapraszają na wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych pod wspólnym tytułem „Dźwięki Miasta”, który łączy muzykę chóralną z lokalną historią oraz dialogiem międzykulturowym. Projekt obejmuje serię muzycznych spacerów tematycznych po Gliwicach, koncerty plenerowe oraz warsztaty chóralne dla zespołów i pasjonatów śpiewu z całego województwa śląskiego. Spacery opisane są tutaj, a poniżej zaproszenie na wyjątkowe, otwarte warsztaty chóralne:
Warsztaty chóralne: „Dźwięki Miasta”
26 kwietnia 2025 | Godzina: 10:00–14:00Stacja Artystyczna Rynek, Gliwice
Specjalistyczne warsztaty chóralne, prowadzone przez ekspertów w dziedzinie muzyki chóralnej i edukacji artystycznej. Prowadzącymi będą nasi goście z Wiednia: Doris Audétat, Petra Pirolt i Hauko Wessel z Kodály Institute Wien.
Wydarzenie potrwa 3 godziny i będzie obejmowało:
- techniki edukacyjne na bazie metody Kodály'a
- techniki śpiewu i trening wokalny,
- pracę z repertuarem (kanony, ćwiczenia wielogłosowe).
Dodatkowo, o godz. 13:00 odbędą się osobne warsztaty dedykowane dyrygentom. Zajęcia te skoncentrują się na metodach pracy z chórem, interpretacji partytur, komunikacji dyrygenta z zespołem oraz technikach prowadzenia prób.
Celem projektu jest także budowanie sieci współpracy pomiędzy chórami, ekspertami chóralnymi, animatorami kultury oraz członkami społeczności lokalnej z Gliwic i Metropolii GZM. Spotkanie sieciujące, zaplanowane w ramach wydarzenia, stworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad tradycjami chóralnymi Polski i Austrii – ich podobieństwami, różnicami i możliwościami dalszej współpracy.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zaproszenie kierujemy do chórów z województwa śląskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Ze względów organizacyjnych konieczne są zapisy pod adresem: https://forms.gle/9unS4M57aEgV2Dfg6
Sylwetki prowadzących
dr Doris Audétat
Studiowała pedagogikę instrumentalną w zakresie skrzypiec na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu. Jej rosnące zainteresowanie podstawami uczenia się muzyki skłoniło ją do zmiany kierunku nauczania na edukację wczesnoszkolną. Przez siedem lat zdobywała cenne doświadczenie, pełniąc funkcję „specjalną” w szkole podstawowej.
Jej podejście oparte na metodzie Kodálya oraz praca z relatywną solmizacją, której uczyła się i którą przez wiele lat stosowała pod kierunkiem Malte Heygstera (Niemcy), zostały później pogłębione na poziomie teoretycznym w ramach studiów magisterskich z edukacji muzycznej – obejmujących mechanizmy działania tej metody, metodologię, dydaktykę oraz ogólną teorię uczenia się. Kontynuowała kształcenie podczas letniej szkoły BKA.
Jej działalność dydaktyczna w szkole muzycznej oraz w kształceniu nauczycieli (teoria, orkiestra, chór oraz współpraca ze szkołami podstawowymi) zawsze była ściśle związana z pracą nad głosem, emisją głosu, śpiewem, pracą chóralną i działalnością artystyczną.
Przy wsparciu Davida Vindena, wraz ze swoim zespołem założyła w 2024 roku Instytut Kodálya w Wiedniu.
prof. Hauko Wessel
W wieku 27 lat rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium. Cztery lata później objął stanowisko profesora skrzypiec i metodyki nauczania gry na skrzypcach na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück, w Instytucie Muzyki.
Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym Tygodnia Mozarta organizowanego przez Niemieckie Towarzystwo Mozarta i regularnie zapraszano go do prowadzenia kursów mistrzowskich oraz zasiadania w jury konkursów w licznych krajach.
W latach 1998–2003 nagrał wiele płyt CD oraz produkcji radiowych z zespołem Musica Antiqua Köln, m.in. dla renomowanych wytwórni, takich jak Deutsche Grammophon, Deutschlandradio i NDR. Uczestniczył także w wielu trasach koncertowych po Europie z tym zespołem. Jego repertuar jest zróżnicowany i obejmuje różne formy muzyki kameralnej oraz koncerty z orkiestrami. Jest cenionym gościem na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie występuje z różnymi artystami.
Od 2022 roku intensywnie poświęca się dalszemu kształceniu i prowadzeniu wykładów w ramach stworzonej przez siebie koncepcji „Solmizacyjnie prowadzonej dydaktyki instrumentalnej/ smyczkowej” (link). Wygłaszał wykłady i organizował warsztaty m.in. na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu, Konserwatorium w Xi’an w Chinach oraz dla różnych stowarzyszeń krajowych w Niemczech i Europie.
W 2024 roku został członkiem interdyscyplinarnej grupy badawczej finansowanej przez DFG, zajmującej się tematem „PA.H|LIFETIME.ai – Zdrowie artystów wykonawców – rozwój i analiza profili ryzyka oraz modeli predykcyjnych przy użyciu sztucznej inteligencji.”
Jego absolwenci obejmują stanowiska wykładowców i nauczycieli w różnych instytucjach i uczelniach. Wielu międzynarodowych studentów podąża za jego renomą wybitnego skrzypka i pedagoga.
Petra Pirolt
Posiada dyplom z pedagogiki muzycznej ze specjalizacjami w zakresie gitary, elementarnej edukacji muzycznej, chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz nauczania muzyki w szkołach średnich. Brała udział w licznych kursach doskonalących z zakresu gry na gitarze, emisji głosu, dyrygowania chórami dziecięcymi, pedagogiki muzycznej oraz solfeżu.
Obecnie jest wykładowczynią na Uniwersytecie Kształcenia Nauczycieli w Wiedniu/Dolnej Austrii, gdzie koncentruje się na edukacji muzycznej. Wcześniej pracowała jako nauczycielka i dyrektorka w Szkole Muzycznej Gegendtal w Treßen w Austrii.
Współpracowała z Akademią Muzyczną Wirtha przy tworzeniu systemów e-learningowych dla edukacji muzycznej. Jest półprofesjonalną chórzystką i gitarzystką, a także członkinią zarządu Instytutu Kodálya w Wiedniu, gdzie promuje wysokiej jakości edukację muzyczną opartą na zasadach Kodálya.
ZAPISZ SIĘ TERAZ (można indywidualnie, nie trzeba z całym chórem)
https://forms.gle/9unS4M57aEgV2Dfg6